جمعه 17 آبان 1392

ذکر مصائب موزه تاریخی همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،فرهیختگان ،

فرهیختگان/حسین زندی: همدان با پیشینه‌ای کهن موزه تاریخی ندارد و کلنگی هم که سال‌های پیش برای احداث موزه منطقه‌ای با تخریب بخشی از تپه هگمتانه به زمین زده شد همچنان در زمین مانده است. از سوی دیگر مدرسه‌ای هم که به‌عنوان موزه از آن استفاده می‌شد ماه‌هاست تعطیل است و گردشگرانی که برای دیدن آثار تاریخی به همدان می‌روند، ناکام می‌مانند.

http://farheekhtegan.ir/content/view/80286/87/

 شهری که پایتخت تاریخ و تمدنش می‌نامند و استانی که تپه‌های نوشیجان، پیسا، هگمتانه و گیان را در دل خود جای داده، هنوز موزه‌ای که در شأن آن باشد، ندارد. استانی که پیشینه اشیا و آثارش به هزاران سال می‌رسد.
 اشیای کم‌نظیری که شاید بعضی‌ها تنها ریتون یا جام داریوش آن را می‌شناسند، اما آثار به دست آمده از تپه کوریجان مناطق اسدآباد، ملایر و گیان نهاوند همچنان در گنجینه خاک می‌خورد. استانی که به گفته یکی از مدیران میراث فرهنگی یک هزار و یکصد تپه باستانی دارد اما بهشت باستان‌شناسی حتی یک موزه استاندارد ندارد. مراکزی که به‌عنوان موزه از آنها یاد می‌شود بناهای تاریخی هستند که چند اثر برای نمایش در آنجا وجود دارند؛ این مکان‌ها نه ویترین استاندارد دارند و نه از امنیت مناسبی برخوردارند.
مهم‌ترین این مجموعه‌ها در همدان، مکانی است که به نام موزه هگمتانه معروف است، مدرسه‌ای قدیمی که کلاس‌های آن را با اندکی تغییرات محل نگهداری اشیای تاریخی کرده‌اند، این روزها این موزه در حال بازسازی و نماکاری است. یعنی محلی که هیچ یک از نشانه‌ها و شاخص‌های موزه را ندارند. این روزها معنا و تعاریف خیلی از عناصر تغییر کرده و بار معنایی متضادی پیدا کرده؛ موزه و موزه‌داری هم از این دست واژه‌ها هستند.
سنگ‌قبرهای تاریخی، پایه‌ستون و سرستون‌های باستانی، کتیبه‌ها و خمره‌های قدیمی را در حیاط این مدرسه انباشته کرده‌اند. این آثار در فضای باز درمعرض باد و باران و سرما دچار تخریب می‌شوند. در سال‌های گذشته کلنگ موزه همدان به زمین زده شد و بارها رسانه‌ها از احداث آن خبر دادند. بخشی از تپه باستانی هگمتانه را صخره‌برداری کردند تا موزه بسازند اما خبری از احداث نشد.
دلیل کم‌کاری‌ها درباره موزه همدان قرار گرفتن آن روی یکی از چشمه‌ها و قنات‌های قدیمی همدان اعلام شده، بهانه‌ای که به اندازه لازم، کافی نیست.
مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در خبری اعلام کرد اعتباری 73میلیارد و 300 میلیون ریالی برای اتمام موزه برآوردشده که تاکنون 25میلیارد آن هزینه شده اما در عمل 25 میلیارد ریال هزینه صرف صخره‌برداری شد و هیچ اتفاقی نیفتاد. وی در خبر دیگری نیز اعلام کرد برای موزه منطقه‌ای همدان تامین اعتبار شد اما چگونه و این اعتبار کجاست؟ خدا می‌داند.
موزه استاندارد باید از امنیت فیزیکی، فنی، آتش‌سوزی و امنیت بحران برخوردار باشد اما در تعطیلات نوروز روی ویترین‌های این موزه بارها یادگاری نوشته‌اند با ثبت‌نام و تاریخ. همچنین این مکان سیستم تاسیساتی استانداردی ندارد، در مقابل برق و آتش‌سوزی نمی‌تواند دوام بیاورد و نکته مهم‌تر اینکه فضای این مکان پاسخگوی حجم زیاد گنجینه اشیای تاریخی و باستانی استان همدان نیست.
ماه‌های گذشته این موزه به بهانه تکمیل تزئینات تعطیل بوده و بارها مشاهده شده در زمان ورود گردشگران یا تعطیل است یا راهنما ندارد؛ درحالی که نشانه گردشگری پایدار این است که در تمام طول سال ورودی به موزه‌ها داشته باشد نه اینکه برخی فصل‌ها تعطیل باشد.
دکتر نادر هوشمند، کارشناس گردشگری در مورد تجربه غربی‌ها در موزه‌داری می‌گوید: سیستم‌های امنیتی جدید مانند دوربین‌های مداربسته، لمس‌گر و نگهبان‌هایی که در کنار راهنماهای بخش‌های مختلف موزه حضور دارند از مسائل اولیه حفاظت موزه‌ها هستند و وجود شیشه‌های محافظ نامرئی که روی تابلوها نصب شده باعث می‌شوند کسی نتواند به تابلوها آسیب برساند.
هوشمند می‌گوید تا حالا برای به دست آوردن تابلو لبخند ژوکوند داوینچی دو مرتبه به موزه لوور دستبرد زده‌اند اما موفق نشده‌اند. در غرب از آموزش حفاظت از مسائل مهم موزه‌داری برخوردارند. استفاده از شیشه‌های نشکن در ویترین‌ها برای محافظت از اشیا، محدودیت عکاسی و جلو‌گیری از تماس با اشیا و مجسمه‌ها ده‌ها موردی است که در زمینه امنیت اعمال می‌شود. این کارشناس گردشگری درباره نقش راهنماها در موزه‌ها می‌گوید: راهنماها که خود از آموزش کافی‌ برخوردارند با تمرکز زیاد، جزئیات مربوط به آثار هنری (مثل تاریخ و علت پیدایش اثر هنری، نسبت آن با زندگی‌ شخصی‌ هنرمند و بازتاب تاریخی‌ آن) را به بازدیدکنندگان یادآوری می‌کنند و آنها را متوجه نکات ظریفی‌ می‌سازند که دریافت‌شان در حالت عادی تقریبا ناممکن است. به عبارت دیگر، راهنما با ذکر جزئیات، بازدیدکنندگان را آماده می‌سازد تا فراتر از مضمون تابلو یا اثر هنری موردنظر، نیروی دیداری و ادراکی خود را آزاد سازند و از طریق این فرآیند، دیدن بیاموزند که از جهات مختلف به یک اثر واحد نگاه کرده و آن را به شیوه‌های گوناگون تعبیر کنند. همچنین در بیشتر موزه‌ها، راهنماهای صوتی چندزبانه وجود دارند که می‌توانند کسانی‌ را یاری کنند که ترجیح می‌دهند به دور از جمعیت با آثار هنری مختلف خلوت کنند.  اما ما چقدر توانسته‌ایم در این راه موفق باشیم و آیا می‌توان با موزه همدان به این اهداف دست پیدا کرد؟
در بیشتر موزه‌های ایران از شیشه‌های نشکن استفاده نمی‌شود و در برخی موارد راهنماهایی به کار گرفته می‌شود که در رشته‌های غیرمرتبط تحصیل کرده‌اند. با مواردی که اشاره شد جای تعجب است شهری با پیشینه کهن یک موزه استاندارد تاریخی ندارد و تنها در تبلیغات از آن به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن یاد می‌شود در صورتی که در عمل ناکام است.


سه شنبه 21 آبان 1392 03:35 ب.ظ
اگر می خواهی پاسخ دهی به حاشیه نرو و در مورد مسائلی که مطرح می شود پاسخ بده تا لااقل کینه توزی هایت برای خوانندگانت پنهان بماند بطور مثال در ابتدای نظراتم از تو پرسیدیم در خصوص کلیات فعالیت های صورت گرفته در موزه هگمتانه مطلعی یا فقط از دور چند تا عکس گرفتی تا به مقصدت برسی اگر مطلعی از انها هم برای دیگران بنویس
در مورد جانمایی موزه غرب کشور حداقل دو سال کار اجرایی و عملیات باستان شناسی صورت گرفت و توی بی سواد از چشمه و قنات سخن می گویی اگر دلسوزی چرا دنبال علت عدم تزریق اعتبارات را پیگیر نمی شوی واقعا برای خودم متاسفم که وقتم را در این مدت صرف خواندن مطالب بی ارزش تو نمودم
پاسخ حسین زندی : وای بر باستان شناسانی که چنین بی تدبیرندو چنین هزینه ای بردوش این مردم گذاشتند
سه شنبه 21 آبان 1392 03:25 ب.ظ
2 - در خصوص جیره و مواجب که مطمئنا شما با خط گرفتن از برخی افراد معلوم الحال و خوش خدمتی به شبکه های ماهواره ای و بیگانه و همان تریبون های کم ارزش در اختیار مواجب خوبی نصیبتان می شود و در این شک نکنید که از چند و چون ماجرا باخبریم
جایگاهت ممکن است از نظر خودت بالا تر از بالاترها باشد که چنین نبوده و نیست و از دیدگاه ما عشق مطرح شدن و تشکیل انجمن و ... برای دستیابی به مقاصدی چون شرکت در میتینگ های مختلط و انچنانی که از آن هم خوب مطلعیم مقام بحساب نمی آید که اینها جز نواختن بر طبل رسوایی نیست و در این خصوص و در انتها شما را ارجاع می دهم به این حدیث از حضرت امام حسین علیه السلام که می فرمایند : همنشینی با اشخاص پست و رذل سبب شر و بدبختی خواهد گشت و همنشینی و مجالست با معصیت کاران موجب شک و بدبینی خواهد شد
پاسخ حسین زندی : مطلع بودنت از اظهار فضلت درمورد انجمن ها پیداست . اگر نهادسازی و آشغال جمع کردن در طبیعت به مطرح شدن کمک می کرد شماها صف اول بودید. چه می توان کرد که به قول سعدی " چاک جهل و حمق نپزیرد رفو"
شنبه 18 آبان 1392 09:35 ب.ظ
آقای خیلی استاد
کمی هم دل و جرات بخرج بده و از نزدیک سری به کارهای انجام شده در این ایام تعطیلی موزه بزن و تغییرات را مشاهده کن همان تغییراتی که بقول خودت استاندارد سازی و از این دست حرف ها بنده خدا از این همه سیاه نمایی چه عایدت می شود؟ این که پس از سالها با بدست آمدن اندک اعتباری و آن هم با هزار تلاش که این اعتبار برگشت نخورده و به نفع پایتخت نشینان از استان خارج نشود گاهی تحمل چند ماه تعطیلی را هم می طلبد این که دوست داریم موزه استاندارد داشته باشیم نیازمند حمایت از دلسوختگان این عرصه است نه اینکه افرادی مثل شما که معلوم نیست از چه داغ دیده اید دائم بکوبید و بکوبید... همین را بدان که در این مدت تمامی عناصر در استاندارد سازی موزه هگمتانه اعم از تعویض ویترین ها پوشش جداره های داخلی و سقف و حفاظت و مانیتورینگ، اطفاء حریق،ساختمان مجهز حفاظت فیزیکی و غیره و غیره با اندک اعتبارات به انجام رسیده و با همان اعتبارات اندک بزودی موزه جانبی سنگ نیز در نزدیکی این موزه افتتاح شده و برای سنگ هایی که غالباً معاصر بوده و تا چندی پیش در گورستان های شهر و روستاهای استان زیر افتاب و برف و بتران و ... بودند پوشش های مناسب ساخته شده و در منظر دید قرار می گیرند کما اینکه در این مدت نیز با توجه به اجرای پوشش های زایکوسیل و زایکوپریم هیچگونه صدمه ای متوجه آنها نبوده و نه برف و باران و نه آفتاب و ... اثر مخربی بر آنها ندارد این حرف ها را از زبان مسئولین و دلسوزان فعال در این مجموعه می نویسم که بارها از انها خواسته بودم جواب امثال شما را با صراحت در رسانه ها بدهند اما ایشان با صعه صدر مدعی بودند قضاوت با خود مردم با دیدن نتیجه اعمال.... کما اینکه انها به غرض ورزی دلسوز مابانه حضراتی مانند شما کاملا واقف بودند ولی واقعا متاسفم از این همه سیاه نمایی
راستی از کاوش های امسال که تا همین یک ماه پیش در حال انجام بود چیزی شنیده ای مسلما نه... البته بهتر است که ندانی چون برای شما هدف چیز دیگری است سرفراز و عاقبت به خیر باشید راستی انعکاس سیاه نمایی هایتان را در شبکه های ماهواره ای تبریک می گویم شاید انشاالله بزودی پاسخ مثبتی در مراجع .... داشته باشید
پاسخ حسین زندی : آفا یا خانم احتمالا محترم
باید خدمت مبارک ومیمونت عرض کنم که کارنامه مسئولان ودلسوزان شما آنقدر سیاه هست که نیازی به سیاه نمایی کسی نداشته باشد. آنچه می گویم و می نویسم خبراست وگزارش و خوشبختانه مستند . از مسائلی هم اطلاع دارم که اگر تهدیدها ادامه یابد منتشر خواهم کرد. درمورد کاوش هاهم دیده ام نیاز به شنیدن نیست. در مورد ماهواره هم باید عرض کنم خوشبختانه حسابم پاک پاک است و آدم فروشی بعضی ها هم امیدوارم لقمه ای نان برایشان داشته باشد.اما نکته دیگر اینکه اگر کسی با ماهواره ای و شبکه ای ارتباط دارد مدیر محترم ودلسوز شماست که هفته گذشته با شبکه ماهواره ای کردی " گلی کوردستان" به زبان کردی گفتگو می کردند و اتفاقا حرفهایی هنگام ناهار خوردن در هتل بابا طاهر زده اند که به درد دوستانتان در مراجع .... می خورد. همین نکته را خدمت مبارکت عرض کنم حرف این آقا طوری بود که کارگردان تلوزیون می گوید : چقدر آقای مدیر کل مخالف نظام است و....
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic