شنبه 15 فروردین 1394

از ترافیک اجراها تا خلوتی کتاب فروشی‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

از ترافیک اجراها تا خلوتی کتاب فروشی‌ها

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
از ترافیک اجراها تا خلوتی کتاب فروشی‌ها
بگذارید با یك پرسش آغاز كنیم: با توجه به اتفاقاتی كه در حوزه هنر پیش می‌آید، می‌توان پرسید كه آیا در استان نیاز به تولیدات فرهنگی و رویدادهای هنری وجود دارد؟
1394/01/15
در پاسخ به این سؤال، یك سو مسئولان ایستاده‌اند كه اغلب كارشناس این حوزه نیستند و توانایی مدیریت فرهنگی شهر و استان را ندارند و طرف دیگر مردم و مخاطبان و مصرف‌كنندگان تولیدات فرهنگی كه هرگز مطالبه نكرده‌اند و پیگیر موانع و كمبودها نبوده‌اند و در این بین هنرمندان و فعالان و تولیدكنندگان این عرصه هستند كه اگر اندك توانایی و هنری هم داشتند در بی‌تفاوتی شهروندان و بی‌تدبیری مسئولان دست و پا می‌زنند و آنچه تولید می‌كنند اثری متوسط است كه مدنظر مدیران و مسئولان فرهنگی است كه اثری ابتر و خنثی را انتظار می‌كشند تا واكنشی را موجب نشود و آنان را از صندلی مدیریت جدا نكند. نتیجه پایین آمدن سطح سلیقه مخاطب، فاصله‌گرفتن مخاطبان حرفه‌ای از هنر و هنرمند، مهاجرت هنرمندان بومی و تولیدآثار غیرهنری به‌عنوان هنر. حكایت رویدادهای فرهنگی در سال گذشته نیز چنین است. هرچه كنكاش می‌كنم می‌بینم وزنه نقاط ضعف سنگین‌تر است.
بازی نمایش همدان
اتفاقات تئاتر همدان قابل دفاع نبود. هرچند كارشناسان و مدیران دولتی وظیفه و‌كاری جز دفاع‌كردن و ارائه آمار ندارند، اما شهر همدان در جشنواره تئاتر فجر سال گذشته مانند سال‌های قبل‌تر نماینده‌ای نداشت و یكی از غایبان اصلی مهم‌ترین رویداد نمایش كشور بود. چند متن در انتظار مجوز ماندند و یا مجوز نگرفتند. از اجرای نمایش «زیر گنبد كبود» كه در جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان سال 92 روی صحنه رفته بود و پس از جشنواره در فرانكفورت آلمان نیز روی صحنه رفته بود. اوایل خردادماه پس از 5 اجرا از ادامه كار نمایش جلوگیری شد. بیست و یكمین جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان در سالی كه گذشت به روایت شركت‌كنندگان ضعیف‌ترین سال خود را تجربه كرد.
سالن‌ها به جز اجراهای كودكانه تقریباً خالی و گاهی تعداد بازیگران و عوامل صحنه از تعداد تماشاگران بیشتر بودند. اما در این بین یك اتفاق خوب افتاد و آن هم تقدیر از پدر تئاتر نوین همدان «نصرالله عبادی» بود. به همت «سهراب نیك‌فرجاد» كارگردان همدانی 2 اثر از آنتوان چخوف به نام‌های «خواستگاری» و «آواز قو» روی صحنه رفت كه نصرالله عبادی هنرمند بزرگ و تأثیرگذار همدان در این دو كار به ایفای نقش پرداخت. استاد عبادی در آستانه 82 سالگی یكی از موفق‌ترین اجراهای نمایشی استان همدان را به نمایش گذاشت. حضور وی فرصتی فراهم كرد تا هنردوستان همدانی را بر سر ذوق آورد و انرژی و توانایی این پیر سالخورده صدها نفر را به سالن نمایش كشاند.
آهنگی كه نواخته نشد
شرایط برای موسیقی، موسیقیدانان و نوازندگان در همدان دشوارتر از سایر هنرهاست. چه آنانی كه به‌عنوان هنرمند مهمان به همدان می‌آیند و چه كسانی كه در همدان به فعالیت‌های موسیقی می‌پردازند. لغو كنسرت شهرام ناظری و كنسرت گروه بانوان شباهنگ در 6 ماهه نخست سال 93 و سختگیری‌هایی كه در صدور مجوز و اجرا وجود داشت باعث رنجش خاطر اهالی موسیقی شد.
مسائل و حاشیه‌هایی كه در زمان اجرا به وجود آمد نیز بر این رنجش‌ها افزود. هنگام برگزاری كنسرت گروه قمر به خوانندگی حمیدرضا نوربخش، برخورد مدیر شهرستان اداره ارشاد اسلامی همدان باعث واكنش شدید این خواننده صاحب‌نام كشور و نوید دهقان آهنگساز و سرپرست گروه قمر شد. هرچند پیروز ارجمند مدیركل موسیقی وزارت ارشاد اسلامی  كه در این كنسرت حضور داشت قول داد مشكلات برطرف شود، اما مشكلات موسیقی همدان همچنان پابرجاست.
یكی از برنامه‌های خوب در حوزه موسیقی كارگاهی بود كه به همت خانه آواز همدان و كانون تبلیغاتی اهورا با موضوع «صداسازی در آواز» و با هدف استعدادیابی در همدان برگزار شد. این كارگاه آموزشی با حضور حمیدرضا نوربخش خواننده و ردیف‌دان موسیقی كشور برگزار شد كه تداوم این آموزش‌ها می‌تواند استعدادهای جدید را در همدان معرفی كند.
رسانه و وابستگی‌هایش
خبر خوب در حوزه رسانه‌ها این بود كه در زمستان یك رسانه اینترنتی به نام «رسانه تحلیلی همگان» متولد شد و خبر ناگوار اینكه هفته‌نامه‌های موفق «بیدارگر» و «ستاره صبح» ویژه همدان از انتشار بازماندند. در این حوزه نیز اتفاق مهمی روی نداد.
در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها از همدان فقط یك پایگاه خبری، یك روزنامه و معاونت مطبوعاتی اداره ارشاد استان همدان حضور داشتند. رهاورد رسانه‌ای این رویداد فرهنگی برای همدان، رسانه‌های همدان و مردم همدان این بود كه در غرفه اداره ارشاد اسلامی  همدان مطبوعات تاریخ گذشته توزیع می‌شد.
اینجا سینما تعطیل است
در زمینه سینما باید گفت همچنان یكی از اصلی‌ترین سینماهای شهر یعنی سینما فلسطین تعطیل است و مردم كه خاطرات زیادی از شیوه بلیت‌خریدن و تماشای فیلم در این سینما دارند از خود می‌پرسند چرا؟ و خبر دیگر اینكه بالاخره مجتمع تجاری بزرگی كه پس از تخریب یكی از سینماهای قدیمی شهر در حال ساخت بود، به بهره‌برداری رسید و شهری كه زمانی با 120 هزار نفر جمعیت 6 سینما داشت امروز با 2 سینما روزگار می‌گذراند. اما خبرخوش سینمایی همدان در سال گذشته این بود كه سومین فیلم «فرشاد افشین‌پور» با نام «سفر به آمادای» به جشنواره فیلم فجر راه یافت و موفق به دریافت جایزه شد.
تجسم هنرهای تجسمی
با اینكه در همدان افراد زیادی در زمینه‌های مختلف هنرهای تجسمی فعالیت می‌كنند اما موفق‌ترین هنرمندان همدانی در این حوزه خارج از همدان زندگی می‌كنند. گالری‌هایی كه در آنها آثار هنری به نمایش در می‌آید معمولاً دور از دسترس و پنهان از انظار عمومی هستند. مانند گالری زیرزمینی پشت شهرداری و بیشتر كسانی كه كارهای خود را به نمایش می‌گذارند چندان در قید و‌بند مخاطب و بازخورد عمومی نیستند.
در سال گذشته تنها چند نمایشگاه با آثار متفاوت در همدان دیده شد.
از جمله آثار نقاشی‌های سیاه و سفید «نینا جوادی‌قانع»، مجسمه‌های چوبی «اردشیر محرابی» و نقاشی‌های هنرمند توانجوی همدانی «مینا آذرافشان» كه با استقبال خوبی روبه‌رو شد. همچنین مراسم كلنگ‌زنی ساختمان انجمن خوشنویسان همدان یكی از اتفاقات در این حوزه بود. این رویداد در عین حالی كه می‌توانست خوب باشد اما مكان‌یابی آن مورد مناقشه است و برای ساخت آن یك باغ دیگر در همدان نابود شده است.
كتاب، ادبیات
كتاب‌هایی كه توسط ناشران همدانی منتشر می‌شود، به دلایل مختلف از اقبال خوبی برخوردار نیستند و نویسندگان حرفه‌ای‌تر تلاش می‌كنند آثار خود را به ناشران تهرانی بسپارند. در سال گذشته نیز بیشتر كتاب‌های نویسندگان همدانی در تهران منتشر شد. مجموعه داستان «مرغ درخت اقاقی» دومین اثر «عبدالله رضوی‌عماد» پس از 40 سال توسط انتشارات آوامتن منتشر شد. دكتر «جمشید صفاریان» كه پیش از این 5 كتاب خود را در كشور هند منتشر كرده بود، اولین مجموعه داستان خود را به نام «گاو آدم» منتشر كرد. همچنین «حسن گوهرپور» شاعر نام‌آشنای همدانی پس از 11 سال دومین مجموعه شعرش را با عنوان «كلید كوچك جهان» منتشر كرد. انتشار كلید كوچك جهان بهانه‌ای شد تا در نخستین همایش گردشگری ادبی غرب كشور از آن رونمایی شود.
فرهنگ عامه
امروزه لازمه پرداختن به خرده‌فرهنگ‌های بومی مناطق، ایجاد پژوهشگاه‌ها و مراكز تحقیقی معتبر است كه یا باید دولت ایجاد كند و یا اجازه دهد تشكل‌های غیردولتی این فرصت را به وجود آورند و دولت به‌عنوان حامی كمك كند. جای خالی چنین مركزی برای پژوهش‌های همدان‌شناسی در این استان بسیار ملموس است. البته زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد كه شعبه‌ای از بنیاد ایران‌شناسی در این شهر تأسیس شود. شاید میراث ناملموس در خطر نجات یابد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D8%AE%D9%84%D9%88%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7


برچسب ها: فرهنگ و هنر همدان در سال93 ، همشهری همدان ، موسیقی همدان ، تئاتر همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic