تضمینی وجود ندارد که بقیه‌ی تپه‌ی هگمتانه هم تخریب نشود!

Multimedia_pics_1384_6_cht_250.jpg

http://www.isna.ir/fa/news/92110402113/%D8%AA%D8%B6%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%82%DB%8C%D9%87-%DB%8C-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%DB%8C-%D9%87%DA%AF%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87


آیا در همدان منطقه‌ی دیگری برای احداث «موزه‌ی هگمتانه» وجود نداشت؟

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جمله‌ی انتقادی محمدرحیم صراف -باستان‌شناس پیشکسوت - است که نسبت به احداث موزه‌ی‌ هگمتانه در محوطه‌ی تاریخی هگمتانه بیان کرده است.

محمدرحیم صراف در همایش یک روزه‌ی باستان‌شناسی همدان نسبت به وضعیت و مکان‌گزینی «موزه‌ی هگمتانه» که در عرصه‌ی تپه‌ی تاریخی هگمتانه در دست احداث است، این انتقاد را مطرح کرد و افزود: این موزه علاوه بر گودبرداری برای احداث بنا، به فضاهای جانبی برای پارک، فضای سبز و تاسیسات نیاز دارد.

او ادامه داد: پس از احداث این موزه ممکن است بخش بزرگی از تپه نیز از بین برود و برای ایجاد این فضاها در نظر گرفته شود، تضمینی وجود ندارد که بقیه‌ی تپه هم تخریب نشود.

این باستان‌شناس پیشکسوت اظهار کرد: از سوی دیگر احداث موزه در کنار بازار اصلی همدان اصلا مناسب نیست، آیا نمی‌شد پیش از احداث موزه، مطالعه‌ای در زمینه‌ی مکان‌گزینی صورت می‌گرفت و با توجه به فاصله‌ی لازم با محوطه، موضوع خاکبرداری، زیرسازی و صخره‌برداری لازم بررسی می‌شد؟ با این وجود به نظر می‌رسد این موزه با شرایط محلی و بودجه مصرف شده غیرقابل احداث است.

یک فعال میراث فرهنگی استان همدان نیز درباره‌ی وضعیت این موزه‌ی در دست احداث به خبرنگار ایسنا توضیح داد: کار احداث موزه‌ی هگمتانه در ضلع جنوب غربی محوطه هگمتانه و در کنار بازار حدود دو سال گذشته آغاز شده است و با گذشت این مدت و صرف هزینه‌ای معادل 25 میلیارد ریال، اکنون تنها به صورت گودالی خودنمایی می‌کند. این موزه بخش بزرگی از محل کاوش نشده هگمتانه را نابود کرده است.

حسین زندی افزود: گفته می‌شود محلی که برای احداث این موزه در نظر گرفته شده است، بر روی یکی از قنات‌های قدیمی همدان قرار دارد و حجم آب اجازه‌ی ادامه‌ی فعالیت برای ساخت این موزه را نمی‌دهد و همچنان مسئولان از کمبود بودجه گلایه دارند، در حالی که اگر مکان‌یابی مناسبی انجام می‌شد و نیاز به صخره‌برداری نبود، با صرف هزینه‌ای معادل 25میلیارد ریال، بخشی از ساختمان موزه ساخته شده بود.

او گفت: آن‌چه در سال‌های گذشته در میراث فرهنگی و در کنار آثار تاریخی همدان مشاهده می‌شود، تخریب‌هایی است که نتیجه‌ی بی‌تدبیری برخی مدیران بوده است. آن‌ها پس از صرف هزینه‌های گزاف و بودجه‌ی هنگفت متوجه نادرست بودن پروژه‌ها می‌شوند.

این دوستدار میراث فرهنگی استان همدان تاکید کرد: استان همدان به دلیل داشتن گنجینه‌های زیادی از آثار تاریخی که در کاوش‌های مختلف در سطح استان به دست آمده‌اند، شدیدا به موزه‌ای مناسب و استاندارد نیاز دارد، این در حالی است که تا کنون به طور مناسب و اصولی به این قضیه توجه نشده است.


برچسب ها: ایسنا ، موزه منطقه ای هگمتانه ، میراث فرهنگی همدان ، همدان ، موزه ،

مولود طباطبایی
شنبه 16 اسفند 1393 11:31 ب.ظ
تابستان 92 به مسجد جامع همدان به یاد کودکیم رفته بودم که با حیاطی کوچک از دوران صفوی و ساعت افتابی و مسجد با معماری ان زمان در خاطرم بود .
لیکن محوطه مسجد را به حیاط افزوده بودند به عبارتی دیوار مسجد را خراب کرده و حیاط را برای دو ماراتن !!اماده کرده بودند .یادداشتی برای رییس میراث نوشتم که یاد اور امانت داری و ساعت افتابی و جواب به ایندگان را متذکر شدم .جوابی دریافت نکردم. اموزگار بازنشسته همدانی
پاسخ حسین زندی : درود و سپاس.
اگر محبت کنید نامه را ایمیل کنید در یکی از نشریات منتشر می کنیم.

hosein.zandi77@gmail.com
پرهیزکار
یکشنبه 6 بهمن 1392 06:20 ب.ظ
سلام
تا آنجا که من اطلاع یافته ام این انتخاب محل ساخت موزه از سالیان پیش محل اختلاف نظر مرحوم دکتر آذرنوش و آقای دکتر صراف بوده است کما اینکه در همایش باستان شناسی ارگ بم بحث شدیدی میان این دو عزیز در گرفت.(دکتر صراف معتقد بودند زمین فوتبال بخش شمال غربی هگمتانه مجاور میدان هگمتانه باید موزه ساخته می شد و از گذشته بر آن تاکید داشته است. اما در زمان مدیریت آقای بیات در میراث همدان با تشکیل جلسه ای در هگمتانه و پس از دو فصل کار باستان شناسی و بنا بر دلایل علمی از یک سو و برخی اعمال نظرهای مدیریت های وقت استانی و کشوری از سوی دیگر مکان فعلی برای احداث موزه انتخاب شد. نظر به اینکه این دو بزرگوار هر دو از اساتید بنام رشته باستان شناسی در کشور می باشند باید به نظرات هر دو استاد احترام نهاد و مسائل حاشیه ای را در آن وارد ننمود.
امید است اگر انتقادی بر این مسئله هست با دلایل قوی علمی و پر بار مسئله را مطرح نمود کما اینکه در سالیان ابتدایی همان مجموعه مدیریت سابق پیگیری مناسبی در دریافت بودجه داشتند این پروژه منحصر به فرد با اعتبار 6 میلیاردی تکمیل می شد و اکنون نیاز به اعتبار بالای 20 میلیارد برای اتمام پروژه نبود که در شرایط بودجه ای فعلی امری محال بنظر می رسد.
پاسخ حسین زندی : سلام.
ممنون از توجه و اظهار نظرتان.
البته در این مورد زنده یاد آذر نوش و استاد صراف تصمیم گیر نبودند. بلکه همانطور که فرمودید مدیرکل وقت و سیاست های جریان رحیم مشایی این بلا را سر هگمتانه آورد که متاسفانه همچنان این سیاستها ادامه دارد. متاسفانه دست استاد آذرنوش از دنیا کوتاه است از طرف ایشان نمی توانم چیزی بگویم اما نقطه نظرهای استاد صراف کاملا به جا و علمی است . در مورد بودجه و اعتبار کاملا حق با شماست امروز بیش از 20 میلیار اعتبار لازم است . به خصوص تخریب و صخره برداری اطراف این گودال و احتمالا نابودی بخش دیگری از این محوطه بودجه هنگفتی لازم دارد.
سپاس
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic