سفال‌های لالجین سمی شده‌اند

 

نامیده شدن شهر لالجین به پایتخت سفال ایران به‌تدریج تبدیل به طنزی تلخ می‌شود. این روزها در همان پایتخت سفال ایران، سفال چینی می‌فروشند و لالجین را این‌روزها «لاله‌چین» می‌خوانند. چرا؟ چون فروشندگان تمایل کمتری به سفال لالجین دارند و تولید‌کنندگان هم با مشکلات فراوان دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.


روزگاری سفال لالجین به تمام اروپا صادر می‌شد اما اکنون اتحادیه اروپا دیگر اجازه ورود سفال لعاب‌دار لالجین به کشورهای عضو این اتحادیه را نمی‌دهد.

صادرات سفال لالجین به آلمان نیز که مهم‌ترین خریدار سفال ایران بود، قطع شده است؛ نه به‌دلیل تحریم بلکه موضوع اصلی، کیفیت سفال ایرانی است. در سال‌های اخیر در لعابکاری سفال‌ها از لعاب‌های آماده که برای ساخت کاشی و سرامیک ساختمانی استفاده می‌شود و دارای ترکیبات سرب است، استفاده شده است.لعاب‌های آماده سمی هستند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری به استفاده‌کنندگان از ظروف سفالی‌ای که با چنین لعاب‌هایی ساخته می‌شوند، می‌رسانند.

دیگر اینکه برای پخت سفال در کوره‌ها حرارتی بیش از یک هزار درجه نیاز است تا ظروف سفالین سم‌زدایی شوند که به‌علت گران‌شدن مواد سوختی و حامل‌های انرژی، تولید‌کنندگان ناچارند در حرارتی کمتر از 700درجه سفال‌ها را بپزند. این اقدام کیفیت کالاها را پایین آورده و سلامت مصرف‌کنندگان را نیز تهدید می‌کند.تولید چنین کالاهایی در حالی انجام می‌شود که هیچ نهادی تاکنون بر این موضوع نظارت نداشته و به‌ویژه وقتی خطر استفاده از ظروف لعابدار سمی بیشتر می‌شود که برخی خریداران صنایع‌دستی سفالی از ظروف سفالی با هدف تهیه مواد غذایی و پخت‌وپز استفاده می‌کنند.

مهدی کریمی، کارشناس سفال و مدرس دانشگاه درخصوص سفال‌های سمی تولید‌شده در برخی کارگاه‌های صنایع‌دستی در لالجین می‌گوید: در ترکیب لعاب همیشه سرب وجود دارد اما در سال‌های اخیر از این ماده بیش‌از حد مجاز استفاده می‌شود که موجب خطرناک‌شدن لعاب‌ها شده است.

کریمی می‌گوید: سفالگران برای پایین‌آوردن دمای ذوب، ترکیب سرب را افزایش می‌دهند و متأسفانه دستگاه‌های نظارتی نیز در این خصوص سکوت کرده‌اند. البته اگر حمایت‌های بیشتری از تولیدکنندگان صنایع‌دستی در بخش سفال انجام می‌شد و یارانه صنعت و سوخت آنها حذف نمی‌شد سفالگران دست به این اقدام نمی‌زدند.

لالجین البته با بیش از 400سال سابقه در صنعت سفال هنوز در جهت برندسازی گام برنداشته است؛یعنی به‌دلیل اینکه تولید سفال درخور نیازهای روز نیست و کیفیت فدای کمیت شده، نشان معتبری از صنعت سفال در این شهر کمتر دیده می‌شود.با آنکه لالجین را پایتخت سفال ایران نامیده‌اند اما این شهر و محصولاتش نقش کمرنگ‌تری در جشنواره‌ها و فستیوال‌ها به‌خصوص در دوسالانه سفال کشور دارند و هرگز دوسالانه سفال ایران در این شهر برگزار نشده است.

تا دهه60 بیش از 600 کارگاه ساخت سفال به شیوه سنتی در شهر لالجین فعالیت می‌کردند اما امروز بیشتر این کارگاه‌ها قربانی توسعه شهر شده‌اند. پایتخت سفال ایران حتی در طراحی شهری لالجین نیز لحاظ نشده و شهرک صنعتی که به‌منظور سازماندهی این کارگاه‌ها ایجاد شده است، توانایی پاسخگویی به تمامی تولیدکنندگان را ندارد. سفالگران نیز توان خرید کارگاه در این شهرک را ندارند و از آنجا که کارگاه‌های سنتی در بافت قدیم و اصلی شهر قرار گرفته‌اند، شرایط مناسبی برای تولید سفال وجود ندارد. باوجود این مشارکت نهادهای مردمی در تصمیم‌سازی‌‌ها به‌منظور حل مسائل این شهر ضعیف است. ایجاد پژوهشگاه و مراکز مطالعات سفال، استفاده از نخبگان و هنرمندان، مسئولیت‌دادن به شهروندان، تبلیغات صحیح، نظارت بر کیفیت توسط یک نهاد بی‌طرف و تخصصی، مدیریت پسماند و نوآوری و سرمایه‌گذاری در صنعت سفال کشور می‌تواند پایتخت سفال ایران را از مشکلات موجود در آن و ورشکستگی صنعت سفال (به‌عنوان یکی از رشته‌های صنایع‌دستی کشور) رها کند.

حسین زندی
دوستدار‌ میراث فرهنگی همدان

http://www.hamshahrionline.ir/details/224160 لینک مطلب:


برچسب ها: لالجین ، پایتخت سفال ایران ، سفال سمی ، صنایع دستی ، سفال سربی ،

محمدی
یکشنبه 13 مرداد 1392 05:04 ق.ظ
جناب زندی
با اسم های الکی کامنت میذاری زیر مطلبت که جو سازی کنی؟ که مثلا اخلاق لالجینی ها رو هم ببری زیر سوال؟ از تایم ثبت کامنت ها مشخصه که همشون یه نفر پشت سر هم زده!
پاسخ حسین زندی : من نیازی به این کار وزیر سوال بردن کسی ندارم .بخصوص که دوستان خوب وهنرمندی در لالجین دارم که بسیار قابل احترامند.
واینکه پیام ها در یک زمان نوشته شده اند کاملا درست است و بیشترشان توسط دو کاربر نوشته شده اند .
در مورد خجالت هم نویسنده های با سواد و با شعور وهنرمند باید بکشند
به هر حال ممنون از شما که لااقل با اسم مستعار نظر ندادید
مهدی ابراهیمی
شنبه 12 مرداد 1392 01:55 ق.ظ
جناب حرفای گنده تر از دهنت میزنی ها؟!
متوجه باش داری با حرفای غیر واقعی با حیثیت
یه شهر بازی میکنی؟؟!!!
این ادعاتو باید ثابت کنی ها؟؟؟!!!
داری برا خودت مشکل طراحی میکنی!!!!!
سرت بوی قرمه سبزی میده مثل اینکه!!
بهادر
جمعه 11 مرداد 1392 08:26 ب.ظ
برو بابا نکبت هسساده یوخ
واقعا که
جمعه 11 مرداد 1392 08:19 ب.ظ
واقعا که این همه تخریب میکنی اونوقت میگی من از مسئولین ناراحتم که چرا رسیدگی نمیکنن؟؟ بچه گول میزنی؟؟
لالجینی
جمعه 11 مرداد 1392 08:18 ب.ظ
دلمان بحال خرابتان میسوزد
ان شاالله شفا می یابید
توجه مینمویی؟؟
jakob
جمعه 11 مرداد 1392 08:17 ب.ظ
عاقا شما احیانا کند ذهن تشیف دارید؟
نمیدونی سفال و لعاب چیه اونوقت میای مطلب در مورد سفال میدی؟؟
قلدر
جمعه 11 مرداد 1392 08:14 ب.ظ
بیچاره ! کجای کاری ؟ حالا هی زور بزن
نمیتونی با این عقده ای بازی جلو پیشرفت لالجینی ها رو بگیری
با دهن سگ دریا نجس نمیشه
همون
جمعه 11 مرداد 1392 08:08 ب.ظ
بدبخت عقده ای طاقت نداری پیشرفت لالجینی ها رو ببینی؟؟ چشمت کور شه ! با این هجمه ای که با مطالب احمقانه ات راه انداختی راه بجایی نمیبری! به کوری چشمت لالجینی ها هر روز پولدار تر از دیروز !!!!!
ای خاک
جمعه 11 مرداد 1392 08:06 ب.ظ
خاک تو سرت با این مطلب نوشتنت که همش اطلاعات غلطه
شریف پور
جمعه 11 مرداد 1392 06:09 ب.ظ
پیش چشمت داشتی شیشه کبود
زان سبب عالم کبودت می نمود
دوست عزیز نسنجیده مطلب ننویسید. استفاده از سرب مختص لعاب لالجین نیست و قدمت بسیار دارد. وانگهی در همه لعابها از سرب استفاده نمیشود. گول امثال کریمی را نخورید. ایشان استاد کدام دانشگاهند؟ مگر زیر 900 درجه لعاب را می شود پخت؟! شما اگر دلسوز مردم هستید، در باره سرب موجود در بنزین مطلب بنویسید.
از همشهریان هم می خواهم از نوشتن مطالب توهین آمیز امتناع کنند.
پاسخ حسین زندی : ممنون از اظهار نظرتان
استفاده از سرب مختص هر کجا که باشد خطرناک است .ایشان استاد دانشگاه علمی کاربردی لالجین ،دانشگاه آزاد همدان وچند دانشگاه دیگر هم هستند.در مورد بنزین ودها مورد دیگر هم نوشته ام و دوستان نخوانده اند.ازتوصیه تان به همشهریانتان هم ممنونم . به دو دلیل جوابشان را نمی دهم .یکی انکه ادبیاتم در حد ایشان فاخر نیست . و دیگر اینکه اسم مستعر را نمی توانم به رسمیت بشناسم . نظراتشان را اما سانسور نمی کنم و تا خوانندگان وبلاگم با ادبیات وشخصیت هم استانی های عزیزم در لالجین آشنا بشوند فکر میکنم برای جذب گردشگر هم خوب باشد.
دلبیدار
جمعه 11 مرداد 1392 05:36 ب.ظ
آخه امل بی سواد احمق!
تو مثلا به فکر مشکلات تولید کننده هایی؟
این مطالبی که زدی اراجیفی بیش نیست!!
از کسی که پول میگیره قلم بزنه !!
بیشتر از این انتظار نمیره!!!
جمع کن بابا!!!!
بیشتر از این زر بزنی میدم جمعت کنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic