گزارش همگان از جلسه هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌های استان همدان

uni-hamayesh.jpg

سرویس دانشگاه همگان

دوم اسفند ماه و در نخستین روز هفته جاری، آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه بوعلی سینا میزبان ده ها نفر از اساتید دانشگاه های استان بود. این نشست به همت انجمن اسلامی اعضای هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا و انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها حوزه همدان و با حضور دکتر نجفقلی حبیبی، دکتر سید کاظم اکرمی، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان، محمد ابراهیم الهی تبار معاون سیاسی امنیتی استاندار و با موضوع «دانشگاه ها قبل و بعد از انتخابات1392، انتظارات- چالش ها» برگزار گردید تا در فضایی دانشگاهی به پیگیری اهداف و شعارهای دولت تدبیر و امید پرداخته شود و چالش های پیش روی دانشگاه ها مورد بحث قرار بگیرد.


در این مراسم که روسای دانشگاه های استان نیز حضور داشتند، دکتر غلامحسین مجذوبی به عنوان نخستین سخنران با اشاره به نقش دانشگاه و اساتید آموزش عالی در پیشرفت های بشری در چند قرن اخیر گفت: این تاثیر در ایران تا قبل از پیروزی انقلاب سال 57 عمدتاً به تهران و چند شهر بزرگ محدود می شد اما با رشد کمی آموزش عالی پس از پیروزی انقلاب تقریباً همه استان های کشور به فراگرد رشد و پیشرفت پیوستند چنانچه امروز در استان همدان ده ها مرکز آموزش عالی دولتی و آزاد و غیر انتفاعی با بیش از صد هزار دانشجو و صدها عضو هیأت علمی مشغول به کار هستند و مسلماً نقش غیر قابل انکاری در توسعه حوزه های علمی، صنعتی، فرهنگی و سیاسی و اجتماعی استان ایفا می کنند.

img 3879 copyمجذوبی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر پتانسیل عظیم دانشگاه ها گفت: متاسفانه در سال های اخیر و به ویژه در 4 سال دولت دهم اتفاقاتی افتاد و طیفی برای به خدمت گرفتن این پتانسیل عظیم برای پیشبرد اهداف سیاسی و فرهنگی خود به اقداماتی دست زد که منجر به نتایج تأسف باری در حوزه آموزش عالی شده است.
این استاد دانشگاه در ادامه هدف از تشکیل جلسات هم اندیشی را بازخوانی آسیب هائی که ظرف سال های اخیر به پیکر آموزش عالی وارد شده عنوان کرد و گفت: خوشبختانه انتخابات 92 این فرصت را فراهم آورد تا با اتخاذ روش های عقلانی به ترمیم این آسیب ها اقدام کنیم اگرچه ترمیم برخی از آن ها امکان پذیر نیست. موضع دولت تدبیر و امید و شعارهای انتخاباتی و نیز مواضع صریح و قاطع ریاست محترم جمهور در ماه های اخیر می تواند پشتوانه خوبی برای بازسازی آسیب ها باشد.
این استاد نمونه کشوری همچنین با اشاره به برخی چالش ها و آسیب هایی که در سال های گذشته دانشگاه را مورد تهدید قرار داده یادآور شد که در این سال ها استقلال دانشگاه خدشه دار شده است، البته منظور از استقلال این نیست که دانشگاه ها به عنوان جزیره ای مستقل از کشور عمل کنند. استقلال به معنی عدم دخالت افراد غیر علمی و نهادهای غیر مسئول در امور دانشگاه هااست. در این سال ها تقریباً با حذف کامل اختیارت اعضای هیأت علمی در مدیریت دانشگاه شاهد تمرکز گرائی شدید در مدیریت دانشگاه بوده ایم و در کنار آن ایجاد فضای یأس و ناامیدی و ترس و امنیتی کردن فضای دانشگاه نیز بسیار مشهود بوده است.
او همچنین گفت که گسترش بی رویه و کمی مراکز آموزش عالی بدون توجه به عواقب آن علاوه بر کاهش شدید کیفیت آموزش و پژوهش مشکلات مالی فراوانی نیز ایجاد کرده ضمن آنکه اجبار اساتید برای شرکت در کلاس های فرهنگی را از دیگر چالش های موجود برشمرد که تاثیر ناخوشایندی بر کرامت اساتید دارد.
مجذوبی با اشاره به نفود فساد در آموزش عالی نیز گفت: فساد اقتصادی را همه مردم به راحتی لمس می کنند اما فساد در آموزش عالی برای بسیاری از اقشار جامعه قابل لمس نیست. در یکی از دانشگاه ها برای یک فردی که نماینده بوده یک رشته تاسیس کرده اند در حالی که کارشناسی و کارشناسی ارشد آن رشته در این دانشگاه وجود نداشته است. اگر این فساد نیست پس چیست؟
این عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا، محدود کردن تشکل های سیاسی، فرهنگی و صنفی در دانشگاه ها و حذف تشکل های منتقد دانشجویی، نحوه گزینش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، نحوه گزینش اساتید، بررسی تحقق شعارهای دولت تدبیر و امید در دانشگاه و بحث اسلامی کردن دانشگاه و تغییرات عمیق به ویژه در علوم انسانی، چگونگی استفاده از فرصت های فعلی و ارائه راه حل برای جبران گدشته و بر آوردن انتظارات دانشجویان و اساتید را از موضوعات قابل بحث دانست که باید مفصلا به آنها پرداخته شود.

در ادامه این مراسم دکتر شریفیان نیز به ایراد سخن پرداخت و با بیان اینکه همه ما در این جا جمع شده ایم که بگوییم چه باید کرد خاطر نشان ساخت بیشتر انقلاب ها بعد از چند سال این سوال را از خودشان می پرسند همه شما با هر عقیده و هر گرایشی می پذیرید که دوره 8 ساله گذشته توقفی بود درتمام عرصه های کشور. استراتژی دولت ما این بود که دنیا را نجات دهد اما در تغییر کشور ما ناموفق بود و قطعا بیشتر آسیب ها متوجه دانشگاه شد و این دیدگاه ها به نام دین و نوامیس و انقلاب پیاده شدند.

IMG 3971 copy
شریفیان ادامه داد: ما در آموزش عالی، وارث مسائلی هستیم که هیچ یک از ما در ایجاد آن دخالت نداشته ایم. اینجا هستیم تا خانواده خود را ارزیابی کنیم، نقد کنیم تا ببینیم چکار باید بکنیم. لازمه این کار، همدلی، همزبانی، اعتمادسازی و احترام متقابل به همدیگر است. ما باید دست به دست هم دهیم، انتقادها را کاهش دهیم و به کمک هم از بزرگترین چالش کشور که سهم خواهی و قدرت طلبی است جلوگیری کنیم.

در ادامه محمد ناصر نیکبخت، استاندار همدان با اشاره به اینکه دانشگاه و علم و خرد نشانه اقتدار و توسعه است گفت: علم و اندیشه را نمی توان محدود کرد بخصوص در سرزمینی که کشور اندیشه و خرد است، به ویژه در استانی که آرامگاه بوعلی سینا را در خود دارد. به همین دلیل، تلاش برای محدود کردن علم و اندیشه اساسا مذبوحانه است. این علم از دانشگاه سرچشمه می گیرد و کشوری که به دانشگاه توجه کند واجد صلابت و توسعه خواهد شد.
استاندار همدان افزود: هر جا مشکلی هست باید پاسخ را نیز در همانجا جستجو کرد اما آیا آن فضای امنیتی که در گذشته بود اکنون هم در دانشگاه وجود دارد؟ کمتر شده است و امیدواریم کمتر بشود. خواست عقلانی جامعه همیشه به کرسی می نشیند. کم کردن این مسائل را باید عاقلانه حل نماییم و راهکارها را از مسیر علمی و خردورزی دنبال کنیم. در دولت تدبیر و امید قدم های رو به جلو برداشته شده است.

IMG 4062 copy
دانشگاه در زمینه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی باید تاثیر گذار باشد. در همدان که بیش از صد و ده هزار دانشجو دارد ارتباط تولید و صنعت با دانشگاه بسیار ضعیف است. استان همدان اگر از ظرفیت های خود استفاده کند بدون اتکا به بودجه دولت می‌تواند خود را اداره کند ما باید از نفت فاصله بگیریم و با داشته های خود شهر را اداره کنیم با اتکا به علم و دانشگاه تلاش کنیم صنعتگران و دانشگاه پیوند داشته باشند.

سپس دکتر سید حمید هاشمی با اشاره به لزوم تغییر اساسنامه انجمن اسلامی اساتید گفت: انجمن اسلامی با جریان های دانشجویی و جریان های اصلاح طلب گره خورده است و باید ببینیم چه سرنوشتی در انتظار جامعه است. فضای امنیتی موجود صرفا مربوط به 8 سال نیست هرچند هنوز فضا به قدری باز نشده که به شرایط پیش از این 8 سال نزدیک شویم.

IMG 4269 copy
در ادامه دکتر احمدی از دانشگاه ملایر به بیان مشکلات این دانشگاه پرداخت وگفت: یکی از مسائلی که می تواند به دانشگاه ها کمک کند انتخابات آینده است و دانشگاه با جمعیتی که دارد تاثیر و نقش ویژه ای را در انتخابات خواهد داشت. در دانشگاه ملایر به دلیل نبود انجمن اسلامی نیرو ها به صورت خاکستری و خنثی عمل می کنند اما باید توجه داشت که دانشگاه سیاسی است و لازم است تا مسائل سیاسی در آن جریان داشته باشد.

IMG 4323 copy
دکتر جواد گیاه‌شناس عضو هیات علمی دانشگاه آزاد همدان نیز با اشاره به موضوعات صنفی در دانشگاه آزاد گفت: تنگناهای زیادی در عرصه سیاستگذاری و توسعه آموزش عالی به دانشگاه آزاد تحمیل شده است. تبعیض در خصوص فارغ التحصیلان این دانشگاه در کنار گسترش بی رویه سایر دانشگاه ها، آسیب‌هایی را ایجاد کرده است.
این مدرس دانشگاه آزاد ادامه داد: مهمترین چالش فضای علمی که 60 درصد تحصیل کنندگان با آن دست به گریبان هستند موضوع علوم انسانی است که به عدم تعیین تکلیف و قطعیت درخصوص این رشته ها باز می گردد. تا آنجا که در سالیان متمادی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی که خود، دانش آموخته رشته دامپزشکی است تشکیل شورای تحول در علوم انسانی را به افراد غیر متخصص محول کرده است.

img 4391 copyبه گفته دکتر گیاه شناس دولت نهم و دهم نه تنها یکباره اقدام به بازنشسته کردن استادان بزرگ رشته علوم انسانی کرد، بلکه با مسکوت نگهداشتن و انحراف اساسی در موضوع سرفصل های درس های علوم انسانی، جلوی تحول اساسی و به روز کردن آن را گرفت. حال اما انتظار می رود دولت تدبیر و امید با فعال کردن و تحول بنیادین در عرصه شورای عالی انقلاب فرهنگی، علوم انسانی را از آسیب های ناشی از نگرش خاص سیاسی و جناحی خارج کند و ارتقای جایگاه این حوزه را در کشور در دستور کار قرار دهد.

در ادامه دکتر الماسی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در 8 سال گذشته پویایی را از فضای دانشگاه گرفتند و فضای بیماری در دانشگاه حاکم شده و نگرش حاکم در فضای دانشجویی محدودیت های خاصی به دانشجویان حاکم کرده و دانشگاه از فضای علمی فاصله گرفته است. انتظار داریم رویه حاکم در دانشگاه ها تغییر کند حال آنکه معاونت های فرهنگی در بیشتر دانشگاه ها تغییر نکرده اند و این نگرانی جدی استادان و دانشجویان است.

img 4480 copyخانم دکتر فرشته ندری ابیانه که به نمایندگی از زنان دانشگاه در این نشست سخن گفت با نقل قول از سخنان و شعارهای رئیس دولت تدبیر و امید به مسائلی مانند تبعیض جنسیتی، نقش زنان در حوزه های مدیریتی، قابلیت های زنان و برابری بین زنان و مردان پرداخت و ابراز امیدواری کرد بازخوانی وعده های رئیس جمهور برای همه جامعه به ویژه دانشگاه مفید باشد.

img 4505 copy

در ادامه دکتر نجفقلی حبیبی دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها و رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی از بزرگوارانی که در نهادهای مختلف دانشگاه از جمله نهاد رهبری مشغول هستند خواست به جنبه رحمانیت اسلام که در قران آمده بیشتر توجه کنند و اجازه دهند برای حفاظت از اسلام و جمهوری اسلامی همه فرزندان این انقلاب را به صورت جمع داشته باشیم .
این فعال سیاسی افزود: دانشگاه مرکز دانشمندان است و باید تمام مسائل دانشگاه را به خود دانشگاه واگذار کنیم چرا که اگر جای دیگری برای دانشگاه تصمیم بگیرد دچار چالش خواهیم شد. وقتی مدیر گروه دانشگاه را جای دیگری انتخاب می کند این یک فاجعه است.
حبیبی افزود: یکی از مسائلی که همه ما باید بدانیم و همه جناح ها باید توجه کنند مسئله وحدت ملی است. منطقه دچار آشوب است و جناح های دیگر هم در این زمینه تلاش کنند تا وحدت ملی حاصل شود.

IMG 4618 copy

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها خاطرنشان کرد: وقتی ما پراکنده ایم، تشکل نداریم، تشکل صنفی نداریم آسیب می بینیم. دردسرهایی که برای استادان در سال های گذشته حاصل شد متوجه شدیم که هیچ پشتوانه ای وجود ندارد به دلیل این که تشکل صنفی نداشیم اکنون اگر فرصتی حاصل شده دوستان تلاش کنند برای ایجاد تشکل های صنفی گام بردارند.
سید کاظم اکرمی وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت میرحسن موسوی نیز از سخنرانان این نشست بود که با اشاره به نقش تربیت در جامعه و کارکرد دانشگاه در این زمینه گفت: آموزش لازم است اگر می خواهیم تربیت و آموزش اثر کند عنصر اراده، آگاهی و آزادی حیاتی است.

img 4922 copyاین مدرس دانشگاه ضرورت تداوم اینگونه نشست ها در دانشگاه را یادآور شد و گفت: ادامه این نشست ها بسیار مفید است و باید استادان در رسانه های محلی و به زبان ساده بنویسند تا مردم را نیز جذب کنند من انتقادی که همیشه به روزنامه های اصلاح طلب داشتم این بود که رسانه های شما مربوط به دانشگاهیان است و توده مردم از آن استفاده نمی کنند.

آقای دکتر فرامرز میرزایی، سرپرست دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی نیز در سخنان کوتاهی نسبت به مبهم بودن مسیر تامین اعتبارات، مواردی را خاطر نشان کرد.


آخرین سخنران این نشست دکتر منصور غلامی رئیس دانشگاه بوعلی سینا بود که به توانمندی دانشگاهیان اشاره کرد و گفت: همکاران ما همیشه به چنین نشست هایی اقبال نشان می دهند. سابقه انجمن های اسلامی در دانشگاه بوعلی به سال 1366 بر می‌گردد و از ابتدا انجمن های مختلف همسویی خوبی با هم داشتند.

img 4976 copy

دکتر غلامی گفت: نکته ای که در بحث فعالیت ها می توان به آن اشاره کرد این است که هیچ یک از اعضای هیات علمی به خاطر فعالیت دانشگاهی مشکلی ندارند و این موضوع را نباید القا کنیم که عضویت در یک نهاد هزینه دارد و دلیل اینکه دانشجویان متحمل هزینه می شوند این است که ما در کنار آنها نیستیم ما باید دانشجویان را از مشاوره های خود بی بهره نگذاریم.

http://hmag.ir/fa/دانشگاه/گزارش-همگان-از-جلسه-هم‌اندیشی-دانشگاهیان-استانبرچسب ها: همگان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic