یکشنبه 2 آذر 1393

پیگیری تخریب میراث فرهنگی و طبیعی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،میراث فرهنگی ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،


پیگیری تخریب میراث فرهنگی و طبیعی
حساسیت مردم مسئولان را وادار خواهد کرد تا بیشتر به میراث این کشور توجه کنند..
1393/09/02
امیر خجسته نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی و  از جمله نمایندگانی است که موضوع میراث فرهنگی را به صورت جدی پیگیری می‌کند. سال گذشته نیز در مخالفت با تخریب باغ‌ها و خانه‌های تاریخی همدان، فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران را همراهی کرد و پیگیری‌هایی برای جلوگیری از این تخریب‌ها انجام داد.
با گذشت بیش از یک سال از این پیگیری‌ها و تلاش ها، در همین زمینه گفت‌و گویی با این نماینده مجلس انجام داده‌ایم که در پی می‌آید.
  •  با اینکه بیش از یک سال از تلاش‌ها و پیگیری‌های امیر خجسته و همراهانش در مقابل نابودی محیط زیست و میراث فرهنگی می گذرد، اما نتیجه قابل قبولی را شاهد نبوده‌ایم و همان‌طور که می‌دانیم اعضای شورای شهر نیز قول دادند در این زمینه مساعدت کنند و برخی از خانه‌های تاریخی را پس از تملک به فرهنگسرا تبدیل کنند، اما این اتفاق نیفتاد. اگرچه نهاد مالک باغ به حفظ عمارت در محدوده‌ای کوچک‌شده رضایت داده است بفرماییدچگونه می‌توان از وقوع چنین رخدادهایی جلوگیری کرد؟
باید توجه داشته باشیم، میراث طبیعی و فرهنگی سرمایه‌های ملی ما هستند و این سرمایه ملی مربوط به این نسل یا نسل بعدی نیست، متعلق به تمامی نسل‌های آینده است. همان‌گونه که می‌دانید یک روز نفت و گاز ما تمام خواهد شد. اما میراث فرهنگی به عنوان سرمایه ملی خواهد ماند.
اگر ما به گردشگری و توریسم فکر می‌کنیم باید این سرمایه‌ها را حفظ کنیم. حتی اگر کشورهای دیگر را نادیده بگیریم، ما در همدان نسبت به استان‌هایی مانند اصفهان که سابقه تاریخی کمتری دارند و بیشتر آثار شان مربوط به 400 سال گذشته است، ضعیف عمل کرده‌ایم.  با اینکه در استان همدان شرایط خوبی داریم، متاسفانه این  میراث را رها کرده‌ایم.
مسئولان استان به این موضوع توجه نکرده‌اند. من پس از تخریب باغ‌ها از تمامی مسئولان خواستم با قدرت از میراث فرهنگی هم دفاع کنند. ما در برابر آیندگان مسئول هستیم. نباید حق نسل آینده را تضعیف کنیم و از بین ببریم و نابود کنیم. امروز بسیاری از این میراث در روستاها قرار گرفته‌اند و در حال نابودی هستند.
  • تعامل شما با دیگر مسئولان دولتی برای حفظ این میراث چگونه است؟
با معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی صحبت کردیم و از ایشان خواستیم با جدیت وارد عمل شود.
در همدان 2 هزار جاذبه گردشگری و تاریخی داریم. اما تاکنون نتوانسته‌ایم آن را مدیریت کنیم.
 امیدوارم مدیران ارشد استان و مسئولان میانی، برنامه و ساماندهی مناسبی برای این موضوع داشته باشند. مخصوصاً شورای اسلامی شهر که امروز به عنوان نمایندگان مردم در شهر تصمیم‌سازی و مدیریت می‌کنند. میراث برای ما بسیار مهم است و مسئولان باید آن را به نحو احسن حفظ کنند.
  • چه‌قدر موضوع میراث برای شما جدی است؟
ما نگرانیم و نگرانی ما هم جدی است. کسانی که عمق مسأله‌را درک کنند، احساس نگرانی می‌کنند. من به هنرمندان و جوانانی که سال گذشته در اعتراض به تخریب‌ها به مجلس آمدند، گفتم: بدا به حال مسئولانی که به این قضیه بی‌تفاوت باشند. بحث میراث یک مسأله‌ جدی است و من هم به عنوان نماینده مردم آن را پیگیری می‌کنم.
  • مجلس چه تدابیری برای این موضوع اندیشیده است؟
ما در مجلس از قوه نظارتی استفاده می‌کنیم. از طریق ریاست جمهوری، هیأت دولت و معاون رئیس جمهور موضوع را مطرح می‌کنیم و این موارد را تذکر می‌دهیم.  نمایندگان به عنوان زبان مردم باید از میراث دفاع کنند.
  • شنیده شده این تخریب‌ها مانند بریدن درختان با مجوز صورت می‌گیرد. چه ابزار بازدارنده‌ای در این زمینه وجود دارد؟
حساسیت مردم مسئولان را وادار خواهد کرد تا بیشتر به میراث این کشور توجه کنند. من در استان با هیچکس تعارف ندارم تنها به مردم پاسخگو هستم. زمانی که از این موارد اطلاع داشته باشم برخورد می‌کنم.
از استاندار، شهردار، اعضای شورای شهر و سایر مسئولان هم می‌خواهم که با زیاده‌خواهی برخورد کنند و  از  تعرض افرادی که به دنبال منافع شخصی هستند جلوگیری کنند. مسئولان که نباید به این مسأله ‌دامن بزنند. این‌ها تنفسگاه شهر ما را از بین برده‌اند و من بارها به استاندار و شورای اسلامی  شهر تذکر داده‌ام.
  • یکی از مسایلی که وجود دارد نبود احساس مسئولیت مردم و مدیران دولتی است. چه پیشنهادی در این زمینه دارید؟
این نکته را در مجلس مطرح کردیم تا در زمینه تغییر رفتار و فرهنگ‌سازی برای حفظ میراث فرهنگی تلاش کنیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Hamedan/Contents/%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C?magazineid=


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic