http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=105546&Serv=3&SGr=22

برای سومین بار در چند روز اخیر

هگمتانه بار دیگر به آتش کشیده شد

هگمتانه بار دیگر به آتش کشیده شد. هنوز دو روز نگذشته از آتش گرفتن چهار هکتار از این محوطه تاریخی، بار دیگر شعله‌های آتش به جانش افتاد. هرچند که مسئولان میراث فرهنگی همدان چندان نگران این آتش سوزی نیستند و می گویند که آسیبی به محوطه نمی‌زند.

دانلود فایل مرتبط با خبر:
 خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- برای سومین بار طی 10 روز اخیر، شعله‌های آتش به جان محوطه تاریخی هگمتانه افتاد. شعله‌هایی که دیروز 18 تیرماه به مدت سه ساعت ( از 11 صبح تا 2 بعد ازظهر) در محوطه تاریخی هگمتانه می سوختند.
 
 محوطه تاریخی هگمتانه در آتش می سوزد
 
حسین زندی، دوستدار میراث فرهنگی در همدان به chn می گوید:« آتش سوزی در این محوطه نه تنها آن را تبدیل به مخروبه می‌کند، بلکه آتش سوزی کنترل شده هم که باشد، دوده ها اثرات بدی  روی آثار تاریخی موجود در محوطه می‌گذارد.»
 
 مسئولان میراث فرهنگی می گویند به آثار تاریخی آسیبی وارد نمی شود
 
این در حالی است که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان این گفته قبول نداشته و می‌گوید: این آتش‌سوزی‌های هیچ آسیبی به این محوطه و بناهای تاریخی آن وارد نکرده است.
 
 دوستداران میراث فرهنگی به این آتش‌سوزی ها اظهار نگرانی کردند
 
زندی اما می‌گوید که مسئولان میراث فرهنگی مقصر اصلی در آتش سوزی محوطه هگمتانه را معتادان می‌دانند اما خیلی عجیب است که با وجود دوربین‌ها و نظارت‌هایی که مرتبا انجام می شود. معتادان به راحتی می توانند وارد محوطه شده و برای سومین بار آن را به آتش بکشند.
 
طی روزهای اخیر برای سومین بار است که این محوطه گرفتار آتش سوزی می شود
 
به گفته این دوستدار میراث فرهنگی، بیشترین آسیبی که به محوطه هگمتانه وارد شده، همین آسیب‌هایی است که به دلیل کاشتن درخت و سبزه وارد شده و مسئولان می توانستند از این علوفه ها استفاده بهینه کرده و بگذارند که کشاورزان آن را جمع آوری کنند.
 
از سوی دیگر کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که این آتش سوزی ها به تپه‌های تاریخی که هنوز کاوش نشده هم آسیب می رساند و اگر قرار بوده که این علوفه ها آتش زده شود باید با باستان شناسان در این زمینه هماهنگ شود.


برچسب ها: آتش سوزی تپه هگمتانه ، میراث در خطر ، محوطه تاریخی ،

چهارشنبه 19 تیر 1392 06:50 ب.ظ
آقای زندی عزیز
بارها مطالب شما را در خبرگزاری ها و روزنامه ها خوانده ام. به نظر می رسد مطالبی را که در خصوص میراث فرهنگی و تپه هگمتانه می نویسی نه از باب دلسوزی یک دوستدار میراث فرهنگی بلکه کم و بیش مغرضانه نگاشته می شود
کمی قبل نوشته بودی حمام ارامنه را تخریب کردند وقتی رفتم و از نزدیک جویای حال و احوال شدم و با مشاهده وضعیت قبل و حال مشاهده نمودم که میراث فرهنگی و مسئولان هگمتانه چگونه با کمترین اعتبار عمرانی و با وجود فشارهای ... مجموعه کلیساهای موجود و حمام ارامنه را طی سالیان گذشته از خرابه ای به هویت واقعی امروزی رسانده اند که بی تردید اگر من و شمای دایه دلسوز تر از مادر در آن موقعیت بودیم شانه خالی کرده و به فرمان دیگران تیغ لودر را بر پای آثار به یادگار مانده از اواخر قاجار می گذاشتیم و ان ویرانه ها را با خاک یکسان می کردیم.
در خصوص آتش سوزی ها هم گفتند که تنها راه حل از بین بردن علفهای هرز شخم سطحی خاک تپه به عمق 10 سانتی متر در فصل بهار می باشد که با وجود مغرض نویسان امروزی این امر میسر نمی باشد و گفتند چگونه یک علفزار 40 هکتاری را در سالیان گذشته به روشهای مختلف علف زدایی نموده اند و جواب نگرفته اند و تقاضا داشتند اگر دلسوزان میراث از جمله آقای زندی روشی و پیشنهادی مفید دارد با جان و دل می پذیریم البته اگر دنبال استخدام یا هدف دیگری ... نباشد
ضمنااتش سوزی این محوطه ها در همه جای کشور امری طبیعی و در واقع جزئی از طبیعت چنین محوطه هایی می باشد که هیچ صدمه ای وارد نمی نماید. وقتی قلم بدست می گیری مراقب دنیا و آخرتت باش شاید روزی چه در این دنیا و چه آن دنیا مجبور به نشستن پای میز محاکمه شدی آنوقت اگر هدفت .... بوده باشد وای بر تو
در پایان پیشنهاد می کنم با توجه به وضعیت اعتبارات این محوطه تاریخی، کمی هم چشمانت را به روی کارهای مثبت باز کن مثلا بنویس هگمتانه که تا کمی پیش محل عبور و مرور و تردد ارازل و اوباش و ولگردان و معتادان بود و احدی جرات عبور از معابر و کوچه های آن را نمی کرد به لطف میراث فرهنگی و پاکسازی املاک قدیمی از عرصه اثر تاریخی امروز به محلی امن و با تردد گردشگران از اقصی نقاط ایران و جهان شده است
پاسخ حسین زندی :
ممنون از توجه شما .آقا یا خانم ناشناس (ویا مجهول الهویه)
از جمله آغازین شما ویا بهتر برمبنای ادبیاتی که به کار بردید بگویم " تو" متوجه شدم که خوشبختانه آگاهی از موضوع نداری و دستور گرفته ای این حرفها را بنویسی به هر حال ممنونم.
من هیچگاه در مورد حمام ارامنه ننوشته ام .وزمانی که شهرداری قصد نابودی آن را داشت دوستداران میراث فرهنگی بودند که جلو شورای شهر راگرفتند .شاهد قضیه هم آقای بیات مدیر کل سابق هستند.
البته در مورد کلیسا وترک های دیوارش ووضعیت حمام تلفنی با دوستی به صورت خصوصی صحبت کرده ام که ظاهرا شما از مکالمات خصوصی من خبر دارید!خدا می داند.
در مورد علفها هم دوستان باستان شناس ما پیشنهادهای خوبی داده اند که گوش شنوایی نیست.
در مورد استخدام هم باید بگویم اگر اهل این مسائل بودم مقامم کمتر از دوستان شما وشما نبود.
وامروزهم از وضعیتم راضی هستم.
اگر آتش سوزی در همه جای کشور طبیعی است به خاطر عملکرد مدیران میراث است .که اتفاقا به خاطر میز ومقام چشم به مسائل می بندند.
درمورد محاکمه هم باید عرض کنم من بدون دلیل ومدرک حرف نمیزنم که بترسم . مسائلی در میراث هست که اتفاقا اگر بنویسم . آن گل وبلبلی که می فرمایی بیشتر نمایان می شود. امیدوارم مجبور نشوم.
من هم پیشنهاد میکنم بیشتر مطالب مرا بخوانی و یا بگویی بالا دستی هایت بخوانند. هر جا لازم بوده و کار مثبتی صورت گرفته نه تنها نوشته ام بلکه به صورت آگهی در مطبوعات از مدیریت میراث تشکر هم کرده ام مانند . سکوی شیر سنگی که کار درستی بود.ودر مورد بهانه معتادان هم عرض می کنم که مملکت قانون دارد نیروی انتظامی دارد .می شود وبرخورد هم می کند مانند کاری که در آرامگاه بوعلی کرد وباید ازایشان تشکر کرد.

و در پایان حالا که این همه پیگیر ای بنده کمترین هستی کاش خودت را معرفی می کردی تا از وجودت بهره می بردم .به هر حال ممنون از توجه ات . فقط امیدوارم با این نگاه سطحی به مدیریت میراث فرهنگی گماشته نشوی. آمین
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic