رهاورد نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها برای اهالی رسانه همدان

نویسنده: حسین زندی
بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ‌از تاریخ 17تا 23 آبان در تهران برگزار شد. یک پایگاه خبری، یک روزنامه و معاونت مطبوعاتی اداره ارشاد استان همدان در این نمایشگاه حضور داشتند.
1393/08/26
بیستمین نمایشگاه  مطبوعات  و خبرگزاری‌ها ‌از تاریخ 17تا 23 آبان در تهران برگزار شد. یک پایگاه خبری، یک روزنامه و معاونت مطبوعاتی اداره ارشاد استان همدان در این نمایشگاه حضور داشتند.
 اما این رویداد فرهنگی چه رهاورد رسانه‌ای برای رسانه‌های همدان داشت؟ رسانه‌ها ‌جدا از این‌که ارکان مردمسالاری دانسته شده‌اند، از ابزارهای توسعه نیز هستند. اما این ابزار هنوز در کشور ما با مشکلات فراوانی دست به گریبان است. دولتی بودن از موانع مهم روزنامه‌نگاری کشور است. اما روزنامه‌نگاری به مسیر خود ادامه داده؛ هرچند موفقیت چندانی در پی نداشته است.
     در کشور ما علاوه بر نمایشگاه‌های محلی که گاهی در استان‌ها برگزار می‌شود، در روزهای گذشته بیستمین نمایشگاه سراسری مطبوعات و خبرگزاری‌ها در تهران برگزار شد.برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب در این نمایشگاه حضور داشته‌اند. یکی از انتقاداتی که بر این نوع نمایشگاه‌ها وارد می‌شود، این است که هنوز این نمایشگاه‌ها را دولت برگزار می‌کند و به نظر می‌رسد هنوز به بخش خصوصی و اهالی مطبوعات اعتماد کافی در این زمینه نمی‌کنند و خصوصی‌سازی در عرصۀ فرهنگ همچنان یک شعار است تا واقعیت.
معمولا چنین نمایشگاهی بر پایه چنین اهدافی برگزار می‌شود:
-تعامل و ارتباط بین روزنامه‌نگاران سراسر کشور،
-معرفی رسانه‌ها، روزنامه‌ها، نشریات، خبرگزاری‌ها به مخاطبان (به ویژه رسانه‌های محلی و استانی که از امکانات کمتری برخوردارند)،
-ارتباط بین صاحبان رسانه‌ها ‌و خبرنگاران، همچنین بخش دولتی و فعالان عرصه خصوصی مطبوعات،
-آشنایی با دستاوردها و فناوری‌های نوین در زمینه روزنامه‌نگاری،   مواردی از این دست از جمله اهدافی است که این رویداد فرهنگی در پی آن است. اما نمایشگاه مطبوعات و رسانه باید بتواند چنین دستاوردی برای همه ذی‌نفعان داشته باشد. دریافت اجارۀ غرفه و بالا‌بودن هزینهها باعث شده تعدادی از رسانه‌ها ‌در این نمایشگاه حضور نیابند. در مقابل برخی رسانه‌های دولتی، فضاهای بزرگی در اختیار داشته باشند. با این‌که با تغییر دولت جامعه شاهد تغییر رویکرد در نگاه مدیران دولتی بود و سال گذشته نمایشگاه برگزار نشد، انتظار می‌رفت اهالی رسانه در بیستمین نمایشگاه شاهد اتفاق‌های متفاوتی باشند. اما آیا این نمایشگاه باید می‌توانست انتظار علاقه‌مندان و اهالی رسانه را برآورد.      یکی از بخش‌های این نمایشگاه به نشریات و رسانه‌های محلی اختصاص داشت که  به علت قرار‌داشتن در بخش دور از دیگر غرفه‌ها بخش مهجور نمایشگاه بود.در این بخش نیز غرفه‌های اداره‌های ارشاد استان‌ها کم‌رونق‌تر از همه بود. هزینه حضور در نمایشگاه و اقامت در تهران برای کارکنان نشریات شهرستانی سنگین است و همه رسانه‌های محلی نمی‌توانستند در این نمایشگاه حضور یابند. اداره ارشاد هر استان می‌توانست برای معرفی رسانه‌های استان با ایجاد غرفه‌ای، رسانه‌ها ‌و نشریات استان خود را ارائه می‌کرد. از استان همدان علاوه بر یک پایگاه خبری و یک روزنامه محلی، معاونت مطبوعاتی اداره ارشاد استان در این نمایشگاه حضور داشتند. آنچه در این غرفه ارائه می‌شد، باعث تعجب بود.بهتر بود نمونه‌هایی از شماره‌های جدید نشریات استانی در غرفه عرضه شود. بیشتر نشریه‌ها و هفته‌نامه‌ها اما به ماه‌های گذشته اختصاص داشت.      سؤال این است که یک رویداد فرهنگی مانند بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها چه دستاوردی برای همدان داشت و مراجعه‌کنندگان با چه الگو، نمونه و پدیده فرهنگی استان آشنا شدند؟ مدیران فرهنگی ارشاد همدان لابد می‌دانند سود عرضه نشریات تاریخ گذشته در یک نمایشگاه که صدها رسانه در آن حضور دارند، چیست و در رقابت با نشریات دیگر استان‌ها می‌تواند چه جایگاهی به دست‌آورد.


برچسب ها: نمایشگاه مطبوعات ، حضورهمدان در نمایشگاه مطبوعات ، مطبوعات همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic