دوشنبه 15 دی 1393

مدیون برگزاری جشنواره تئاتر هستیم

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

مدیون برگزاری جشنواره تئاتر هستیم

نویسنده: حسین زندی
مدیون برگزاری جشنواره تئاتر هستیم
«نوشین بیگلریان» از فعالان حوزه تئاتر همدان است كه در یك خانواده اهل تئاتر و نمایش متولد و از پنج سالگی به‌عنوان بازیگر وارد فعالیت حرفه‌ای شد .
1393/10/13
«نوشین بیگلریان» از فعالان حوزه تئاتر همدان است كه در یك خانواده اهل تئاتر و نمایش متولد و از پنج سالگی به‌عنوان بازیگر وارد فعالیت حرفه‌ای شد . از سال 1362 ده‌ها تجربه بازیگری، طراحی صحنه و كارگردانی را در كارنامه خود دارد و در بسیاری از جشنواره‌ها حضور داشته و موفق به كسب مقام شده است. اما این روزها او وارد تجربه دیگری در عرصه نمایش شده و مدتی است كه مسئولیت كانون تئاتر كودك همدان را بر عهده دارد. وی در این گفت‌وگو وضعیت این نهاد فرهنگی را تشریح می‌كند.
  • كانون تئاتر كودك همدان از چه زمانی فعالیت خود را آغاز كرده است؟
فعالیت كانون تئاتر كودك همدان از آذر سال گذشته كلید خورد و در مجمعی كه توسط اداره ارشاد استان همدان و جمعی از فعالان تئاتر كودك و نوجوان همدان برگزارشد پس از رأی‌گیری، پنج نفر به‌عنوان اعضای هیأت مدیره و یك نفر بازرس انتخاب شدند كه عبارت بودند از محسن‌پور قاسمی، سعید باغبانی، حمیدرضا رضایی، فرزاد لباسی، من و صابر دارپوی كه بازرس كانون هستند و از بین 6 نفر من به‌عنوان مدیر كانون انتخاب شدم.
  • چه افرادی می‌توانند عضو كانون شوند و تاكنون وضعیت عضوگیری شما چگونه بوده است؟
در این مدت كوتا بیش از110 نفر عضو كانون شده‌اند كه همه از فعالان تئاتر همدان هستند به‌خصوص افرادی كه در حوزه كودكان كار می‌كنند، خوشبختانه استقبال خوب بوده است.
  • هدف و برنامه‌های شما در این نهاد چیست چه فعالیت‌ها و چه انتظاری از اعضا دارید؟
ما در این یك سال چندین كارگاه و «ورك شاپ» برگزار كرده‌ایم. رایزنی‌هایی برای تقویت كانون با نهادهای استانی مانند شهرداری و استانداری داشته‌ایم حتی با تهران هم رایزنی كرده‌ایم.
 باید توجه داشته باشیم كه اعتبار دوره‌های انتخابات كانون 2ساله است و من فكر می‌كنم بعد از اتمام دوره دو ساله ما این نهال به ثمر خواهد رسید و اعضای بعدی می‌توانند آنچه ما كاشته‌ایم را برداشت كنند، ما در آغاز راه هستیم.
  • كانون برای تقویت تئاتر همدان چه برنامه‌ای دارد؟
اگر گروه‌ها امكانات داشته باشند و بتوانند هزینه بیشتری را صرف كارها كنند نتیجه بهتری خواهیم گرفت و تماشاچی بیشتری را در سالن خواهیم دید، در طول سال ما تماشاچی‌های خود را داریم در همدان تئاتر كودك جا افتاده است در طول تابستان گذشته همزمان دو سالن درگیر اجرای كار كودك بود و مردم شهر نیز خوشبختانه استقبال خوبی داشتند.
  • این استقبال از كجا می‌آید؟
به هر حال ما مردم علاقه‌مندی داریم، مردم همدان با كار كودك ارتباط خوبی برقرار كرده‌اند البته بخشی از این استقبال و ارتباط را مدیون برگزاری جشنواره‌ها در همدان هستیم. در روزهای برگزاری این جشنواره همه مردم همدان درگیر هستند.
  • از جشنواره‌ها گفتید، نقش كانون در جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان چگونه بود؟
امیدوار بودیم كه از كلید خوردن جشنواره تا پایان جشنواره كانون سهیم باشد اما چون این كانون نوپا بود این اتفاق نیفتاد البته مراسم اختتامیه بر عهده ما بود و كمیته داوران كودك هم به كانون واگذار شد امیدواریم سال‌های آینده نقش پررنگ‌تری داشته باشیم.
  • اعضای شما از لحاظ اجرا و شركت در جشنواره چه نقشی داشتند؟
من با افتخار باید بگویم كه 6 كار تولید صحنه‌ای گروه‌هایی كه عضو كانون هستند در جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان همدان حضور داشتند هر چند نتوانستیم حمایت چندانی از این گروه‌ها داشته باشیم اما در كنار این دوستان بودیم و من از همه آنان تشكر می‌كنم.
  • این روزها چه كارهایی در حال اجرا است؟
البته در ماه‌های محرم و صفر یك وقفه‌ای در تئاتر ایجاد می‌شود و به جز كارهای مناسبتی و عاشورایی كه تعداشان بسیار كم است ،كار چندانی در همدان نداریم.
بیشتر فعالیت گروه‌های تئاتر از فروردین ماه هر سال آغاز می‌شود و در طول سال ادامه پیدا می‌كند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%D8%AF%D9%8A%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%8A%D9%85


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ، تئاتر کودک ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات