خبرنگاری به جرم دفاع از میراث فرهنگی و محیط زیست، کتک خورد و اخراج شد/

حسین زندی 
خبرنگاری از مشاغل پر خطر در جهان است، اما در کشور ما علاوه بر پرخطر بودن و نداشتن امنیت جانی، مشکلات دیگری هم دارد: از جمله درآمد کم و نداشتن امنیت شغلی که باعث می شود یک خبرنگار همزمان در چند جا کار کند و یا از شغل دیگری درآمد کسب کند و در راه خبرنگاری خرج کند. اما خبرنگار بودن فرد، مشاغل دیگرِ او را نیز به مخاطره می اندازد. اخراج خبرنگار همدانی از سازمان نظام مهندسی همدان از جمله این موارد است. خبرنگاری که دانشجوی کارشناسی ارشد معماری و در کنار اشتغال در سازمان نظام مهندسی، به حرفۀ خبرنگاری هم مشغول بود.
رسانه ها، هفتۀ پایانی مردادماه گذشته از آغاز تخریب "باغ بدیع الحكمای" همدان و ضرب و شتم فرزاد سپهر، خبرنگاری كه برای ثبت خبر و عكس به محل حادثه رفته بود، خبر دادند.
اما به فاصله یك هفته که آثار ضرب و شتم همچنان بر بدنِ این خبرنگار كه فارغ التحصیل كارشناسی معماری است بر جای مانده بود، حكم بركناری اش از سازمان نظام مهندسی هم صادر شد!
در حالی كه انتظار می رفت این اقدام خبرنگار كه پیشینۀ كاری در مهندسی معماری دارد و برای اطلاع رسانی و هشدار به ساخت و ساز مخرّبِ محیط زیست و زندگی شهروندان، خطر خبررسانی را به جان خریده بود، مورد تایید و تمجید سازمان نظام مهندسی قرار گیرد، نهاد متبوع كه سازمانی غیر دولتی است، حكم به بركناری اش داد.
یک حقوقدان در همدان می گوید: سازمان نظام مهندسی ساختمان، نهادی غیردولتی است كه هیات مدیره آن با انتخاب اعضا و تایید و نظارت وزارت راه و شهرسازی مشخص می شوند و وظیفه آموزش و ارتقای پایه مهندسی و طراحی و نظارت ساخت و ساز را بر عهده دارند. حضور رییس سازمان در كمیسیون ماده 5 كه می تواند حكم به تغییر كاربری اراضی را بدهد درخور توجه است. این مهم باید به تاثیر نظر كارشناسی توام با دقت نظر و وجدان كاری همراه باشد تا كمیسیون ماده، همانطور كه در مورد باغ بدیع الحكمای همدان و موارد مشابه، رای به ساخت و ساز در اراضی باغات می دهد، لااقل منجر به این كار نشود.
این حقوقدان می گوید: هر گونه ساخت و ساز، تعداد طبقات و احداث بنا، با مجوز شهرداری صورت می گیرد و توافق با آن در خصوص تغییر کاربری و احداث بنا در فضای سبز یا مسکونی به تجاری یا آموزشی و ورزشی، با مجوّز کمیسیون ماده 5 در هر شهر، متشکّل از استاندار (رییس)، معاون عمرانی استاندار (نایب رییس)، مدیرکل راه و شهرسازی، شهردار، مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل جهاد و کشاورزی، رییس شورای شهر و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام می شود.
به نظر می رسد سازمان در همدان نتوانسته استقلال خود را حفظ کند. حداقل از شایعاتی که پس از اخراج این خبرنگار در شهر پیچیده (که خبر از وابستگی سازمان به زمین خواران می دهد) و تصمیم گیری عجولانه در این اخراج، نشان از ضعف این نهاد دارد.
اما با این که سازمان نظام مهندسی یک نهاد نظارتی است، به نظر می رسد نیاز به یک نهاد نظارتی دیگر دارد. عملکرد این نهاد در مواردی جهت دار، خلاف اهداف و اساسنامه اش بوده است. به طور مثال پس از زلزله آذربایجان در مطلبی نوشتم که متهم اصلی زلزله، سازمان نظام مهندسی است و اشاره کردم به ساختمانِ نوسازِ دانشگاه آزاد که بخشی از آن ویران شده بود. همچنین پروژۀ "مسکن مهر ورزقان" که افتتاح نشده، تخریب شده بود؛ در حالی که شدت زلزله حدود 5 ریشتر بود و اگر این نهاد، نظارت صحیحی اعمال می کرد، مسلما چنین اتفاقی نمی افتاد.
در شهر همدان نیز دهها مورد تخلف را می توان نام برد. از جمله استفاده از مصالح سرطان زا در نمای ساختمان ها و به کار نبردن مصالح بوم آورد که تحمّل اقلیم همدان را ندارد که این نهاد نظارتی بر آنها ندارد.
همچنین این نهاد در تغییر کاربری و نابودی باغ ها که در سال های اخیر شدت گرفته است، نقش دارد و همانطور که اشاره شد، حضور رییس سازمان در کمیسیون ماده 5، تاییدی بر این مدعاست. باغ بدیع الحکما نیز بر همین منوال تفکیک شده است. در آستانه تخریب باغ و عمارت تاریخی و پس از ضرب و شتم "فرزاد سپهر"، عکاس و خبرنگار، 247 نفر از سینماگران، هنرمندان، پزشکان و فعالان فرهنگی همدان، با نوشتن نامه ای به وزیر کشور، رییس سازمان محیط زیست و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، درخواست توقف تخریب باغ و عمارت بدیع الحکما و باغ و عمارت ذوالریاستین شدند، اما بدون توجه به این اعتراض ها، باغ ذوالریاستین با خاک یکسان شد.
با اینکه انتظار می رفت باغ و عمارت های تاریخی حفظ شود، اما اخراج این خبرنگار، شوک تازه ای بود که بر فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست وارد آمد.

 


برچسب ها: کتک خوردن خبرنگار ، اخراج خبرنگار ، سازمان نظام مهندسی ،

افتخاری
یکشنبه 31 شهریور 1392 12:51 ب.ظ
درود
گروه هستی سازان الوند روز جمعه 5 مهر روز کوهستان برنامه دارد
از همه گروه ها و دوست داران طبیعت دعوت به عمل می آید
ساعت و مکان تا قبل از آخر هفته اطلاع رسانی می شود
دوستانی که من شماره از ایشان دارم حتما اس ام اس می فرستم
:)
افتخاری
یکشنبه 31 شهریور 1392 12:00 ب.ظ
با عرض پوزش در دو دیدگاه قبلی اشتباهات املایی هست که به این وسیله تصحیح می کنم:
درود
برنامه دیروز
حضور گروه دوستان زمین و مهمانان در میدان میشان
با صرف صبحانه

برنامه اتاق فکر برای جمعه بعد
5 مهر
حضور همهی گروه های مردمی دوست دار محیط زیست در میدان میشان به گفته آقای میثم مستقیمیان از گروه هستی سازان الوند
افتخاری
شنبه 30 شهریور 1392 09:14 ق.ظ
درود
برنامه دیروز
حضور گروه دوستان زمین و ممانان در میدان میشان
با صرف صبحانه

برنامه اتاق فکر برای جمعه بعد
5 مهر
حضور همه ی گروه های مردمی دوست دار محیط زیست در میدان میشان به گفته میثم مساقیمیان از گروه هستی سازان الوند
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic