جمعه 11 مهر 1393

استقبال از کارگاه آواز نوربخش در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،موسیقی ،روزنامه همشهری ،

استقبال از کارگاه آواز نوربخش در همدان

حسین زندی

جمعه گذشته به همت خانه آواز همدان و کانون تبلیغاتی اهورا کارگاهی با موضوع صدا سازی در آواز و با هدف استعداد یابی با حضور حمید رضا نوربخش خواننده و ردیف دان موسیقی کشور در همدان برگزار شد .

دراین کارگاه که با استقبال خوبی روبرو شد بیش از چهل نفر از خوانندگان جوان همدانی شرکت داشتند، حمیدرضا نوربخش مدرس آواز در این زمینه گفت: من پیش تر هم در همدان برنامه اجرا کرده ام ، با دوستان همدان هم ارتباط خوبی داشتیم هنرمندان خوب و استعدادهای خوب در این شهر وجود دارد ،همدان جز مناطق استعدادخیز است.

نوربخش در زمینه تاثیراین کارگاه گفت: برگزاری این کارگاه ها حتما تاثیرگذار خواهد بود چون بخش زیادی ازمشکلاتی که در آموزش موسیقی وجود دارد به دلیل نبود آگاهی است اگر کسی که این راه را طی می کند، مسیر خود را به درستی بداند، که این مسیر از ابتدا تا انتها چگونه باید طی شود به نظرم بسیارراهگشا است ، بسیاری اوقات به دلیل نداستن مسیربه بیراهه می رویم و استعداد هارا از بین می بریم. به نظرمن این کارگاه ها در این نوع آگاهی بخشی موثر است البته اگربخواهیم کارایی بیش تری داشته باشد باید دریک کاردراز مدت به آن بپردازیم.

این خواننده در پاسخ به این سوال که  بیشتر مواقع مسیر بالعکس است وشهرستانی ها برای بهره گیری از حضور استادان به تهران می روند برای این که این کارگاه ها تداوم داشته باشد و در شهرستان ها دوره های چند روز برگزار شودچه باید کرد گفت: متاسفانه برای همه مدرسان  مقدور نیست من چون گرفتاری غیر هنر بسیاری دارم، توان اینکه یک هفته در شهرستان بمانم را ندارم اما اگر میسر شود از برخی همکاران که می توانند زمان بیشتری را صرف آموزش کند بسیار خوب است وبرای استادانی که فراقت حتما باید این اتفاق بیافتد. البته استادان بزرگ برای همه دوره ها کاربرد ندارد، مثلا برای کسی که تازه آموزش تار را شروع کرده نیاز ندارد که به حضور استاد علیزاده برود اما استاد علیزاده می تواند با یک کارگاه هنرجویان رابا یک دیدگاه و مسیر نو آشنا کند. اما کسی باید از آموزش های مداوم علیزاده استفاده کند نوازنده باشد ،در این استان هم کسانی هستند که می توانند دوره های مقدماتی را با هنرمندان کار کنند.

حمید رضا نوربخش موضوع صدا سازی در آوازرا بسیار مهم عنوان کرد و گفت: در بحث صداسازی می خواهیم بگویم که مشکل کجاست و در صدا به دنبال چه چیزی هستیم اما برای اینکه به نتیجه مطلوب برسد کار دراز مدتی است فکر می کنم مشکل بیش تر این است که نمی دانیم یا به دنبال چه چیزی برویم وقتی بدانیم چشم اندازروشن می شود.

محمد باقر مرادی عضو هیات مدیره خانه آواز گفت: برخی از این موارد از طریق مدرسان استان درکلاس های هفتگی به هنرجویان گفته می شود اما وقتی یک استاد صاحب نامی این موارد را مطرح می کند تاثیر بهتری دارد ودلنشین است حدود 3سال در خانه آوازدر مورد صدا سازی بحث می شود برخی از دوستان حتا به شدت مخالفت می کند اما امروز وقتی استاد حمیدرضانوربخش ایرادها را بدون غرض مطرح کرد تاثیر خوبی داشت ونکات خوبی مطرح شد ضعف بیشتر دوستان استفاده نکردن از تمامی ظرفیت صدا بود و استفاده بد از صدا بود

 این مدرس آواز افزود: یکی از مواردی استاد در این کارگاه مطرح کرد این بود که بیش تر دوستان صدای خوبی دارند اما چگونگی استفاده از آن را نمی دانند بسیار موثر بود اامیدواریم در جلسات بعدی بازخورد آن را ببینیم

 

 مرادی در پایان گفت: درخانه آواز یکی از اهداف این بود که آقای نوربخش صدای دوستان همدانی را بشنوند اگر تشخیص دهند پتانسیلی وجود دارد افراد برجسته انتخاب شود و ما خواهش کنیم یکی از مدرسان این کارگاه را ادامه دهند

 از روزنامه همشهری همدان 2 مهر 1393


برچسب ها: موسیقی همدان ، کارگاه آواز حمیدرضا نوربخش ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic