سه شنبه 20 آبان 1393

ركاب‌زدن برای حفظ آنچه دارد از دست می‌رود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

ركاب‌زدن برای حفظ آنچه دارد از دست می‌رود

ركاب‌زدن برای حفظ آنچه دارد از دست می‌رود
همدان‌ـ حسین زندی‌ـ خبرنگار همشهری: «مسعود طباطبایی» جانباز 65‌درصد ارتش است كه در آستانه 50 سالگی تمامی استان‌های ایران را با دوچرخه ركاب زده است.
1393/08/05
همدان‌ـ حسین زندی‌ـ خبرنگار همشهری: «مسعود طباطبایی» جانباز 65‌درصد ارتش است كه در آستانه 50 سالگی تمامی استان‌های ایران را با دوچرخه ركاب زده است. او از سال 82 برنامه‌های ایرانگردی را آغاز كرده و با پای پیاده بخش بزرگی از ایران را گشته است و این روزها آخرین مرحله یك سفر طولانی با دوچرخه را پشت سر می‌گذارد. او قصد دارد روز 7 آبان روز جهانی كورش به پاسارگاد برسد، هنگام عبور او از همدان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.
 •     از چه زمانی ایرانگردی و جهانگردی را آغاز كردید؟
از سال 82 برنامه‌ها را آغاز كردم. ابتدا غیر از چند مسیر داخلی، مسیرهای قم تا كربلا و ایران تا تركیه را پیاده طی كردم و تا سال87 منتظر اخذ مجوز برای جهانگردی بودم. همین سال ویزاها را دریافت كردیم اما متأسفانه یكی از همراهان (مترجم گروه) در حین انجام امور اجرایی كار، با موتور تصادف كرد و ضربه مغزی شد و سفر انجام نشد. در سال 89 مجدداً مجوزها صادر شد و از گروه 4 نفری ما، تنها 2 نفر توانستیم ویزا بگیریم. به كشور ایتالیا رفتیم. جایی كه یك بار رفته باشیم سعی می‌كنیم دوباره نرویم اما وقتی وارد ایتالیا شدیم رفتیم سفارت ایران و متأسفانه متوجه شدیم نامه‌های ما از ایران ارسال نشده و مجبور شدیم از راه آلمان برگردیم و سفر انجام نشد.
 •     گردشگری با دوچرخه را چگونه آغاز كردید؟
از سال 1390 همزمان با روز ملی خلیج فارس از پاسارگاد سفر را آغاز كردم و طرح یادمان حماسه‌سازان سرزمین پارس از كورش تا شهید فهمیده نام گرفت. از پاسارگاد به سمت شلمچه سفر دور ایران آغاز شد و امسال 23 فروردین مرحله پایانی این طرح را آغاز كردم كه دور ایران در روز ملی خلیج فارس پایان یافت. 5 استان باقی مانده بود كه از تاریخ 23 مهر از آذربایجان شرقی به طرف آذربایجان غربی حركت كردم. پس از ارومیه و بیجار و قروه اكنون وارد همدان شده‌ام و قرار است بعد از عبور از استان مركزی و اصفهان به سمت چهارمحال و بختیاری وكهگیلویه و بویر احمد بروم و بعد وارد استان فارس بشوم. سپس در روز بزرگداشت كورش 7 آبان به پاسارگاد خواهم رسید و روز 8 آبان به‌صورت نمادین در بزرگداشت شهید فهمیده خواهم بود.
 •     در این سفرها حامل چه پیام‌هایی بودید؟
تهران تا ورزقان را در اعلام همدردی با مردم زلزله‌زده طی كردم و 2 هفته هم به امدادرسانی مشغول بودم.
مسیر پاسارگاد تا بوشهر را هم در اعلام همدردی با زلزله‌زدگان بوشهر طی كردم و روز آزادسازی خرمشهر از نیشابور تا تهران را ركاب زدم. همچنین روز خبرنگار و انتقال خون هم از پاسارگاد تا كرمان را ركاب زدم و سفرهای قبلی با پیام اهدا عضو و اهدا خون بود اما این بار علاوه بر این پیام‌ها، مسائل صلح و دوستی و بحث بحران آب و حفظ محیط‌زیست را هم در پیام آوردم.
 •     ركوردزدن در رشته شما چه جایگاهی دارد؟
این رشته برای رکود زدن نیست و بیشتر به‌صورت استقامتی است. مقدار ركاب‌زنی در روز در حدود 80 تا 120 كیلومتر است اما سیستان و بلوچستان را تا 160 كیلومتر هم ركاب زده‌ام. هم موقعیت جاده‌ای مناسب بود و هم در تابستان زمان زیادی برای ركاب‌زدن وجود دارد. این بار حدود 1300 كیلومتر ركاب خواهم زد. به برخی استان‌ها 2 یا 3 بار وارد شده‌ام.
 •     رابطه شما با فعالان این رشته چگونه است؟
با تمامی فعالان سایكل‌توریسم ایران ارتباط دارم و از طریق سایت با دوستان همدانی هم در این حوزه مرتبط هستم. گروهی هستیم كه گاهی با اعلام هم‌اندیشی، برنامه‌هایی را انجام می‌دهیم اما دنبال ایجاد تشكل هستیم كه در پایان این سفرها در راستای فعالیت‌های انسان‌دوستانه به ایجاد آن اقدام خواهیم كرد.
 •     با توجه به این‌كه پیام سفر شما موضوع بحران آب است این فعالیت شما به‌طور   مثال چقدر بر روی خشكی تالاب شیرین‌سو تأثیر خواهد گذاشت؟
همه تالاب‌های ایران شرایط بدی دارند و بحث فقط تالاب شیرین‌سو و تالاب‌های همدان نیست. تالاب گاوخونی، دریاچه پریشان و دریاچه هامون به دست خود ما به سوی خشك‌شدن رفته است و ما هستیم كه باید تلاش كنیم این مسائل پیش نیاید.  قطعاً اگر چنین حركت‌هایی تداوم داشته باشند، تأثیر خواهد داشت هرچند به نظر برسد حركت‌هایی اندك و ناچیز باشند.
 •     این تأثیر روی سیاست‌های كلان دولتی است یا جوامع محلی؟
ما سعی می‌كنیم روی اذهان و افكار عمومی تأثیر داشته باشیم و از آنجا كه اهداف ما غیرسیاسی، غیرمذهبی و غیردولتی و غیرقومی است، ارتباط ما هم با مردم است. ما در جاده‌ها با كشاوزان، چوپانان و رانندگان گفت‌وگو می‌كنیم و از طریق رسانه هم عنوان می‌كنیم كه مثلاً چرا یك مجروح جنگی دغدغه این را دارد كه برای مباحثی این‌چنینی ركاب بزند. امروز این مبحث كلی وجود دارد آن هم مسأله آب و خاك است كه خیلی از انسان‌های والا به خاطر آن جانشان را از دست داده‌اند.
 •   امروز چگونه می‌شود دفاع از آب و خاك را به حفظ محیط‌زیست گره زد؟
آن زمان ما در جبهه می‌جنگیدیم و دفاع می‌كردیم و امروز باید مبارزه كنیم تا آنچه داریم را حفظ كنیم. آنچه از دست داده‌ایم كه رفته است. فرزندان ما نیاز به آب دارند. اكنون بستگی به مردم دارد كه چه عشقی به این آب و خاك دارند و چقدر می‌توانیم این آب و خاك را حفظ كنیم. باید این پرسش را از خود بپرسیم كه فردا فرزندان ما چگونه می‌خواهند در این سرزمین زندگی كنند؟
    در طول سال چند روز در سفر هستید؟
از اواخر فروردین شروع كرده‌ام و حدود 6 ماه به‌صورت منقطع در سفر بوده‌ام.
 •     خانواده با این نوع زندگی مشكل ندارند و اعتراض نمی‌كنند؟
مگر می‌شود اعتراض نكنند! اما هدف من بسیار باارزش است. ما در جنگ جان خود را در این راه گذاشتیم، ركاب‌زدن كه چیزی نیست. خوشبختانه خانواده هم كنار آمده‌اند.
 •     سفر با دوچرخه از نوع سفر پاك است. برای این‌كه این نوع سفرها یعنی سفر پاك فراگیر شود چه كار باید كرد؟
نیاز به بسترسازی دارد. ما باید سفرهای درون‌شهری را هم حتی با دوچرخه بگذاریم. از یك میلیون ایرانی تنها یك نفر برای چنین سفری برنامه‌ریزی می‌كند و تعداد سایكل‌توریست‌ها بسیار كم است.
    بزرگ‌ترین آسیب دیدگان آلودگی هوا جانبازان و قربانیان شیمیایی هستند. برای این موضوع تاكنون تلاشی کرده‌اید؟
بی‌شك چنین است. بچه‌های شیمیایی بسیار آسیب می‌بینند. بعد از اتمام سفرها با دوستان برنامه‌هایی را در این رابطه پیگیری خواهیم كرد.
 •     در این سفرها كدام نقطه از ایران را بهتر دیدید؟
من از جای جای ایران لذت می‌برم. كویر، زیبایی خودش را دارد و دشت، جنگل وكوه زیبایی خاص خودش را دارد و زمانی كه من روی دوچرخه هستم مانند یك فیلمی است كه به كندی پیش می‌رود و پلان به پلانش لذت‌بخش است. ایران هم مردم خوبی دارد و هم كشوری چهار‌فصل است هرچند ما در دهه‌های اخیر باعث تغییرات جوی شده‌ایم.
 •     رهاورد سفر شما برای همدان چه بود؟
من به هر شهری كه می‌رسم با برخی از مسئولان آن گفت‌وگو و مشكلات را مطرح می‌كنم. در همدان نیز در دیدار با مدیركل اداره آب گفتم كه تالاب‌های استان امانتی است در دست شما، برای پاسداشت آن بیشتر باید تلاش كرد و به تالابی مثل شیرین‌سو باید توجه بیشتری شود و مردم هم باید در این راه تلاش كنند.امیدوارم تلاشی صورت بگیرد و از خشك شدن این تالاب‌ها جلوگیری شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Hamedan/Contents/%D8%B1%D9%83%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D8%A7%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%8A%E2%80%8C%D8%B1%D9%88%D8%AF


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic