شنبه 4 بهمن 1393

جای خالی آموزش در اداره ها و سازمان‌های همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،


همدان

جای خالی آموزش در اداره ها و سازمان‌های همدان

نویسنده: حسین زندی‌ همدان -خبرنگارهمشهری
جای خالی آموزش در اداره ها و سازمان‌های همدان
یک فرصت آفرین اول باید دید مثبت خود را تقویت كند و بعد پشتكار خود را چندین برابر كند.
1393/11/04
محمدرضا حدادی فارغ‌التحصیل كارشناسی ریاضی، كارشناسی ارشد مدیریت و دكترای ریاضی است. وی بیشتر در حوزه مدیریت مالی فعالیت دارد و در كنار این مباحث در زمینه اجرا و مشاوره شركت‌های مالی به مباحث استراتژی سازمان‌ها پرداخته است. ,وی استاد دانشگاه بوعلی‌سینا ملایر است.او همچنین در تخصصی ترشدن شركت‌ها با محوریت بحث آینده‌نگری و چشم‌انداز شركت‌ها كمك می‌كند تا بتوانند در مسیر خود آینده روشن‌تری داشته باشند.
  • با توجه به ارتباط و فعالیت شما، فضای اقتصادی همدان چگونه است؟ مشكلات شركت‌هایی كه در همدان فعال هستند چیست؟
متأسفانه مشكلاتی كه شركت‌ها در استان همدان با آنها مواجه هستند ـ چون من در استان‌های دیگر مثل اصفهان، یزد و قزوین فعالیت داشته‌ام ـ بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر است. مسائل خیلی مقدماتی‌تر كه در استان‌های دیگر به‌صورت صنعتی حل شده‌اند، در استان ما برای آنها فكری نشده است‌.
  • به‌صورت مصداقی می‌توانی بگویید چه مشكلاتی وجود دارد؟
مشكلات خود سازمان‌ها جدا از مشكلات بیرونی به 2‌دسته تقسیم می‌شوند: یكی مربوط به خود سازمان‌ها ‌است كه اولاً دید بلندمدت ندارند و به‌شكلی علمی سازمان‌دهی نشده‌اند. كاركنان آنها، آموزش‌های كافی نمی‌بینند و به‌روز نیستند و از منابع خود به‌درستی استفاده نمی‌كنند. به هر حال مشكلات داخل خود سازمان زیاد است. این مشكلات شاید در همه نقاط ایران باشد، اما در منطقه‌هایی مثل استان همدان كه كمتر توسعه‌یافته است، بیشتر به‌چشم می‌آید. مشكلات بیرونی هم وجود دارد. درواقع برای سازمان‌ها و ارگان‌ها، آن‌طور كه بایسته است، بستر كار فراهم نیست. البته منظور این نیست كه باید به آنها وام داده شود. مسأله این است كه در حوزه‌هایی مانند آموزش، تسهیلات، ارتباطات و به‌ویژه ارتباط با دنیای خارج،‌كاری اثرگذار و خوب انجام نمی‌شود.
  • درباره تسهیلات چه می‌توان گفت؟
تسهیلاتی كه در مناطق دیگر كمكی تعیین‌كننده به تولید می‌كند، متأسفانه در استان وجود ندارد یا فراگیر نیست. از سوی دیگر، بوروكراسی اداری وقت و هزینه زیادی می‌گیرد و نتیجه‌اش، وضعیتِ جاری است. كمتر تولید‌كننده‌ای است كه در استان از شرایطی كه هست، راضی باشد.
كارآفرینی اصطلاحی مناسب برای توصیفِ‌كاری كه انجام می‌دهیم، نیست. باید از اصطلاح فرصت‌آفرینی استفاده كرد. فرصت‌آفرینی یعنی اینكه هر فردی بتواند از فرصت‌های موجود در محیط و حوزه خود استفاده كند. چنین نیست كه كارآفرین یا فرصت‌آفرین كسی باشد كه‌كاری جدید ایجاد  ‌كند.
كارآفرینی مفهومی گسترده است و بحث فرصت‌آفرینی سازمان از مدیر سازمان تا افرادی با مسئولیت بسیار كوچك را در بر می‌گیرد. این مفهوم، مربوط به صنعتی خاص نیست بلكه مربوط به تمام صنایع تولیدی، خدماتی، دولتی، خصوصی و هركسی است كه نیاز به نوآوری دارد. این مفهوم به كسی مرتبط است كه نیاز به استفاده از فرصت‌های موجود دارد. او برای اینكه بتواند از منابع‌اش با توجه به فرصت‌ها بهتر استفاده كند و نسبت به رقبا و نسبت به دیگران بیشتر بهره‌ببرد، نیاز به فرصت‌آفرینی دارد.
  • در كارآفرینی و در بومی‌سازی مد نظر شما مباحث مالی در برابر روش و شیوه اجرای كارآفرین چه جایگاهی پیدا می‌كند؟
 من اصلاً اهمیتی برای بحث‌های مالی قائل نیستم. اگر مثلاً اهمیتِ آن را 5درصد در نظر بگیریم، 95درصد باقی‌مانده عواملی است كه كمك می‌كنند تا یك سازمان موفق بشود. این عوامل می‌تواند برنامه‌ریزی، آینده‌نگری یا سطح دانش در آن سازمان یا مثبت‌بودن دیدگاه و پشتكار نیروها یا استفاده از فرصت‌ها‌ی بیشتر باشد، اما همه اینها در كنار هم موفقیت را رقم می‌زند. همه موفقیت‌ها جنبه مالی ندارند، اگر تاریخچه شركت‌های موفق را نگاه كنیم، می‌بینیم در حوزه مالی از صفر شروع كرده‌اند، تجربه‌ها را كنار هم گذاشته‌اند و موفقیت‌ها را پله پله كنار هم گذاشته‌اند تا به این جایگاه رسیده‌اند. فرصت مالی شاید این روند را تسهیل كند، اما كافی نیست و حتی بعضی‌وقت‌ها در شروع كار لازم نیست.
بسیاری از آدم‌هایی كه كار جدیدی را آغاز می‌كنند، باید توجه كنند موفقیت یك كار با محیط كار كوچك نیاز به امكانات بسیار ندارد. آنها شروع می‌كنند، تجربه‌هایشان را به اشتراك می‌گذارند و روز‌به‌روز موفقیت‌شان بیشتر می‌شود تا بتوانند كم‌كم با كمك دانشی كه كسب كرده‌اند، موفقیت خود را رقم بزنند.
  • در همدان صاحبان مشاغل چند نفر را استخدام كرده و پیش می‌روند. آموزش چقدر می‌تواند در ارتقای سطح مدیریت و حتی افزایش تعداد شاغلان مهم باشد؟
آموزش بحثی اساسی است و برای هر كسی در هر سطحی مهم است. با حوزه آموزش باید تخصصی‌تر برخورد كرد و زمان بیشتری به آن اختصاص داد. متأسفانه در سازمان‌های ما آموزش را برای مدیران متوسط به پایین‌تر قرار می‌دهند.
آموزش در جهان اول به این شكل است: اگر مدیر 30 ساعت آموزش نیاز دارد، برای مدیر ارشد 70 ساعت قرار می‌دهند و كارگر را 10 ساعت. مدیر ارشد چون وظیفه‌اش رهبری و سازمان‌دهی سازمان و در واقع ساختن آینده سازمان است، نیاز خیلی بیشتری به آموزش دارد. چینی‌ها حدودا یك سوم درآمد خودشان را صرف آموزش می‌كنند. اگر آنها توانسته‌اند خود را در جهان تا سطح 50‌درصد بالا بكشند برای آموزش است، اما آموزشی هدفمند و به‌روز، علمی و كاربردی در جامعه.
  • مهم‌ترین مشكل و چالش صاحبان مشاغل در همدان چیست؟
مشكل اصلی صاحبان مشاغل این است كه سازمان‌ آنها در حوزه آموزش، نیروهای قوی و توانمند ندارد. وقتی نیروی یك سازمان از مدیر تا كارمند مهارت‌های آموزشی را كسب نكرده باشد، باعث می‌شود 90‌درصد شركت‌های تولیدی خدماتی درگیر روزمرگی شوند،اگر چالشی درآینده برای شركت ایجاد شود، همه واكنشی بد نشان می‌دهند.
  • چاره كار در كجاست؟
چاره كار این است كه قبل از هر چیز، سازمان‌ها هدفی مشخص داشته باشند و بر اساس آنها نیروها را جذب كنند. آنها باید با روش‌های علمی و مصاحبه بهترین نیروها را جذب و بهترین آموزش‌ها را به آنها بدهند.
یك تجربه خوب را با مخاطبان در میان بگذارید
با یك شركت بسته‌بندی در یزد همكاری می‌كردم كه به‌صورت سنتی اداره می‌شد. در آستانه تعطیلی با ما مذاكره كردند. آن شركت تنها با پیگیری آموزش و برنامه‌ریزی برای استفاده از فرصت‌های موجود توانست پس از مدتی موفق شود.
  • و نتیجه‌گیری؟
هر كس و هر شخصی اگر دید فرصت‌آفرین داشته باشد اول باید دید مثبت خود را تقویت كند و بعد پشتكار خود را چندین برابر كند. با برنامه‌ریزی، آموزش و استفاده از متخصصان می‌توان موفق شد.


برچسب ها: همشهری همدان ، کارآفرینی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic