یکشنبه 23 آذر 1393

خانه آواز؛ خانه همه اهالی موسیقی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،موسیقی ،روزنامه همشهری ،

خانه آواز؛ خانه همه اهالی موسیقی

نویسنده: حسین زندی همدان/خبرنگار همشهری
خانه آواز؛ خانه همه اهالی موسیقی
روزهای شنبه از ساعت 4تا 7 در اداره ارشاد شهرستان نشست‌هایی را برگزار می‌كنیم.
1393/09/23
در استان همدان نیز با وجود موانع اداری بسیار، نهادها و انجمن‌هایی ایجاد شده است كه برخی از این تشكل‌ها با استقبال خوبی روبه‌رو شده‌اند. یكی از این تشكل‌ها خانه آواز است كه از سال 1387 فعالیت‌های خودرا آغاز كرده و توانسته علاقه‌مندان و فعالان این رشته را ساماندهی كند و مطالبات خوانندگان همدانی را در قالب خانه آواز پیگیری كند.«محمدباقر مرادی» یكی از اعضای هیأت مدیره خانه آواز همدان است كه چگونگی شكل‌گیری و فعالیت‌های این نهاد را شرح می‌دهد.
  • بر چه اساسی به دنبال پی‌ریزی خانه آواز رفتید؟
پس از آنكه در همدان خانه عكاسان خانه تئاتر و تشكل‌های هنری دیگری ایجاد شد، این ایده به ذهن من رسید كه چرا خانه موسیقی و آواز نداشته باشیم.بر همین اساس در سال 1387 با همفكری آقای نوین خوشنوا و آقای آذربه این نتیجه رسیدیم كه پس از تدوین اساسنامه از طریق اداره ارشاد موضوع را دنبال كنیم اما با موانعی روبه‌رو شدیم به نتیجه نرسیدیم و تا سال 1390 با دوستان در آموزشگاه‌های موسیقی در زمینه شكل‌گیری این انجمن هم‌اندیشی می‌كردیم و در همان سال با همكاری حوزه هنری به‌صورت غیررسمی فعالیت عمومی را آغاز كردیم.
  • این همكاری‌ها به چه صورت بود؟
حوزه هنری سیاستگذاری‌های ما را قبول نداشت و اعمال نظر حوزه با اساسنامه ما مغایر بود. به همین دلیل این همكاری تداوم نداشت و از اسفند 1392 تا اردیبهشت 1393 منتظر همكاری حوزه هنری بودیم و تلاش‌های ما به نتیجه نرسید پس از چند جلسه با دوستان به این نتیجه رسیدیم كه موضوع را از طریق اداره ارشاد پیگیری كنیم با تغییراتی كه در دولت به وجود آمد دوباره به اداره ارشاد رجوع كردیم و خوشبختانه این بار شرایط بهتر بود.
  • اهداف شما از تشكیل خانه آواز چه بود؟
متأسفانه در همدان فضای موسیقی خیلی خوب نیست و روحیه كار جمعی ضعیف است، دوستان موسیقی چندان ارتباطی با هم ندارند به دلیل این‌كه این ارتباط شكل بگیرد و جمع شدن دوستان فعال در عرصه آواز حول یك محور و دوستی و تبادل نظر منجر به رویدادهای هنری شود و كارهای جدید پدید آید ما را به این موضوع ترغیب كرد البته اكنون به دنبال بحث، تحلیل آوازی، ارائه مقاله، نقد و تحلیل ردیف آوازی و مهم‌تر از همه استعدادیابی هستیم. به‌طور مثال كارگاهی كه با حضور حمیدرضا نوربخش خواننده صاحب‌نام كشورمان برای استعداد‌یابی برگزار شد بسیار مفید بود.
  • چه كسانی عضو خانه آواز هستند؟
هركس كه علاقه‌مند به موسیقی باشد در خانه آواز جا دارد، هیچ‌گونه مرزبندی نداریم، شرط دانستن موسیقی ایرانی است.
  • خانه آواز برای چه فعالیت‌هایی نیاز به اداره ارشاد دارد؟
هر دو هفته یك بار روزهای شنبه از ساعت 4تا 7 درسالن جلسات اداره ارشاد شهرستان نشست‌هایی را برگزار می‌كنیم كه اعضای خانه آواز و علاقه‌مندان حضور دارند و به مباحث مرتبط می‌پردازند.
هرجلسه بیش از 40 نفر حضور دارند البته تعدادی از آنها عضو هستند و برخی علاقه‌مندان نیز شركت می‌كنند، معمولاً پس از ارائه كارها اعضای شورا و حسن زندی بسیار محترمانه توضیحاتی را ارائه می‌كنند هرچند خیلی تخصصی برخورد نمی‌شود و باید توجه داشت كار تخصصی در آموزشگاه صورت می‌گیرد.
  • خانه آواز توانسته همه خوانندگان و فعالان آواز را جذب كند؟
برخی دوستان خواننده استقبال نكردند، به هر دلیلی دوست ندارند با ما همكاری كنند اما جوانان استقبال كردند و فعالیت خوبی دارند.
  • معیار شما برای عضویت افراد چیست؟
دانستن ردیف و اجرا، البته رتبه‌بندی نداریم اما طوری برنامه‌ریزی كرده‌ایم كه همه دوستان بتوانند از این فرصت استفاده كنند وقتی تحلیل ردیف آوازی صورت می‌گیرد ممكن است یك هنرجو گو‌شه‌ای را نشنیده باشد اما علاقه‌مند است و اطلاعتی كه كسب می‌كند مفید است.
  • هزینه‌ها از چه راهی تأمین می‌شود؟
ما هیچ حمایتی، حتی یك برگ كاغذ از هیچ نهاد دولتی نگرفته‌ایم و كمكی از جانب آنها نشده است. تمامی هزینه‌ها از طریق خودیاری دوستان تأمین می‌شود.
  • چقدر این نهاد برای آشنایی شهروندان با مقوله آواز و موسیقی سنتی تلاش كرده است؟
البته ما در آغاز راهیم و در این راه نیازمند یاری رسانه‌ها هستیم. در صورت همكاری رسانه‌ها چشم‌اندازی كه ما ترسیم كرده‌ایم این موضوع را در نظر داشته‌ایم فعلاً اطلاع‌رسانی دوستانه است امیدواریم شرایط بهتر شود.
  • وضعیت آواز و اجرا در همدان چگونه است؟
خوانندگان همدانی بسیار مستعد هستند. این موضوع را پس از برگزاری مستر كلاس‌هایی كه با حضور استاد حسین علیزاده و حمیدرضا نوربخش برگزار شد هردو بزرگوار تأیید و تأكید و آینده خوانندگان همدانی را خوب ارزیابی كردند، اما باید توجه داشته باشیم كه آیا فضای موسیقی شهر مناسب است؟ فضا برای ارائه كار وجود دارد؟ اگر كنسرتی برگزار می‌شود جز هزینه برای هنرمندان سودی دارد؟ ما در این شهر موانع بسیاری داریم كه برای رسیدن به نقطه مطلوب باید برطرف شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D9%88%D8%A7%D8%B2%D8%9B-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D9%85%D9%87-%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B3%D9%8A%D9%82%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، موسیقی همدان ، خانه موسیقی همدان ، حمیدرضا نوربخش ، حسین علیزاده ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic