دوشنبه 5 خرداد 1393

راه‌های توانمندسازی تشکل‌های مردمی در استان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،توانمند سازی ،

در نوزدهمین نشست شورای مرکزی سازمان‌های مردم‌نهاد بررسی شد:

راه‌های توانمندسازی تشکل‌های مردمی در استان

همدان- فاطمه کاظمی- خبرنگار همشهری: نوزدهمین نشست شورای مرکزی سازمان‌های مردم‌نهاد با حضور نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان، مسئول سازمان‌های مردم‌نهاد استانداری و جمعی از فعالان مدنی در سالن جلسات سازمان ملی جوانان برگزار شد.

فعالیت 285 سمن در استان

در این نشست نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد با بیان این‌که 285 سمن در سطح استان فعال هستند افزود: در این دو سالی که من به این سمت انتخاب شدم اجرای دو برنامه مدنظر بوده است. برنامه اول شناسایی و ساماندهی سازمان‌های مردم‌نهاد است که تا به امروز در این زمینه با شورای مرکزی همکاری داشته‌ایم و سعی کرده‌ایم تشکل‌هایی که از نظر ماهیتی با هم مشترک هستند را به هم نزدیک کنیم.

«سیدحسن قشمی» ادامه داد: تاکنون 8 حوزه در این حوزه تعریف شده که اعضای شورای مرکزی، 8 اتاق فکر و یک مجمع عمومی شامل این حوزه‌ها هستند. به علاوه با تغییر دولت کمی شرایط متفاوت شده و سه برنامه ساماندهی، توانمندسازی و نظارت بر سمن‌ها را برای ادامه تعیین کرده‌ایم. مرحله اول یعنی ساماندهی که تاکنون تا حدی زیادی انجام شده و حالا در نظر داریم وارد مرحله دوم یعنی توانمندسازی شویم و تصمیم داریم در جلسات ماهانه سیاست‌های کلی سمن‌ها را به بحث بگذاریم و تحقق آن‌ها را دنبال کنیم و سهم ونقش سمن‌ها در توسعه را مشخص کنیم.

نقش سمن‌ها در توسعه

وی گفت: با توجه به مطالعات انجام‌شده، سمن‌ها در 80 حوزه می‌توانند به توسعه کمک کنند که ورود به این 80 حوزه تلاش و هم‌افزایی بیشتری را می‌طلبد. دولت قبل در روزهای پایانی کمی با سمن‌ها مهربان‌تر شد و حالا دولت جدید نگاه ویژه‌ای به این سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی دارد و وظیفه ما نیز معرفی سمن‌ها و وظایف آن‌ها به مردم است چون این تشکل‌ها نسبت به دولت‌ها و نهادهای دولتی ماندنی‌تر هستند.

قشمی نبود مبانی فکری و نظری در میان سمن‌ها را از خلاهای جدی این تشکل دانست و توضیح داد: تشکل‌های مردمی باید برای پرکردن این خلا و رفع آن به فکر چاره باشند و بتوانند خود را به عنوان یک گروه مرجع در جامعه مطرح کنند که پیش‌زمینه تحقق این مسأله ایجاد اعتماد بین تشکل‌ها و مردم است و سمن‌ها باید ارتباط بیشتری با مردم داشته باشند.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد در ادامه گفت: ایجاد شبکه ارتباطی بین سمن‌ها به شکل کارشناسی‌شده و منسجم از دیگر نیازهای ماست که هم موجب آشنایی بیشتر و هم ارتباط بیشتر میان سمن‌ها می‌شود.

شواری مرکزی سرحلقه ارتباطی سمن‌ها

«علی فخار» مسئول سازمان‌های مردم‌نهاد استانداری نیز شواری مرکزی سمن‌ها را سرحلقه ارتباطی میان این تشکل‌ها دانست و گفت: هر کدام از اعضای این شورا با اطلاعات لازم را به اعضای سمن‌ها برسانند. ما باید اطمینان داشته باشیم که هر کدام از اعضای شورای مرکزی رابط بین ما و اعضای سمن‌ها هستند و صورتجلسات تدوین‌شده را به گوش سایر اعضا می‌رسانند.

لزوم انجام کارهای اجرایی

در ادامه نشست، اعضای شورای مرکزی به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند. یکی از فعالان مدنی بر لزوم فعالیت‌های اجرایی تأکید کرد و گفت: ما باید بیشتر اجرایی کار کنیم چون دو سال است که کاغذی کار کرده‌ایم. اعضای شورای مرکزی باید هرچه زودتر تکمیل و جلسات آن‌ها تشکیل شود.

«محمدرضا قائدی» افزود: سمن‌ها باید بتوانند در همین دولت خود را در میان مردم جا بیندازند چون کسی از آینده خبر ندارد. اگر چنین اتفاقی نیفتد سمن‌ها پیشرفتی نخواهند کرد و تعداد سمن‌ها و اعضای تشکل‌های مردمی از این تعداد بیشتر نخواهد شد.

موضوع نظارت سازمان بازرسی بر فعالیت سمن‌ها

مدیرعامل موسسه فرهنگی اجتماعی یاران نگار (عج) نیز به موضوع نظارت سازمان بازررسی کل کشور بر فعالیت سمن‌ها اشاره کرد و توضیح داد: مصوبه این کار به مجلس رفته و اگر در همدان زودتر انجام شود ما یک قدم از مجلس جلوتر خواهیم بود. بر طبق این مصوبه قرار است سازمان بازرسی کل کشور بر فعالیت سمن‌ها نظارت کند تا سمن‌ها رابطی بین مردم و سازمان بازرسی باشند که امیدوارم در همدان هم انجام شود.

«امید صالحی‌نیک» ادامه داد: اگر به خبرنگاران جرأت بیشتری داده شود سمن‌ها بهتر می‌توانند به طرح مسائل و مشکلات خود بپردازند. چون معمولا سمن‌ها بدون وابستگی‌های سیاسی و جناحی فعالیت می‌کنند و به همین دلیل خیلی حمایت نمی‌شوند و با مشکلات زیادی مواجه هستند.

جاانداختن کارهای فرهنگی در میان مردم

یکی دیگر از فعالان مدنی گفت: ما فضاهای زیادی مانند فرهنگسرای عین‌القضات در استان را داریم که هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود. تقریبا همه اتاق‌های این فرهنگسرا خالی است و حق استفاده از آن به سمن‌ها داده نمی‌شود.

«نویسا مهرداد» ادامه داد: کاش بتوانیم این فرهنگ را در میان مردم جا بیندازیم که وقف و کار خیر فقط ساختن مسجد، حسینیه و مدرسه نیست و فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند یک وقف و کار خیر محسوب شود و اجر و ثواب اخروی آن نیز محفوظ است.

پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک

«حسین زندی» یکی از فعالان محیط زیست نیز پیشنهاد تشکیل یک کارگروه مشترک را داد و گفت: با تشکیل این کارگروه اعتماد مردم بیشتر جلب می‌شود و وظیفه به سمن‌ها محول می‌شود چون معمولا کسانی که در این جمع حضور دارند فعالیت‌های زیادی کرده‌اند و در کار خود خبره هستند.

 

 

 


برچسب ها: شورای مرکزی سازمان های مردم نهاد همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic