دوشنبه 15 دی 1393

30 سال زندگی با دوات

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،

30 سال زندگی با دوات

30 سال زندگی با دوات
سید علا سرمدی:هنر خوشنویسی اكتسابی است واگر کسی به دنبال آن نرود این هنر را یاد نمی‌گیرد .
1393/10/09
خوشنویسی همدان پیشینه درخشانی دارد، در صدسال اخیر بزرگانی چون ریاض همدانی و حسن دانشفر چراغ این هنر را برافروختند و جانشینان خلف آنان این رشته را همچنان ادامه می‌دهند. سیدعلا سرمدی یكی از خوشنویسان با سابقه همدان است كه بیش از 30 سال به تربیت هنرجویان این رشته پرداخته است. او متولد 1328 در همدان است كه پس از پایان تحصیلات در سال 1362 اولین آموزشگاه خصوصی در همدان را دایر كرد. سرمدی دارای درجه فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران است و در این گفت‌و‌گو خوشنویسی همدان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • ابتدا از چگونگی ورودخود به عرصه خوشنویسی بگویید؟
بخشی از تحصیلاتم را در همدان گذراندم و پس از مهاجرت به تهران در آن شهر ادامه تحصیل دادم، همزمان آموختن خوشنویسی را هم پیگیری كردم و دوره‌هایی را نزد استاد عبدالله فرادی گذراندم، خط نستعلیق را نزد ایشان و خط شكسته نستعلیق را پیش استاد یداللهی كابلی آموختم.
 • آموزش دادن به هنرجوها را چه زمانی شروع كردید؟
پس از بازگشت به همدان متوجه شدم كلاس و آموزشگاه خصوصی در همدان وجود ندارد و چند نفر از استادان قدیمی این رشته از جمله استاد حسن دانشفردر منزل خود شاگردان را آموزش می‌داد، با توجه به علاقه‌ای كه به خوشنویسی داشتم در سال 1362 اولین كلاس و یا آموزشگاه خوشنویسی را در همدان راه‌اندازی كردم و تا امروز ادامه داده‌ام.
 • آن زمان انجمن خوشنویسان فعال نبود؟
تا سال 67 كه انجمن خوشنویسان در همدان تأسیس شد هیچ نهادی در زمینه آموزش خوشنویسی وجود نداشت.
 • تفاوت نگرش و حتی آموزش در هه 60 با توجه به ورود فناوری‌هایی مانند كامپیوتر با امروز در چه چیزی است؟
آن دوره مردم علاقه زیادی به خوشنویسی داشتند و كامپیوتر و موبایل وجود نداشت با ورود این ابزار جوانان و نوجوانان از خوشنویسی فاصله گرفتند، اما پس از سال‌ها هم خانواده‌ها و هم آموزش پرورش متوجه اهمیت خوشنویسی شدند به همین علت دوباره در حال رونق گرفتن است.
 • آزمون‌های پایان دوره توسط چه نهادی انجام می‌شود؟
آزمون‌ها توسط انجمن خوشنویسان همدان برگزار می‌شود بدین صورت كه امتحانی زیر نظر اداره ارشاد برگزار می‌شود اوراق به تهران فرستاده می‌شود مدارك هم توسط انجمن خوشنویسان در تهران صادر می‌شود.
 • از زنده‌یاد استاد عبدالله فرادی یاد كردید، دوره‌ای كه او درهمدان بود شما هم در كلاس‌ها شركت می‌كردید؟
استاد فرادی به‌صورت مقطعی و گاهی هرسال یك یا دو ماه به استان‌های مختلف می‌رفتند و دوره‌های آموزشی برگزار می‌كردند، استقبال خوبی هم می‌شد اما وقتی به همدان آمدند من در اینجا نبودم.
 • به جز استاد فرادی و كابلی نزد چه كسانی آموزش دیدید؟
پس از زنده‌یاد فرادی ارتباط خوبی با استاد حسین امیرخانی برقرار كردم.
 • شیوه آموزش و خوشنویسی كدام یك از استادان را می‌پسندید؟
هردو خوب است، آن زمان من و دیگر شاگردان سعی می‌كردیم نهایت استفاده را از آنان ببریم مثلاً وقتی خدمت استاد فرادی بودم بعد از پایان كلاس تا منزل ایشان را همراهی می‌كردیم و سؤال‌ها را می‌پرسیدیم چون هفته‌ای یك بار به تهران مراجعه می‌كردیم.
 • در همدان با كدام یك از خوشنویسان ارتباط داشتید؟
در این شهر خوشنویسان زیادی بودند كه رابطه دوستی با هم داشتیم البته بیشترخوشنویسان همدان بعد از انقلاب از شاگردان فرادی بودند اما از قدیمی‌های همدان بیشتر با جواد رحیمی و حسن دانشفر دوست بودم و این دوستی با آقایان قهرمانی و فتوت همچنان ادامه دارد.
 • وضعیت خوشنویسی همدان در مقایسه با قزوین كه به قولی پایتخت خوشنویسی است چگونه است؟
در گذشته استان‌هایی مثل قزوین فعال‌تر بودنداما امروز تقریباً بیشتر نقاط كشور وضعیت همسانی دارد و برای بهتر شدن شرایط باید دولت و مدرسان توان بیشتری را صرف كنند و جوانان و نوجوانان را جذب كنند.
 • در همدان كدام نوع خوشنویسی برجسته‌تر است؟
من فكر می‌كنم نستعلیق و شكسته رونق بیشتری نسبت به ثلث و نسخ داردالبته شكسته ثلث و نسخ در آزمون جزء خط دوم محسوب می‌شود و خط اصلی نستعلیق است. انتخاب خط دوم از دوره عالی شروع می‌شود در این دوره كتابت و نستعلیق اجباری است و خط دوم اختیاری است در این دوره بیشتر هنرجویان همدانی به خط شكسته گرایش دارند.
 • نقش مدرسان در فراگیری بهتر چگونه است؟
باید توجه داشت اگر در محلی آموزشی صورت می‌گیرد اگر تخصصی برخورد نشود موفق نخواهد شد یك فرد نمی‌تواند همه انواع خوشنویسی را تعلیم دهد و هر مدرس باید یك رشته را تعلیم دهد به همین دلیل من تنها نستعلیق آموزش می‌دهم و شكسته، ثلث و نسخ توسط مدرسان دیگر آموزش داده می‌شود.
 • در خانواده شما دوبرادرتان هم خوشنویس هستند تحت تأثیر شما به این رشته روی آورده‌اند یا یك استعداد ذاتی و ارثی در خانواده شماست؟
به نظر من هنر خوشنویسی اكتسابی است و اگر كسی به دنبال آن نرود این هنر را یاد نمی‌گیرد.
 • یعنی اگر كسی خط بدی داشته باشد با آموزش می‌تواند خوشنویس درجه یك بشود؟
بله، صد‌درصد چنین اعتقادی دارم، انسان موجود بسیار توانایی است و اگر بخواهد می‌تواند.
رشته‌های مرتبط با خوشنویسی مانند تذهیب در همدان چه وضعیتی دارد؟
تذهیب حرفه‌ای در همدان كمتر دیده می‌شود برخلاف خوشنویسی كه به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌كنند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/30-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AA?magazineid=


برچسب ها: خوشنویسی همدان ، هنر همدان ، علا سرمدی ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات