جمعه 25 بهمن 1392

مصیبت اینانلو بودن

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،


مصیبت اینانلو بودن 
حسین زندی
در این مدتی که  "هم وغم" مردم عزیز همیشه در صحنه و مومن شده است کارهای بی ناموسی اینانلو!، چه زمانی که برادرش متهم شد به شکار و چه قضایایی که در مورد فوتبال و یوزپلنگ پیش آمد سعی کردم در این مورد بخصوص سکوت کنم. اما حرف و حدیث های مربوط به این آدم از بهشت رانده شده آنقدر زیاد بود که نتوانستم به سکوتم ادامه دهم . نه به خاطر این که ، بلا نسبت هوادار محیط زیست هستم ، بلکه به دلیل اینکه مردم مومن 2500 ساله ی با فرهنگ ما  نه تنها در تاکسی و اتوبوس ،حتا در صف طویل کارزار مهمی که در حد جهاد اکبر است ( منظورم صف سبد کالا است) این محبت هارا از اینانلو دریغ نمی کنند. 
گویی همه مشکلات این جهانی و آن جهانی که ماشاا... دستی در هر دو دارندرا حل کرده اند تنها یک متهم در این مملکت داریم  آنهم محمدعلی خان اینانلواست.
امادر ابتدا و در صحت عقل مخالفت خود را با شکار ( اعم از شکار بزرگ ، کوچک ، متوسط ، لارج ، دو ایکس لارج و مدیوم)ابراز می دارم و از هرچه شکار، شکارچی ، فوتبال ، سبد کالا و هر بی ناموسی دیگری اعلام برائت می کنم تا مبادا به طرفداری از  آقای اینانلو و کارهایش متهم شوم . 
و شکارچی را فرد زبون و حقیری می دانم که با زبان آتش و گلوله به جنگ حیوان بی زبان می رود.
 اما در میان مخالفان اینانلو دوستانی از حامیان محیط زیست را دیدم که گوی سبقت را از بقیه گرفته اند و آنچنان سینه چاک می کنند که گویی دین از دست رفته وهمه مومنان سبد کالایشان را دریافت کرده اند و ایشان جا مانده اند.روزهایی را به یاد آوردم که تعداد زیادی از این دوستان  برای امضا گرفتن و عکس یادگاری با اینانلو گاهی یک ساعت منتظر می شدند و به جرات می توانم بگویم ده ها نفرشان در مراسم مختلف از من خوا ستند تا افتخاری که نصیبشان شده را  ثبت کنم . فراموش نمی کنم یکی از این دوستان تازمانی که عکسش را ایمیل کنم ، یعنی هفته  هاپس از مراسمی که با اینانلو ودکتر کرمی و دکتر کهرم عکسشان را گرفته بودم تماس می گرفت که عکس من چه شد ؟و باز فراموش نمی کنم برخی از این دوستان از طریق اینانلو با مفهوم محیط زیست آشنا شدند.بماند که خیلی از اظهارنظر کنندگان نمی دانند اینانلو چه چیزیست و تنها می خواهند از قافله عقب نمانند.  
پیشتر به برخی از دوستان گفته بودم من آقای اینانلو را پیش از اینکه یک  فعال محیط زیست بدانم ،یک برنامه سازخوب و یک بازیگر حرفه ای این حوزه می دانم که تاثیر خوبی هم بین خانواده ها گذاشته است.
این روزها  با خودم فکر می کردم  که اگر این کشور این همه طرفدار محیط زیست دارد ( منظورناسزاگویان و مخالفان اینانلو است) پس چه ترسی ازانقراض گونه های جانوری و گیاهی ،آلودگی هوا ، ریزگرد ، آلودگی صوتی و...داریم و چرا وضعیت محیط زیست اینگونه است ؟و طبیعتمان زباله دانی است؟! وباز از خود می پرسیدم ،اینانلو چقدر آدم مهمی بوده ؟وواقعا چه نقش بزرگی در زندگی مردم این مملکت داشته است؟
 پس از گفتگو با چند نفر از این افراد به این نتیجه رسیدم که اگر این آدم  را در میدان های شهرها بارها اعدام کنند این دوستان با اینهمه بغض هم به تماشا می روند و هم به سویش سنگ می زنند و بدشان نمی آید چنین اتفاقی بیافتد.و با مطالب منتشر شده به یاد اعدام های بدون محاکمه افتادم.
اما با همه این احوال خیلی از اینها دلشان می خواهد جای اینانلو بودند و یا بهتر بگویم یک اینانلو بودند ،شهرت داشتند ، صدای تاثیرگذار ، قیافه مقبول و....
من با صراحت می گویم بیشتر این افراد طرفدار محیط زیست نیستند بلکه طرفدار خشونت هستند . چون طرفدار محیط زیست نه تنها به حقوق حیوان ها و گیاهان به دیده احترام می نگرد، بلکه به حقوق  انسان ، هرانسانی حتا متهم احترام قائل است.
البته با سابقه حافظه تاریخی ما این موضوع تا یکی دو هفته دیگر فراموش می شود ،مثل نمونه های قبلی ،لخت شدن گلشیفته و دادو بیداد آن مطرب آلمان نشین که مدتی عده ای را سرگرم کرده بود از آن جمله است .
اما آیا با اعدام و یا نابودی اینانلو وضعیت محیط زیست کشور حل خواهد شد ؟ و آیا با این حرف ها یوز پلنگی را نجات می دهیم؟و دیگر یوزی کشته نمی شود؟
اینانلو هر خطاکاری که باشد برآمده از دل این جامعه است  وبیشتر ما در درونمان یک اینانلوی خشن تر از او داریم.
درسایه این هیاهو مطالبات زیست محیطی گم شد و هیچ آماری از تخریب و نابودی گونه های جانوری و گیاهی پائین نیامد ، جز افزایش روحیه خشونت آمیز و پرخاشگری . 
نبود محکمه مقبول و مناسب و نهادقوی محاکمه موجب شده همه شهروندان به بدترین شیوه همدیگر را محاکمه کنند ،همچنین درنبود نهادهای مدنی پیگیر مانند نهادصلح سبزخطاهای واقعی صورت گرفته "ماست مالی" می شود و شایعه رنگ واقعیت می گیرد
در کشور ما حدود یک میلیون اسلحه و جود دارد که مجوز از دولت گرفته ، حال با اسلحه های قاچاق کار نداریم . صدور دفترچه شکار توسط اداره محیط زیست همدان در شش ماهه اول سال 8 برابر شده ، امروز اینانلو یکی از آن یک میلیون نفر و یک فرد  متهم است و دوستان پیش از محاکمه برایش حکم صادر کرده اند.
برخوردهایی که اینروزها از جانب برخی فعالان مدنی  مشاهده شد، درتقابل با رفتار مدنی بود و به زیان جایگاه نهادهای مدنی در ایران تمام شد،ضرورت کنش مدنی اخلاق و رفتار مدنی است ومتاسفانه جای آن دربرخوردهای اینروزها خالی بود.
ای کاش مسئله یوز را به پیشنهاد دهندگان و خود اینانلو واگذار می کردیم  
ای کاش یاد می گرفتیم مخالف باشیم  و بلد بودیم مخالفت کنیم 
ای کاش می توانستیم عمیق تر به قضایا نگاه کنیم.و صبح نگوییم یا مرگ یافلانی و بعدازظهر تصمیم بگیریم بگوییم مرگ بر فلانی .
ای کاش 

 


برچسب ها: محیط زیست ، اینانلو ، شکار ، حیات وحش ، سبد کالا ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات