سه شنبه 20 آبان 1393

توسعه مراكز پرورش اسب و رونق گردشگری در استان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    

توسعه مراكز پرورش اسب و رونق گردشگری در استان

توسعه مراكز پرورش اسب و رونق گردشگری در استان
ما می‌توانیم گردشگرانمان را به مناطقی ببریم كه اسب در آنها به‌صورت سنتی و چندین هزار ساله پرورش می‌یابند.
1393/08/20
همدان‌ـ حسین زندی‌ـ خبرنگار همشهری: یكی از مهم‌ترین مسائل قابل بررسی در تاریخ بشر هم‌بودی و همزیستی انسان و حیوان و یا جانوران است كه در درازای تاریخ با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است.
ایران یكی از مهم‌ترین جایگاه‌ها و به روایتی مهد پرورش اسب اصیل در دنیاست و اكنون نیز با دارابودن بیش از 5 تا 6‌نژاد مشهور اسب، روند پرورش و نگهداری این حیوان در این سرزمین ادامه دارد و یكی از مهم‌ترین نقاطی است كه اسب با‌گونه‌ها و خصوصیات مختلف در آن پرورش پیدا می‌كند.
ایرانی‌ها همواره در طول تاریخ پرورش اسب و سواركاری را با دقتی ویژه دنبال می‌كردند و در گذر از هزاران سال تمدن آن را به یك پدیده فرهنگی بدل كرده‌اند. به‌صورتی كه این حیوان در ایران نه تنها وسیله‌ای برای حركت، رسیدن به محلی دیگر و یا استفاده‌های كاربردی در جنگ و مانند این داشته، بلكه نقش مهمی در معیشت و جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی مردمان این دیار داشته است. در ادبیات، فرهنگ‌های عامه، بازی‌ها و ورزش‌ها، تاریخ، هنر، ادبیات شفاهی حتی در نام‌ها و نام مكان‌ها، مثل‌ها و متل‌ها مردمان جایگاه یافته است.
بازی‌های بومی
یكی از پرورش‌دهندگان اسب در همدان در این‌باره به همشهری گفت: شیوه‌های نگهداری و پرورش این حیوان در ایران به‌صورتی بوده است كه می‌توان به آنها دقیق‌تر نگریست تا آنجا كه می‌توان گفت تا امروز هم كاربردهای خود را حفظ كرده‌اند. ایرانیان بازی‌های بومی محلی متعددی دارند كه اسب از جایگاه مهمی در آن برخوردار است به‌صورتی كه هنوز زنان تركمن عروسی را با اسب‌دوانی همراه با آن به خاطر دارند و غریو مردان لر در كوهستان‌های آن دیار به گوش می‌رسد كه بازی قیقاژ را در مراسم‌ مختلف انجام داده‌اند. چه زیباست كه ما این كاربردهای قومی و آیینی اسب اصل را همچنان تداوم بخشیم.
«بابك مغازه‌ای» ادامه داد: این موضوع نه تنها در جشن و سرور كه در عزاداری‌های مردمان نیز پررنگ است. برای مثال در لرستان وقتی مردان فوت می‌كنند، زین را برعكس بر اسبشان می‌گذارند و در پیشاپیش كاروان تشییع‌كنندگان حركت می‌كنند چرا كه جایگاه اسب شاید از خانواده آن فرد نیز مهم‌تر است.
كاربرد در گردشگری
وی با بیان‌ اینكه اسبی كه روزگار دیرین جزیی از معیشت پایدار ما بوده است، امروزه هم می‌تواند جزیی از فرهنگ و معیشت ما ایرانی‌ها باشد، افزود: هر چند در جریان زندگی روزمره نیازی به آن نداریم اما اگر آن را به دید یكی از موارد اثرگذار در معیشت پایدار ببینیم می‌توان علاوه بر اینكه مشخصه‌ای فرهنگی است، در گردشگری و بسیاری موارد دیگر از آن بهره‌ببریم و از اسب و برنامه‌های مرتبط با آن استفاده كنیم.
مغازه‌ای گفت: امروز در دنیا چیزی به نام گردشگری با اسب را داریم اما فقط از اسب به‌عنوان یك وسیله حركتی در طبیعت‌گردی، بومی‌گردی و امثال آن استفاده می‌كنند، ما می‌توانیم كاربردهای بسیار متعددی را در ارتباط گردشگری با اسب داشته باشیم.
وی تأكید كرد: ما می‌توانیم گردشگران‌مان را به مناطقی ببریم كه اسب در آنها به‌صورت سنتی و چندین هزار ساله پرورش می‌یابند. در ایران‌نژادهایی همچون اسب تركمن، اسب عرب یا اصیل، اسب كرد، اسبچه خزر، اسب دره شوری و مانند آن ریشه دیرینه دارد. در این مسیر علاوه بر زادگاه‌های اسب‌ها روند تولید وسایل مرتبط با اسب را هم می‌توانیم به علاقه‌مندان نشان دهیم و می‌توان فرهنگ اسب و سواركاری را به گردشگران معرفی كنیم.
در این میان نه تنها پرورش و سواركاری كه چوگان نیز یكی از مهم‌ترین شاخصه‌های همزیستی ما ایرانیان با اسب است. هنوز هم میدان نقش‌جهان قدیمی‌ترین میدان چوگان است و تنگ چوگان یادگاری از اینكه ما چقدر به این ورزش و بازی محلی اهمیت می‌دادیم.
مغازه‌ای در این‌باره توضیح داد: اگر ما بتوانیم فرهنگ احترام به اسب و تداوم حضور آن در معیشت پایدار مردمان را رواج دهیم نه تنها مشخصه بارز سرزمین خود را معرفی می‌كنیم بلكه می‌توانیم یكی از مهم‌ترین زمینه‌ها برای داشتن یك جایگاه ارزشمند در حوزه گردشگری با كمك اسب و با احترام به این حیوان و پیوند با آن را در اختیار داشته باشیم.
تاریخچه
استان همدان نیز یكی از مناطقی است كه از گذشته دور و نزدیك تا به امروز در این جریان نقشی تأثیرگذار داشته است. برای مثال روستای وركانه و اصطبل تاریخی مهری‌خانم در روند پرورش و احیای اسب اصیل ایرانی شهرتی جهانی دارد هر چند كه امروز رها شده است و می‌توان با توجه به تاریخی‌بودن این روستا و طبیعت و معماری زیبای آن، تركیبی ارزشمند برای جذب گردشگر به این منطقه ایجاد كرد.
در سواركاری و مسابقات مرتبط نیز همدانی‌ها جزو مقام‌آوران كشوری بوده‌اند و این نكته نیز می‌تواند سبب توجه هرچه بیشتر به این موضع در این استان باشد.
تاریخچه پرورش اسب در همدان به دوره مادها برمی‌گردد. همدان به دلیل وجود كشتزارهای یونجه و داشتن شرایط جغرافیایی كوهستانی منطقه مناسبی برای پرورش این حیوان زیبا بوده است. هرودوت نیز در كتاب تاریخ خود از كشتزارهای یونجه و همچنین یك نوع اسب تیزرو به نام «نیسائی» مربوط به منطقه همدان نام برده كه نسل این اسب بعد از شكست ایران از اعراب منقرض شده است. اما به اعتقاد برخی كارشناسان اسبی كه اكنون در استان‌های كرمانشاه، كردستان و آذربایجان غربی پرورش داده می‌شود از بقایای نسل اسب نیسایی است. بنابراین می‌توان گفت پرورش اسب در همدان سابقه‌ای 2500 ساله دارد.
فعالیت 7 واحد
اكنون در همدان 2 هزار رأس اسب از تیره‌های مختلف در همدان داریم كه تعداد هزار رأس آن ورزشی هستند و بقیه كاربردهای دیگری دارند. 7 واحد پرورش اسب صنعتی در همدان فعال است كه یكی از آنها در رزن فقط اسب اصیل عرب پرورش می‌دهد و در سال‌های اخیر در جشنواره زیبایی نیز مقامات برتر را كسب كرده است. این واحد یك سال به‌عنوان واحد نمونه شناخته شد. یك واحد دیگر در شهرستان بهار در زمینه پرورش اسب تركمن فعال است و 4 واحد دیگر به‌صورت مختلط اسب‌های ورزشی و‌نژادی پرورش می‌دهند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Hamedan/Contents/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%83%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic