دوشنبه 18 شهریور 1392

تفاوت حق‌التدریس و اعضای هیات علمی/بخش پایانی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه ها ،تهران امروز ،گفتگو ،

روزنامه تهران امروز

 

http://tehrooz.com/1392/6/18/TehranEmrooz/1263/Page/13/

 

کد خبر: 138143

تاریخ خبر: دوشنبه, 18 شهریور 1392

 

«تهران امروز‌» مشكلات استادان حق‌التدریسی همدان را بررسی می‌كند

تفاوت حق‌التدریس و اعضای هیات علمی

اما مسئله اصلی این قشر از جامعه كه خود را قربانی سیاست‌های غلط وزارت علوم می‌دانند  استخدام است. احمدی در پاسخ به این سوال كه چه شرایطی برای استخدام وجود دارد؟ می‌گوید: شرایط استخدامی بیشتر رقابتی است، البته در دانشگاه پیام نوریكی از قوانین استخدام این است كه  باید مدرك دانشگاه دولتی داشته باشید، در استخدام هیات علمی داشتن مدرك دكترا در اكثر رشته‌ها و مقاله و سابقه كار هر كدام امتیاز جداگانه دارند كه در مصاحبه علمی و عمومی- عقیدتی مشخص می‌شوند

 

ادامه از صفحه اول:

میزان حق‌التدریس

یك مدرس حق‌التدریس دانشگاه پیام نور در پاسخ به این سوال كه هرمدرس در یك دانشگاه (پیام نور،غیرانتفاعی،آزاد، علمی كاربردی ودولتی) بابت یك ساعت حق‌التدریس چقدر حقوق می‌گیرد؟می‌گوید، مبلغ حق‌التدریس در دانشگاه پیام نور 6780 تومان ولی در دانشگاهای دیگر مثل دانشگاه آزاد، چون تعداد ساعت‌های تدریس استاد برای یك درس خیلی بیشتر از ساعات تدریس همان درس در دانشگاه پیام نور است این مبلغ كمتر است.

از احمدی می‌پرسم گفته می‌شود اگر مدرسی از ساعات قرارداد بیشتر تدریس كند مبلغی دریافت نمی‌كند اگر چنین موضوعی واقعیت دارد علت چیست، پاسخ می‌دهد: بله واقعیت دارد با توجه به نكاتی كه اشاره كردم در دانشگاه پیام نور واحدها با ضرب و تقسیم در تعداد دانشجو و تعداد ساعات تدریس به‌دست می‌آید.البته تا 5 سال پیش این قانون نبود. در رشته‌هایی مثل علوم انسانی تعداد ساعات مجاز به تدریس برای استاد نباید بیش از 127ساعت در ترم باشد حتی اگر در دو، سه تا مركز دانشگاه پیام نور هم تدریس داشته باشد با هم محاسبه می‌شوند. یكی از دلایل، صرفه‌جویی در هزینه است كه برای خود دانشگاه منافع زیادی دارد اما برای اساتید خیر.

مشكلات پیش روی حق‌التدریسی‌ها

یكی دیگر از دلایل هم می‌تواند جذب بیشتر نیروی حق‌التدریس در دانشگاه‌ها باشد كه از این طریق افراد بیشتری جذب می‌شوند. قاسمی نیز گفته‌های احمدی را تایید می‌كند و می‌گوید: هدف داشتن كنترل و ایجاد محدودیت برای مدرسان حق‌التدریس است به نحوی كه درصورت صلاحدید مسئولان موسسه مذكور به‌راحتی و بدون پیش آمدن خللی در برنامه‌های آموزشی امكان قطع همكاری با مدرس فراهم می‌شود.

یكی از مسئولان دانشگاه علمی كاربردی شهرستان همدان می‌گوید: این دانشگاه استاد استخدامی و هیات علمی ندارد و از نیروهای دانشگاه‌های دیگر استفاده می‌كند و از 130 نفر مدرس كه در این مركز مشغول تدریس هستند هیچ یك استخدام نشده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال كه هر مدرس همزمان در چند دانشگاه می‌تواند تدریس كند؟ ادامه می‌دهد: در همه دانشگاه‌هایی كه نیرو نیاز داشته باشند می‌تواند تدریس كند اگر وقت داشته باشد یا دانشگاه به رشته او نیاز داشته باشد. قاسمی در مورد وضعیت بیمه می‌گوید:از طرف دانشگاه آزاد اسلامی بیمه تامین اجتماعی هستم كه بسته به واحدهای هر ترم تعداد روزهایی كه بیمه رد می‌شود متغیراست و البته نمی‌توان چنین بیمه‌ای را بیمه حقیقی دانست.

اما احمدی می‌گوید: در دانشگاه پیام نور اساتید حق‌التدریس اصلا بیمه نمی‌شوند.وقتی مدرسی بدون بیمه دائم از شهری به شهری در آمدوشد است با توجه به امنیت جاده‌ها و اینكه تعدادی از آنان زن هستند با خطراتی هم روبه‌رو می‌شوند احمدی براین باور است كه: خطرات بسیار است خصوصا در جاده‌های غیراستاندارد و كوهستانی در زمستان این خطرات چند برابر می‌شود. چند مورد تصادف چند سال پیش برای چند نفر از اساتید در جاده مسیر رسیدن به دانشگاه شهر مجاور اتفاق افتاد و باعث شد قید تدریس در آن دانشگاه را بزنند. مشكلات و خطرات جاده‌ای و نداشتن بیمه باعث بی‌انگیزگی خیلی از اساتید مجرب در این دانشگاه‌ها شده است.قلی‌زاده نیز كه در یكی از واحدهای دانشگاه پیام نور تدریس می‌كند می‌گوید: با توجه به آمار تصادفات جاده‌ای كار پرخطری محسوب می‌شود. علاوه بر این در صورت نداشتن وسیله نقلیه شخصی، رفت و آمد در ساعات نامناسب شبانه روز خطرات دیگری را نیز متوجه مدرسان خانم می‌كند.

اساتید با سابقه هم جذب نمی‌شوند

اما مسئله اصلی این قشر از جامعه كه خود را قربانی سیاست‌های غلط وزارت علوم می‌دانند استخدام است.

احمدی در پاسخ به این سوال كه چه شرایطی برای استخدام وجود دارد؟ می‌گوید: شرایط استخدامی بیشتر رقابتی است، البته در دانشگاه پیام نوریكی از قوانین استخدام این است كه باید مدرك دانشگاه دولتی داشته باشید، در استخدام هیات علمی داشتن مدرك دكترا در اكثر رشته‌ها و مقاله و سابقه كار هر كدام امتیاز جداگانه دارند كه در مصاحبه علمی و عمومی- عقیدتی مشخص می‌شوند. اما اساتیدی هستند كه نزدیك 7سال یا حتی بیشتر در دانشگاه تدریس داشته‌اند و با این وجود هنوز جذب نشده‌اند و در نهایت ناامید از استخدام دانشگاه، استخدام سازمان‌های دیگر شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضراز طریق ثبت‌نام در سامانه مربوطه در وزارت علوم و سپس مصاحبه علمی، عمومی صورت می‌گیرد. «بنفشه.ح» مدرس دانشگاه آزاد واحد همدان نیز می‌گوید: بیشتر روابط بر ضوابط حاكم است به نحوی كه حتی در صورت گذراندن همه مراحل استخدام، شركت در فراخوان سراسری و انجام مصاحبه علمی و عمومی، چنانچه مسئولان دانشگاه مایل نباشند روند استخدام كامل نمی‌شود.

مشكلات فراوان حق‌التدریسی‌ها

مسائل و مشكلات اساتید حق‌التدریس بسیار زیاد است. متاسفانه در پایین‌ترین سطح سازمان از نظر حقوق و مزایا و امنیت شغلی قرار دارند. كارگران سطح عملیاتی یك كارخانه امنیت شغلی بیشتری نسبت به اساتید حق‌التدریس دانشگاه‌ها دارند. این مدرسان پس از هفت سال خود را با كسانی مقایسه می‌كنند كه با مدرك دیپلم یا فوق دیپلم در یك نهاد دولتی استخدام شده‌اند و حقوق یك ماه آنان برابر با یك ترم تدریس است. درحالی كه مدرسی با مدارج عالی كارشناسی ارشد و دانشجوی دكترا سال‌هاست منتظر استخدام نشسته است. در خیلی از دانشگاه‌های غیردولتی نیز با تغییر رئیس دانشگاه، اساتید حق‌التدریس نیز تغییر می‌كنند و با وجود سابقه شغلی زیاد اخراج می‌شوند. هیچ حق و حقوقی برای اعتراض هم ندارند. این مورد مشكلات در سازمان‌های دیگر مثل آموزش و پرورش هم وجود داشته اما در چند سال اخیر اكثریت معلمان حق‌التدریس به‌وسیله آزمون و با توجه به سابقه كار استخدام شدند اگر وزارت علوم به استخدام نیروهای حق‌التدریس در ابتدا به صورت قراردادی و پیمانی اقدام كند خیلی از مشكلات اساتید حق‌التدریس حل خواهد شد. انتظاری كه پس ازروی كار آمدن دولت یازدهم بیشتر شده است.

 

روزنامه تهران امروز


برچسب ها: استادان حق التدریسی ، اعضاء هیات علمی دانشگاه ، نظام آموزش ، وزارت علوم ،

یکشنبه 23 آذر 1393 01:30 ب.ظ
ممنون كه به مشكلات مدرسان حق التدریس توجه نشان دادید. صدای ما كه با جایی نمی رسد. متأسفانه هیچ مزایایی نداریم، حتی همان مبلغ ناچیز حق التدریسی نیز با تأخیر شش الی یك ساله پرداخت می شود و از این حقوق ناچیز مالیات كسر می شود. امیدوارم مسؤلین رسیدگی كنند.
فرزانه
یکشنبه 16 آذر 1393 04:12 ب.ظ
سلام ممنون از مطلبتون حرف دل ما رو زدید
ولی من نمیدونم چه زمتپانی میشه که واقعا ما حق التدریسی ها باید مساله حق و حقوقمان رو مطرح کنیم؟ ما اصلا امنیت شغلی نداریم هر ترمی ممکنه دیگه به ما کلاس ندهند پس کی ما باید از حقمون مثل آموزش و پرورشی ها دفاع کنیم؟
پاسخ حسین زندی : فکر می کنم مهمترین ابزار رسانه است و بدون ترس باید مطالبات را از طریق رسانه ها بیان کرد
زهرا
چهارشنبه 6 فروردین 1393 04:22 ب.ظ
سلام منم همدانی هستم وحق التدریس علمی کاربردی این پستتون درددل مابود راستی درمورد بیمه علمی کاربردی چیزی میدونید ؟؟ تا الان ازترسم نکنه ترم بعد درسی بهم ندن نپرسیدم ..
پاسخ حسین زندی : سلام.
ممنون ازمحبت شما.
متاسفانه از بیمه چیزی نمی دانم اما اگر موردی یا به قول شما درد دلی داشته باشید با نام مستعار می توانیم منتشر کنیم . سپاس
علی
دوشنبه 28 بهمن 1392 05:31 ب.ظ
با سلام و تشکر ازشما
خواستم بدونم اگر در دانشگاه پیام نور درس بدیم و چند درس خودخوان هم بهت بدن هزینه خودخوان ها به چه صورت حساب میش؟ و اینکه دقیق هزینه حق التدریسی چقدر است؟ همون 6700 یا ازش چیزی هم کم میش؟
پاسخ حسین زندی : سلام دوست عزیز
من اطلاعی از این موضوع ندارم . و این گزارش هم مربوط به سال گذشته است .
اما می توانم پیگیری کنم و پاسختان را بدهم .
سپاس
علی
دوشنبه 28 بهمن 1392 02:56 ب.ظ
با سلام و تشکر ازشما
خواستم بدونم اگر در دانشگاه پیام نور درس بدیم و چند درس خودخوان هم بهت بدن هزینه خودخوان ها به چه صورت حساب میش؟ و اینکه دقیق هزینه حق التدریسی چقدر است؟ همون 6700 یا ازش چیزی هم کم میش؟
دینا
دوشنبه 11 آذر 1392 12:34 ق.ظ
با سلام
حرف دل ما رو زدین
واقعا خیلی بعد از این همه درس خوندن با این مشکلات روبرو باشی؟
آیا این با عدل و عقل و انصاف جور هست که حقوق یه استاد حدود شش هزارتومان باشد؟
من به دنبال راهی برای اعلام اعتراض میگشتم که این متن دیدم.
امیدوارم این اعتراضات به گوش مسول مورد نظر برسه
پاسخ حسین زندی : محبت دارین. اگرموافق باشین میتونیم در مورد مشکلاتتون گفتگو کنیم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic