دوشنبه 11 اسفند 1393

کمک به معلولان در شرایط سخت

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،روزنامه همشهری ،

کمک به معلولان در شرایط سخت

نویسنده: حسین زندی - خبرنگارهمشهری
کمک به معلولان در شرایط سخت
بخش قابل توجهی از جمعیت كشور ما را توان‌یابان و توان‌جویان تشكیل می‌دهند. این بخش از جامعه به دلیل دارا بودن شرایط خاص نیازمند امكانات و خدمات مناسب و متفاوت‌تری نسبت به سایر افراد جامعه هستند.
1393/12/11
 در استان همدان نیز با وجود ده‌ها تشكل غیر‌دولتی در این حوزه، كار مهمی صورت نگرفته و بهزیستی همدان نیز در این زمینه موفق نبوده است. «امیر نوروزی» مدیرعامل تشكل غیر‌دولتی جمعیت توان‌یابان همدان در اینگفت‌وگو با بیان ضعف‌های موجود، مهم‌ترین مشكل توان‌یابان را برای همشهری بازگو می‌كند.

چه تعداد توان‌یاب در استان همدان داریم؟
توان‌یابان و معلولان به 2 قسمت بارز و غیر‌بارز تقسیم می‌شوند. آمار متوسط جهانی جمعیت توان‌یابان 3‌درصد جمعیت كل جامعه است. به این معنی كه در سایر كشورها قاعدتا 3‌درصد جمعیت توان‌یاب و معلول است. اما در كشور ما به دلایل مختلف از جمله فقر بهداشتی و رعایت نكردن اصول بهداشت، تصادفات و رعایت نكردن قوانین راهنمایی و رانندگی معلولیت آمار بالایی دارد. موضوع جنگ هم دلیل افزون است. مسئولان بهزیستی این آمار را 15‌درصد اعلام می‌كنند. اگر با یك حساب سر‌انگشتی جمعیت استان همدان را لحاظ كنید این 15‌درصد بیش از 240 هزار نفر خواهد بود.

این معلولیت‌ها چه مواردی را شامل می‌شود؟
این معلولیت‌ها در موارد جسمی، حركتی، حسی، شنوایی ـ بینایی و ذهنی هستند كه اغلب شناسایی نشده‌اند.

چرا شناسایی نشده است‌؟
دلایل مختلفی دارد. اول اینكه تعداد زیاد است. سازمان بهزیستی امكانات بسیار كمی دارد و توان شناسایی ندارد. مسئولان سازمان می‌گویند همین تعداد كه تحت پوشش بهزیستی است و شناسایی شده‌اند  نمی‌توانند از خدمات كافی برخوردار باشند. دیگر اینكه خود مجموعه و خانواده‌ها نگرشی نادرست و غلط دارند كه داشتن فرزند توان‌یاب در خانواده یك نوع سرشكستگی است و فرزند توان‌یاب را مخفی می‌كنند. این عوامل باعث شده آمار دقیقی از توان‌یابان نداشته باشیم.

آمار مشخصی از تعداد افرادی كه شناسایی شده وجود دارد؟
در استان همدان 55 هزار نفر شناسایی شده است كه 13 هزار نفر در شهرستان همدان هستند. 5 هزار نفر پرونده مستمری دارند. در شرایط فعلی رقم مستمری از 45 هزار تومان شروع می‌شود و تا 90 هزار تومان می‌رسد. می‌دانیم كه با این مبالغ هیچ‌كاری نمی‌توان انجام داد. از طرف دیگر ما با مسأله گرانی‌، ازدواج‌، مسكن، بیمه و رفت و آمد مواجه هستیم كه همه این موارد هزینه‌بر است‌.

رابطه شما با نهاد های دولتی چگونه است؟
بی‌ثباتی نهادهای دولتی و تغییراتی كه در رویكرد دولت‌ها به تشكل‌های غیر‌دولتی تحمیل می‌شود از مشکلات اصلی ماست. به این معنی كه ما هنوز نمی‌دانیم دولتی هستیم یا غیر‌دولتی. یا وقتی از دولت می‌خواهیم حمایت و كمك كند، می‌گویند غیر‌دولتی هستید و باید متكی به خود باشید. اما از طرف دیگر فشارهای دولتی را بر ما تحمیل می‌كنند. اگر دولتی هستیم بودجه و امكانات ما كجاست و اگر نیستیم پس ما باید از دولت بپرسیم، مطالبه كنیم و بخواهیم كه وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد. این مشكلات وقتی شدید می‌شود كه دولت تغییر می‌كند. با تغییر دولت این حمایت از بین می‌رود و تشكل بلا‌تكلیف می‌شود. با تغییر شرایط و دیدگاه‌ها، برنامه‌ها‌ی ما نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

سازمان جمعیت توان‌یابان چه فعالیت‌هایی را برای توان‌جویان دارد؟
از سال 1378كه این نهاد شكل گرفته‌، فعالیت‌هایی داشته‌ایم. یكی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما ایجاد رفتار صحیح نگرش نسبت به توان‌یابان است. یكی از مشكلاتی كه دچار هستیم، این است كه بیشتر بچه‌های ما وقتی وارد اجتماع می‌شوند مشكل پیدا می‌كنند. این مشكل ناشی از نگاه افراد دیگر جامعه به آنهاست. حس‌ترحم افراد تأثیر خیلی بدی بر توان‌یابان دارد. ما تلاش می‌كنیم با آموزش‌های روان‌شناختی از بروز آسیب‌هایی جلوگیری كنیم به همین دلیل آموزش متقابل داشته‌ایم. به‌طور مثال بچه‌های توان‌یاب را به مدارس ابتدایی و مهدهای‌كودك‌ می‌بریم و به شاگردان آن آموزشگاه از توانایی‌های این بچه‌ها حرف می‌زنیم. مثلاً می‌گوییم كودكی می‌بینید كه دستش دچار معلولیت است درعین حال یكی از نقاشان و هنرمندان خوب ایران است. یا شاعر یا نوازنده است و شما دانش‌آموزانی كه موفق هستید بیایید از دست این توان‌جو یك عروسك جایزه بگیرد. حالا می‌دانید این عروسك را چه كسی ساخته یكی دیگر از توان‌یابان كه همسن و سال شما هاست. با این روش سعی می‌كنیم با ایجاد تغییر نگرش در افراد جامعه حس‌ترحم و تحقیر در جامعه را از بین ببریم و در عین حال توان‌یابان هم آماده زندگی در اجتماع باشند.

غیر از مسائل روانی در چه حوزه‌هایی وارد می‌شوید؟
سعی كردیم در حوزه‌های توانمند‌سازی این عزیزان هم كار كنیم تا توانایی‌های پنهان آنها بروز كند. كلاس‌های آموزشی ما بنا بر مقاطع و سن توان‌یابان است. آموزش‌های حرفه‌ای و شغلی كه با كمك سازمان فنی حرفه‌ای پیگیری می‌كنیم و آموزش‌های هنری كه هنرمندان شهر از جمله علی ایرانپور و قادر شهسواری بسیار همراهی و كمك كردند. به‌ویژه اعضای افتخاری مجموعه ما در زمینه خدمات و آموزش‌های پزشكی همكاری می‌كنند و با همكاری برخی اعضای سازمان نظام پزشكی این موضوع را پیگیری می‌كنیم‌.

برخورد سازمان بهزیستی با این آموزش‌ها چگونه است؟
در یك دوره‌ سازمان بهزیستی از ما خواست برنامه‌هایی انجام دهیم و ما قبول كردیم اما سازمان به تعهد خود عمل نكرد و هنوز سازمان به ما بدهكار است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%B3%D8%AE%D8%AA


برچسب ها: همشهری همدان ، توان یابان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic