سه شنبه 19 شهریور 1392

پیشکسوت مطبوعات به دیار باقی شتافت

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه ها ،کتاب ،ادبیات ،

 
پیشکسوت مطبوعات به دیار باقی شتافت
تاریخ خبر : 1392-06-18
     
 
 
     
متن خبر :

همدان‌پیام: گاهی چقدر زود دیر می‌شود، چه بی‌تفاوت از كنار بزرگانی می‌گذریم كه میراث معنوی این آب و خاك هستند حتی مناسبت‌ها و فرصت‌های مرتبط به حوزه فعالیت آنها هم قادر نیستند توجه ما مردم شهر را به داشته‌های فرهنگی پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین جلب كنند.
روز شنبه 16 شهریورماه یكی دیگر از پیشكسوتان عرصه ادب در همدان دار فانی را وداع گفت. قاسم برنا روزنامه‌نگار كهن قلم همدانی در حالی كه گنجینه‌ای از تاریخ فولكلور این دیار را با خود به همراه داشت از دنیا رفت.
برنا در سال 1300 در محله جولان در خانواده پرجمعیتی چشم به جهان گشود. او كه همواره علاقه‌مند به كسب علم و دانش بود پس از به پایان رساندن تحصیلات خود در مقاطع مختلف در سن 20 سالگی به شغل شریف آموزگاری مشغول شد، اما به دلایل متعددی پس از چند سال از این حرفه استعفا داد و روانه بازار شد. وی هرگز دست از قلم نكشید و در حوزه رسانه همواره پویا ماند.
حسین زندی فعال فرهنگی همدان در حاشیه مراسم خاكسپاری این روزنامه‌نگار قدیمی در زمینه سوابق فرهنگی وی به همدان‌پیام گفت: ردپای نوشته‌‌های او در نخستین روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های همدان از جمله ندای اكباتان، ندای میهن و مبارز همدان همچنان باقی است.
برنا در حوزه نویسندگی فعالیت مداوم داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم به نوشتن مطالب متعدد برای هفته‌نامه هگمتانه ادامه داد.
زندی در زمینه آثار مكتوب برنا عنوان كرد: از این نویسنده همدانی در حال حاضر بیش از 15 جلد كتاب چاپ نشده و مقالات متعددی در نشریات به جای مانده است.
این مجموعه‌ها با عناوین، تاریخ مطبوعات همدان، فرهنگ عیاران، سفینه همدان، درهم و برهم، سفینه برنا، تاریخچه افیون، تذكره سخنوران همدان، خروس پرنده مقدس ایرانی و بیش از ده‌ها مقاله كه همه و همه بیانگر توانمندی قلم این پیشكسوت همدانی است.
این فعال فرهنگی از پژوهش‌های متعدد قاسم برنا در زمینه اعداد نیز گفت: برنا بررسی‌های متعددی در مورد اعداد 3، 7 و40 انجام داده بود كه در كنار این تحقیقات مطالعات وی در حوزه فرهنگ و مردم‌شناسی همواره مورد توجه بوده است.
در مطالعات این پیشكسوت ادب و هنر همدانی همچنین آثاری در زمینه فولكلور و مردم‌شناسی، اساطیر و پژوهش در زمینه تاریخ و ادبیات فارسی دیده می‌شود.
آنچه بیش از همه مورد توجه قرار می‌گیرد سابقه 8 سال مدیریت برنا در كتابخانه‌های قدیمی همدان است كه این فعالیت فرهنگی زمینه‌های پژوهش و غنای فرهنگی كتابخانه‌های همدان را بیش از پیش فراهم كرده است.
زندی در ادامه، 50 سال فعالیت برنا در مطبوعات را از جمله موارد مهمی عنوان كرد كه كمتر از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته شده است.
به نقل از دیگر فعالان فرهنگی استان، اهدای ده‌ها هزار جلد كتاب از كتابخانه شخصی قاسم برنا به كتابخانه بوعلی نقطه عطف فعالیت‌های فرهنگی و ادبی وی بشمار می‌آمده است.
قاسم برنا، فعال فرهنگی، نویسنده و روزنامه‌نگار پیشكسوت در حالی كه 92 سال از زندگی پرثمر خود را پشت سرگذاشته بود روز گذشته با حضور گروه‌های مردمی، اعضای انجمن‌های متعدد و تعدادی از نویسندگان بزرگ همدانی به خاك سپرده شد.
برنا از جمله داشته‌های فرهنگی همدان بود كه همواره در حمایت از تشكیل انجمن‌های مردمی پیشقدم بود و همین حضور وی موجب شده بود روز گذشته گروه‌های متعددی او را تا خانه ابدیش همراهی كنند.
مراسم بزرگداشت و ترحیم این فعال فرهنگی بعدازظهر روز یكشنبه با حضور فرهنگ‌‌‌دوستان همدانی در مسجد مهدیه همدان برگزار شد.
«روحش شاد و یادش گرامی»

 

http://www.hamedanpayam.com/shownews/specific/0x8fd33b435d0bb2a8.html

 


برچسب ها: استاد قاسم برنا ، روزنامه نگاری همدان ، بزرگان همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic