دوشنبه 17 آذر 1393

انجمن پیرمردها و پیرزن‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،


همدان

انجمن پیرمردها و پیرزن‌ها

نویسنده: حسین زندی
انجمن پیرمردها و پیرزن‌ها
7 سال پیش با همت جمعی از بازنشستگان همدانی نهادی متولد شد كه «كانون فرزانگان، برنادلان همدان» نام گرفت و پس از 5 سال فعالیت موفق با تغییر عنوان به بنیاد تبدیل شد .
1393/09/17
7 سال پیش با همت جمعی از بازنشستگان همدانی نهادی متولد شد كه «كانون فرزانگان، برنادلان همدان» نام گرفت و پس از 5 سال فعالیت موفق با تغییر عنوان به بنیاد تبدیل شد این بنیاد بیش از 150 نفر عضو فعال دارد و این روزها در زمینه‌های گردشگری، ورزش، هنرو ادبیات فعالیت می‌كند. حسین شریفی مدیرعامل كانون پس از 60 سال فعالیت مدنی، در آستانه 80 سالگی همچنان همسالان خود را فراموش نكرده و ابراز امیدواری می‌كند در تمام ایران سالمندان بتوانند با تشكیل كانون‌ها و بنیادهایی نظیر «بنیاد فرزانگان، برنادلان همدان» فضای امیدبخشی را تجربه كنند.
  • این بنیاد را از چه طریقی ثبت كردید؟
ما از اداره بهزیستی همدان مجوز گرفته‌ایم، اداره بهزیستی می‌تواند برای ساماندهی وضعیت سالمندان خدمات‌رسانی كند و این موضوع در حوزه وظایف این نهاد است البته بهتر است این خدمات از طریق نهادهای مدنی و غیر‌دولتی مرتبط در اختیار سالمندان قرار گیرد بنیاد فرزانگان، برنادلان همدان به‌عنوان یك نهاد غیر‌دولتی با همین هدف شكل گرفت.
  • فعالیت‌های اعضای بنیاد در چه فضا و مكان‌هایی انجام می‌شود؟
پیش از این یكی از ویلاهای مرحوم مكارچی كه درمحوطه بیمارستان بهشتی قرار دارد در اختیار ما بود.
 اما اداره بهزیستی ویلاها را به مهمانسرا تبدیل كرد و ما آنجا را تخلیه كردیم و ساختمانی را اجاره كردیم كه هم به‌عنوان دفتر كار از آن استفاده می‌كنیم و نیز دو روز در هفته برای تمرین‌های یوگا و ورزش‌های بانوان استفاده می‌شود.آقایان هم در فصل سرما در همین مكان ورزش می‌كنند. علاوه بر این سالن امور تربیتی را سه روز در هفته اجاره كرده‌ایم كه بانوان 3 نوبت در آنجا ورزش می‌كنند. استقبال بسیار خوب است و برخی از خانم‌ها می‌گویند اگر یك هفته برنامه‌های بنیاد تعطیل شود ما بیمار می‌شویم، ورزش‌ها متناسب سن اعضا و بسیار مفیداست.
  • فضای كافی در این ساختمان وجود دارد؟
ما علاقه‌مند هستیم پیگیری كنیم بتوانیم در بهترین موقعیت از نظر امكانات و رفاه به اعضا خدمات‌رسانی كنیم به دنبال آن هستیم كه فضای مستقل و مناسبی برای دوستان تهیه كنیم و امیدوارم شورای شهر و شهرداری همدان در این زمینه مارا یاری كنند از خانه‌های تاریخی كه در شهر وجود دارد در اختیار بنیاد قرار بگیرد تا هم این بناها حفظ شود و هم سالمندان شهر همدان از خدمات شهرداری بهرمند شوند.
  • علاوه بر ورزش چه فعالیت دیگری در این بنیاد صورت می‌گیرد؟
برنامه‌ها گوناگون است، هر فصل یك برنامه ایرانگردی برگزار می‌كنیم؛ فصل بهار 93به شهر كرد و اصفهان رفتیم، فصل تابستان به تبریز و زنجان و فصل پاییزامسال به مراغه و جلفا و سرعین رفتیم. هربار حدود 40 نفراز اعضا با هزینه شخصی در این برنامه‌ها حضور دارند از آنجا كه بیشتر اعضای بنیاد تنها زندگی می‌كنند فرزندان آنها ازدواج كرده‌اند و برخی حتا همسرانشان را از دست داده‌اند این برنامه‌ها بسیار امید بخش است. بیشتر خانم‌هایی كه با ما به این سفرهای یك هفته‌ای می‌آیند می‌گویند؛ هرگز در زندگی تجربه چنین مسافرتی را نداشته‌ایم.
  •  چه تعداد از سالمندان همدانی جذب این بنیاد شده‌اند؟
اعضای بنیاد حدود 150 نفرهستند و بیش از یكصد نفر از آنها خانم‌ها هستند و تمامی هزینه‌ها از طریق دریافت حق عضویت تأمین می‌شود این بنیاد از نظر نظم، انسجام و دقت در كشور كمتر نظیر دارد هدف ما این است كه افراد سالمند به جای این‌كه بدون برنامه در پارك‌ها بنشینند وارد این بنیادها و كانون‌ها بشوند
  • آینده چنین نهادهایی را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
با توجه به شناختی كه از كشور داریم امیدواریم نه تنها در همدان تعداد چنین نهادها و بنیاد‌هایی رشد كند بلكه در تمامی شهرهای ایران این اتفاق بیفتد و سالمندان انگیزه و روحیه شاد خود را بازیابند و از نا امیدی فاصله بگیرند.
  • چند ساعت و یا چند روز از هفته اعضای شما می‌توانند از امكانات این بنیاد بهره‌ببرند به سخن دیگر چقدر برنامه‌های بنیاد می‌تواند وقت اعضا را پر كند؟
تقریباً هر روز برنامه داریم به‌طور مثال كلاس‌های آموزش زبان برای خانم‌های علاقه‌مند برگزار می‌شود و یا هر5 شنبه از ساعت 4تا6 درسالن اداره امور تربیتی كه در خیابان شهید بهنامجو واقع شده است برنامه شعر و موسیقی برگزار می‌كنیم و هر بار بیش از صد نفر از اعضا در این برنامه شركت می‌كنند افراد باسواد و باشخصیتی كه برخی از آنها نویسنده، شاعر و پژوهشگر هستند این برنامه باعث شده بقیه دوستان هم به سمت و سوی مطالعه رهنمون شوند.
همچنین اجرای موسیقی توسط گروه‌های مختلفی از جوانان همدانی است كه در هر هفته 3 برنامه 15 دقیقه‌ای در فواصل برنامه برای حاضران قطعات جذابی را اجرا می‌كنند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، حسین شریفی ، نهادهای مدنی ، بنیاد فرزانگان ، برنادلان همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات