یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

بار دیگر آتش به جان بازار همدان افتاد.

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،میراث فرهنگی ،

همشهری سال بیست ویکم شماره 5967 یکشنبه 22 اردیبهشت 1392خبر ویژه

برای چهارمین بار در 6سال گذشته

" آتش" باز هم به جان بازار همدان افتاد.

 

hemmat khahi (2 of 4).jpg

صبح جمعه بخشی از بازار تاریخی همدان در آتش سوخت.

همدان –حسین زندی – خبرنگارهمشهری :آتش یک بار دیگر به جان بازار همدان افتاد.

همانطور که در گزارش چندی پیش همشهری مطرح شد، بازارهمدان همواره در خطر آتش سوزی قرار دارد.در آخرین مورد آتش سوزی به علت جوشکاری یکی از کسبه « راسته نخودبریزها» خرازی ها واقع در بافت قدیمی بازار همدان اتفاق افتاد و پس از تماس با نیروهای آتش نشانی تلاش های  5 ساعته ی ماموران آتش نشانی در ساعت 5/1 آتش به طور کامل مهار شد.

عسگری مدیر عامل آتش نشانی به همشهری گفت : ساعت 10/9 اولین تماس ثبت شده است و حضور نیروهای ما پس از سه دقیقه حضورخودرادر محل اعلام کردند . آتش شش مغازه را به صورت صد در صد نابود کرده و هفت مغازه بیش از80 درصد از بین رفته است و چندین مغازه و سقف بازار نیز و بخشی از پاساژ قدس آسیب دیده است. فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی ، لباس فروشی و پتوفروشی از مشاغل مغازه داران آسیب دیده است . به گفته بازاریان بیش تر مغازه ها دارای بیمه آتش سوزی هستند اما  میزان خسارت را نمی توان تخمین زد.

مسگریان شهردار همدان که از دقایق اولیه آتش سوزی در محل حضور داشت و به هماهنگی نیروهای آتش نشانی پرداخت و در مقابل عصبانیت بازاریان با آرامش برخورد کرد مسگریان به بازاریان قول داد به صورت جدی مشکلات آن ها را بررسی کند . همچنین مسئولان سازمان میراث فرهنگی  گردشگری وصنایع دستی به دلیل حساسیت موضوع در محل حضور داشتند. بازار خرازی ها که بخشی از بازار تاریخی همدان است ودر فهرست آثار ملی ثبت شده است برای مرمت به مجوز سازمان میراث فرهنگی نیاز دارد . بهرام توتونچی معاون اداره کل سازمان میراث فرهنگی همدان در این باره به همشهری گفت: ما آماده هستیم با رضایت همه مغازه دارها هرچه زودتر مرمت را شروع کنیم و به صورت پیش از سال 1330 که این بازاردارای سقف سنتی با طاق وقوس بود این محوطه را مرمت کنیم. همچنین یکی از مغازه دارها گفت: همه ما حاضریم بخشی از هزینه های مرمت را به صورت همیاری های مردمی بپردازیم تا دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم. طوسی معاون فرهنگ و توسعه میراث فرهنگی همدان در مورد انتقادهای صورت گرفته از سازمان میراث فرهنگی گفت: وظیفه ما حفاظت از میراث است نه امنیت برق، جوشکاری و سرقت و ..... برای آثار تاریخی هم هر اتفاقی ممکن است بیافتد مگر عامل زلزله بم و تخریب ارگ بم سازمان میراث فرهنگی بود؟ این جا هم سیستم برق رسانی عامل آتش سوزی است با این حال ما آماده ایم در اسرع وقت نسبت به مرمت و بازسازی بازار اقدام کنیم.

-         حسینی یکی از مغازه داران پاساژ قدس که تعدادی از مغازه ها وسقف آن در این حادثه آسیب دیده است به همشهری گفت: مالک پاساژقدس  شهرداری است و برای هر تغییر وتعمیری جریمه ای سنگین دریافت می کند اما وضعیت سیم کشی و سیستم ایمنی این ملک فاجعه است و هزینه هایی که شهرداری بابت هقل وانتقال و اجاره بها دریافت می کند هرسال افزایش می یابد اما خدماتی در اختیار مستاجران قرار نمی دهد.

-         یکی دیگر از بازاریان گفت: همه بازار جزء میراث تاریخی نیست که مقصر سازمان میراث باشد شهرداری حتا به وضعیت املاک خود هم رسیدگی نمی کند.

-         حضور اعضای شورای شهر و برخی کاندیداهای شورا نیز با اعتراض مغازه دارها روبه رو شد.

-         جعفر هادی گفت: یک عده از فاجعه برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کنند این دوستان پس از انتخابات دیگر کسی را نمی شناسند. ما بارها نامه نوشته ایم به شورای شهر و وضعیت را گوشزد کرده ایم و راهکار ارائه کرده ایم اما پاسخی دریافت نکرده ایم . بیش تر کسبه سیستم برق کشی را علت آتش سوزی ها می دانند و اعتقاد دارند اگر وضعیت برق بازار به صورت کانال و زیرگذر باشد مشکلات آن ها حل خواهد شد و بازاریان از مدیر آتش نشانی درخواست کردند یک استگاه دائمی آتش نشانی در بازار ایجاد کنند.

-         بازار همدان از سال 1386 چها بار دچار آتش سوزی شده است که بیشتر آتش سوزی ها به دلیل نا مناسب بودن سیستم برق رسانی بوده است .

 


برچسب ها: بازار همدان ، آتش سوزی ، میراث در خطر ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic