دبیر پژوهشی انجمن ایرانشناسی کهن دژ گفت: ورود کالاهای خارجی و سیاست گذاری‌های اشتباه عامل اصلی مشکلات موجود در حوزه صنایع است.

۱۳۹۰ دوشنبه ۲۳ خرداد ساعت 12:44

حسین زندی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا با بیان این که مهم‌ترین صنعت استان همدان سفال لاله جین است، گفت: سفال لاله جین با مشکلات بسیاری روبروست کارگاه ها در بافت اصلی شهر ها قرار دارند و کم کم تبدیل به فروشگاه می شوند.

وی ادامه داد: در کارگاه های سفال به دلیل نامرغوب بودن مواد اولیه ضایعات زیادی وجود دارد و این ضایعات در اطراف شهرها ریخته می شود که خود مشکل مهمی است.
 
زندی گفت: ورود بی رویه کالاهای خارجی و چینی هم یکی دیگر از معضلات صنایع دستی است. این کالا ارزان تر از محصولات داخلی به دست فروشنده و مصرف کننده می رسند و اگرچه کیفیت آن ها هم کمتر است، اما به دلیل ارزان قیمت بودن مردم استقبال بیشتری از آن ها می کنند، چون همه به فکر سود کوتاه مدت هستند.
 
وی درباره اجرای قانون جلوگیری از فروش محصولات خارجی در اماکن تاریخی گفت: متاسفانه این قانون چندان اجرا نمی شود و ما همچنان در اماکن تاریخی همدان شاهد فروش محصولات خارجی هستیم.

وی ادامه داد: قانون تصویب می شود اما چون تعامل دستگاه ها با یکدیگر خوب نیست و سازمان میراث فرهنگی هم قدرت اجرایی ندارد، در عمل به درستی اجرا نمی شود.

وی با بیان این که بازار فروش فرش در استان همدان از بین رفته است، گفت: فروش و عرضه باید در دست بخش خصوصی باشد، این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی به جای این که فقط نقش حمایتی داشته باشد، متولی فروش شده و این امر باعث از بین رفتن رقابت می شود.

زندی گفت: شهری مانند همدان که جمعیت آن روز به روز در حال افزایش است، نیاز به بازارهای جدید دارد. این در حالی است که چنین مکان هایی در نظر گرفته نشده است و ما شاهد تبدیل شدن بازارهای سنتی به بازارهای روز هستیم.

وی ادامه داد: در گذشته کاروانسراها و راسته های بازارها پر از محصولات صنایع دستی و دارقالی و غیره بود، اما امروز بیشتر آن ها از بین رفته و جای خود را به انبار داده اند.

دبیر پژوهشی انجمن ایرانشناسی کهن دژ گفت: در برخی موارد گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و محیط زیست را تحت الشعاع قرار می دهد و حتی به آن ها آسیب می رساند.

وی با بیان این که ورود بی رویه گردشگر به منطقه و روستای خاص باعث تخریب می شود، گفت: به طور مثال میراث فرهنگی، روستای ورکانه در همدان را مرمت کرد و این جا به یک روستای گردشگری تبدیل شد. اما روستاییان در این زمینه هیچ آموزشی ندیدند و امروز ورکانه محل فروش چیپس و پفک و غیره است و این امر هویت روستا را تحت تاثیر قرار می دهد و کم کم محصولات محلی و صنایع دستی آن ها از بین می رود.

وی با اشاره به این که منافع دراز مدت روستاییان باید با منافع گردشگری پیوند داده شود، گفت: با برنامه ریزی و آموزش، روستاییان می توانستند در این روستا محصولات و غذاهای محلی و صنایع دستی بفروشند تا هم روستاییان درآمدی داشته باشند و هم از صنایع دستی و محصولات محلی حمایت شود.

 

 

http://62.193.12.134/Pages/News-56733.aspx


برچسب ها: صنایع دستی گردشگری ، صنایع دستی همدان ، لالجین ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic