چهارشنبه 29 بهمن 1393

برگزاری نخستین همایش گردشگری ادبی غرب کشور در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،


برگزاری نخستین همایش گردشگری ادبی غرب کشور در همدان
در آستانه روز جهانی راهنمایان گردشگری همایش گردشگری ادبی همدان از فردا 30 بهمن تا یکم اسفند با حضور ده‌ها تن از شخصیت‌های ادبی، استادان، دانشگاهیان شاعران و فعالان حوزه گردشگری برگزار خواهد شد.
1393/11/29
به گزارش همشهری بازدید از مراکز ادبی فرهنگی و اماکن تاریخی کتابخانه‌های تاریخی، موزه‌هایی که به نوعی با ادبیات ارتباط دارد مانند موزه‌هایی که اشیا و آثار شاعران و نویسندگان را نگهداری می‌کنند.
در روز نخست هنگام بازدید از اماکن تاریخی با اهدای شاخه گل بر مزار بزرگان فرهنگ و ادب همدان از جمله باباطاهر، بوعلی‌سینا، مفتون همدانی و عارف قزوینی یاد مفاخر استان گرامی داشته خواهد شد.
یکی از جاذبه‌هایی که گردشگران زیادی را در دنیا به سمت شهر‌های فرهنگی می‌کشاند حضور گردشگران در رویدادهای فرهنگی یک شهر است. از همین رو در همایش گردشگری همدان تلاش شده به بهانه رونمایی از یک اثر ادبی میهمانانی را از جمله دوستان و علاقه‌مندان یک شاعر را به همدان دعوت کنیم. مسئولان برگزاری همایش امیدوارند ترویج چنین رویکردی بتواند علاوه بر رشد سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشور این رویدادها در بهبود گردشگری نیز کمک کند.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه گردشگری ادبی  و توانمندسازی راهنمایان گردشگری در همدان از جمله برنامه‌های این همایش است که صبح روز یکم اسفند در محل خانه تشکل‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان برگزار خواهد شد. این خانه به تازگی با حضور «اسدالله درویش امیری» معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی و اعضای انجمن‌های غیردولتی حوزه میراث فرهنگی و گردشگری همدان گشایش یافت.
همچنین در این همایش نمایندگان انجمن‌های شاهنامه خوانی از استان‌های تهران البرز، کرمانشاه و همدان حضور خواهند داشت و داستان سیاوش را به صورت مشترک اجرا خواهند کرد. هدف از شاهنامه‌خوانی در همایش گردشگری ادبی همدان این است که محافل و انجمن‌های ادبی کوچکی که به صورت تخصصی در یک زمینه مانند شاهنامه‌خوانی و مثنوی‌خوانی می‌کنند، نمود بیرونی داشته باشد و بتوانند افراد زیادی را به این منظور ترغیب کنند  تا دیگر افراد جامعه با این فعالیت‌ها آشنا شوند. همچنین ارائه مقالات همایش نیز در ارتباط با فردوسی و شاهنامه خواهد بود و توسط فعالان عرصه شاهنامه‌خوانی ارائه خواهد شد.
در برنامه نمایشنامه‌خوانی متن ادبی تاریخی مرگ یزدگرد که همخوانی با متون شاهنامه دارد انتخاب شده است و توسط هنرمندان تئاتر همدان اجرا خواهد شد.
در این مراسم فرصتی فراهم خواهد شد تا از تجربه‌های کوچک گردشگری ادبی صحبت شود. یکی از این موارد نمونه‌ای است که توسط «حسین صالحی ابرقویی» شاهنامه‌پژوه یزدی انجام شده است. او مسیر حرکت سیاوش در شاهنامه را بازشناسی کرده  و در کتاب خاستگاه سیاوش گردآوری کرده است. افراد و تورهایی که از این مسیر در استان یزد بازدید کرده‌اند تجربه‌های خود را از این گونه گردشگری ادبی بازگو خواهند کرد تا شرکت‌کنندگان در این همایش با انواع نمونه‌های گردشگری ادبی آشنا شوند.
علاوه بر دیدار میهمانان با مفاخر و بزرگان ادب شهر همدان از راهنمایان گردشگری که بیشتر به موضوع گردشگری ادبی پرداخته‌اند و به صورت تخصصی در این زمینه کار کرده‌اند تجلیل خواهد شد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، گردشگری ادبی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic