سه شنبه 20 آبان 1393

تالاب شیرین سو در انتظار تلخ کامی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :مطالب در خبر گزاری ها ،گفتگو ،


تالاب شیرین سو در انتظار تلخ کامی

تالاب شیرین سوکه قرار بود پناهگاهی برای پرندگان و حیات وحش منطقه باشد اما گفته می‌شود، درسال زراعی جاری بخش عمده آب این تالاب توسط شرکت آب منطقه‌ای فروخته و باعث خشک شدن آن شد، بر اساس برآورد کارشناسان کشاورزی در هر ثانیه نیم اینچ آب از هر چشمه وارد تالاب می شود و با هر پمپ 6اینچ آب در هر ثانیه خارج می شود اگر این روند ادامه داشته باشد به زودی آب تالاب کاملا خشک و بیش از 150گونه پرنده و انواع جانوران و پوشش گیاهی نابود می‌شود.خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی- تالاب شیرین سو یکی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان استان همدان است، درهر فصل میزبان بیش از 150 گونه بوده و حیوانات و جانوران زیادی در منطقه شیرین سو زندگی می کنند که مهمترین آن کلونی مارو سنجاب خاکی است. علاوه برآلودگی‌های که از طریق احشام، دام‌ها ، زباله ها و پسماندهای شهری وارد دریاچه تالاب می شود برداشت آب توسط کشاورزان باعث خشک شدن آب تالاب شده است و زندگی گونه های مختلف گیاهی و جانوری را تهدید می‌کند.
 
در آخرین جلسه کمیته بحران آب استان همدان که با حضور بیش از ده نفر از مدیران ارشد استان برگزار شد حاضران در جلسه به جای پرداختن مسئله اصلی یعنی خشک شدن تالاب شیرین سو اولین موضوعی که مورد بحث قرار گرفت، عنوان این تالاب بود که سد است یا تالاب؟ در متن صورت جلسه که به شماره 31636/005/44/95 و تاریخ 31/60/1393تنظیم شده آمده است: " به لحاظ ضرورت، موضوع سد شیرین سو را در خصوص سد یا تالاب بودن آن مطرح و از دستگاه های مرتبط ازجمله محیط زیست- فرمانداری و بخشداری منطقه- شرکت آب منطقه ای استان خواستند تا به ارائه توضیحات لازم بپردازند" و در بند دیگربا اشاره به موضع مدیر عامل آب منطقه‌ای از سایر دستگاه ها خواسته شده است تا از مطرح کردن سد به نام تالاب بخصوص در فضای رسانه ای خودداری شود، اما نکته قابل توجه این است که عادل عربی سرپرست اداره کل محیط زیست استان نیز این صورت جلسه را امضاء کرده و به این موضوع اعتراضی نکرده است.
 
حسین صادقی فعال محیط زیست در همدان می گوید: این تالاب یکی از قدیمی ترین زیستگاه های حیات وحش استان است ، مهمترین شاهد این ادعا وجود فسیل و سنگواره فیل دریائئ در کنار این سد است که متاسفانه شرایط خوبی ندارد،این تالاب با دارا بودن 5 چشمه جوشان دائمی از دیر باز زیستگاه پرندگان بوده است حالا اگر نهادی بدون کار کارشناسی و مطالعه اقدام به احداث سد در کنار تالاب می کند که نام آن تغییر نمی کند.
 
این دوستدار محیط زیست می گوید: ده ها تابلو در اطراف تالاب نصب شده که بر روی همه آنها عنوان تالاب شیرین سو نقش بسته است ، حال چه اتفاقی افتاده است که تصمیم گرفته اند نامش را تغییر دهند، حتا اگر نام آن را هم به کار نبریم تفاوتی ندارد امروز ده ها گونه جانوری و پرنده در این تالاب پناه گرفته است که با خشک شدن آن تلف می شوند و ما وظیفه داریم از آن ها محافظت کنیم.
او می گوید چرا از مردم محلی نظر خواهی نمی شود ؟ اگر محیط زیست نقشی در حفظ آن دارد چرا هیچ اقدامی از جانب آن صورت نمی گیرد؟ 
 
 بخشدار شیرین سو معتقد است یکپارچه نبودن مدیریت این بلا را سر شیرین سو آورده است، مهدی سعادتمند می‌گوید: نهادهایی مانند اداره میراث فرهنگی، محیط زیست، جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه‌ای، منابع طبیعی و شهرداری مدعی متولی گری در این تالاب هستند و هیچ یک تا کنون برای نجات تالاب و گونه های زیستی آن انجام نداده‌اند.
بخشدار شیرین سو در ادامه می‌گوید: ما سعی کردیم یک نهاد برای مدیریت واحد معرفی کنیم و قصد داریم مسئولیت آن را به شهرداری شیرین سو واگذار کرده و سرمایه گذارانی از مناطق مختلف کشور را در اینجا جذب کنیم اما لازمه این اقدام وجود آب است که متاسفانه وضعیت خوبی ندارد و حتی برای احیای آن اقدام خواهیم کرد.
 
عادل عربی، سرپرست اداره کل حفاظت از محیط زیست اما در این مورد حاضر به گفت و گو با chn نشد.
http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=113210&Serv=3&SGr=22


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic