دوشنبه 14 مرداد 1392

آئین های روزه داری در مهاباد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه ها ،جشن ها ،

آئین های روزه داری در مهاباد

 

هر آیین و بدعتی اگر از پشتوانه ی قوی برخوردار باشد در جذب و جلب مردم و تقویت فرهنگ عامه موفق است.رمضان جزء مناسکی از دین اسلام است که با تکیه بر فرهنگ اسلامی پیوندی ناگسستنی با آیین ها و مراسم محلی مردم ایران دارد. و گاهی این آیین ها را از آن خود کرده است، تا جایی که بیشتر این مراسم ، آداب و رسوم را جزئی از وظایف روزه داران می دانند در حالی که برگزاری و کاربرد آن ها در نقاط مختلف کشورمتفاوت است مانند خوراکی ها ، باورها، جشن ها و حتی دعا ها اما این مناسک وقتی جنبه مردمی پیدا می کنند زیبایی  مضاعفی می یابد.

مهاباد از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی است که از فرهنگ عامه غنی برخوردار است و آیین های روزه داری نیز در این شهر پربارتر است.

 

 

خوراکی ها

خوراکی ها در مهاباد از تنوع زیادی برخوردارند  انواع شیرنی و شربت وغذا ها که گاهی پسوند کردی درپی دارد مانند "خورش کردی"، " آش کردی" و...اما بیشتر شیرینی ها ونان های محلی در ماه رمضان عرضه می شود ما نند "که لانه" وکولئره ناسکه"(کلوچه محلی )

کولئره ناسکه از خمیرشکر ، آب و آرد تهیه می شود . خمیر را پهن کرده و با مخلوط کردن زرده تخم مرغ و شیر و کاخلی و سیاه دانه با دست یا فلچه روی خمیر را آغشته می کنند.ودر تنور می پزند

برای تهیه کلانه، خمیرو کمی نمک مخلوط کرده و روی سینی پهن کرده وسط آن را پیازچه خرد کرده میریزند و به صورت دولایه روی هم در آورده وارد فر یا تنور میکنند.ومغازه های کولئره فروشی در بیشتر محله های شهرتا پاسی از شب باز هستند

 

 

افطار

مهابادی ها سعی می کنند به صورت دسته جمعی افطار کنند و در زمان افطار همه خانواده دور یک سفره نشسته باشند و پس از افطار و نیایش اگر ماه رمضان با فصل های گرم هم زمان باشد شام را در طبیعت صرف می کنند یکی از مراسم قدیمی ماه رمضان خواندن نماز تراویح است و این نماز بعد از نماز عشاء در مساجد به صورت جماعت و به نیت نمازهای یک روز کامل (20 رکعت) به صورت دو رکعتی خوانده می شود و در اول و آخر نماز دعاهای خاصی می خوانند.

 

 

 

مراسم سحری

 

در گذشته بیدار کردن مردم برای سحربا دهل بود سپس دعاهای مخصوص سحر همراه با دف زنی در کوچه و محله مرسوم شد  و امروزه یک ساعت قبل از اذان صبح موذن هر مسجد شروع به خواندن دعای سحر (صلا) می کند . برخی از مردم زمان بین افطار و سحر را در خانقاه ها سپری می کنند.

 

مراسم شب 27 ماه رمضان:

 

 مردم مهاباد ازپیروان اهل سنت هستند   27 رمضان را لیله القدر می دانند .

شب 27 ماه رمضان که مردم  به مساجد و خانقاها رفته و تا سحر به مراسم خواندن نماز و دعا همراه با دف زنی( در خانقاها) می پردازند.

مردم معتقد به انجام خیرات و قربانی در این شب و روز مبارک هستند. زنان دخترهای جوان در این شب تا سحر بیدار می مانند وبراین باورند که دوستاره در این شب باهم برخورد می کنند ویا از کنارهم می گذرند  که اگر کسی این صحنه را به چشم ببیند به مراد خود می رسد

 

شب عید فطر

با مشخص شدن عید فطر، شب عید، از مساجد توسط مؤذن های مساجد دعا و الله اکبر و لااله الا الله خوانده می شود.

صبح روز عید بعد از خواندن نماز عید در مساجد، معمولا اعضای خانواده در خانه پدربزرگ و مادربزرگ برای خوردن صبحانه روز عید  که معمولا با غذاهایی مثل خورشت کردی(تره)، قورمه سبزی و ... در کنار هم  جمع می شوند. بعد از خوردن غذا، مراسم دید و بازدید از همسایگان و فامیل برای حلالیت طلبی شروع می شود و تا پایان روز ادامه دارد.این عید از جشن های بزرگ مردم مهاباد است.

حسین زندی

روزنامه هفت صبح /دوشنبه 14 مرداد92

 


برچسب ها: ماه رمضان ، مردمشناسی مهاباد ، روزه داری ، روزنامه هفت صبح ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic