تخریب قلعه باستانی شاه تهماسب همدان

حسین زندی دبیر پژوهشی انجمن ایرانشناسی  کهن دژ       درکنار عواقب جبران نا پذیر به بار آمده ازبرنامه هایی     مانند خروج آثار  از ثبت  ملی ،سدسازی های بی رویه درکنار محوطه های تاریخی و....که خود حدیثی مفصل است ؛                یکی از نگرانی ها و دل مشغولی های نهادهای مدنی و فعالان میراث فرهنگی آسیب رساندن و تخریب اماکن ، محوطه ها و تپه های تاریخی و باستانی ثبت نشده است. مکان هایی که سازمان میراث فرهنگی و نهادهای دولتی هیچ گونه نظارتی به روی آن ها ندارند و از طرفی در صورت رسانه ای کردن ویرانی های به بار آمده و پرداختن به تخریب های طبیعی و غیر طبیعی که از سوی مردم بومی   به دلیل عدم آگاهی و یا منفعت  طلبی و سودجویی شخصی صورت می گیرد   نه تنها سودی ندارد  بلکه کار را خراب تر می کند و موجب معرفی این محوطه ها به حفاران غیرمجاز می شود . قاچاقچیان عتیقه که به حمدا... تعدادشان در چند سال گذشته با در اختیار داشتن فلزیاب و معدن یاب ها صد چندان شده است و   نتیجه  اش این شده است که  حملات، ویرانی ها و غارت محوطه های باستانی روز به روز بیشتر   شود.  

- یکی از این موارد محوطه شاه تهماسب در چند کیلومتری شرق شهرستان همدان است که بارها با باستان شناسان و کارکنان میراث فرهنگی در باب موقعیت و اهمیت اش سخن گفته ا م اما...  .

-این تپه اوایل دهه ی هشتاد اولین بار از سوی افراد ناشناس به وسیله ی «لودر» و «بیل مکانیکی» تخریب شد و تاج تپه به طور کلی نابود شد و  به دنبال  آن بقایای قلعه که  معروف  است به شاه تهماسب و در زیر خاک پنهان بود نمایان شد و چند مورد گودال توسط قاچاقچیان   بر  روی آن حفر شد.   در پی آن خشت های دیوار قلعه نیز آسیب دیدند خشت ها در اندازه های چهل در بیست ودو در چهارده  سانتیمتر است از آنجا که رگه های سفید رنگ در بین خشت ها وجود دارد به نظر میرسد با ملاط   ساروج کار شده است  و دوستان باستان شناس پس از مشاهده بقایای سفال هایی که در اطراف قلعه وجود دارد احتمال میدهند محوطه متعلق به دوره سلجوقیان باشد  و برخی  حتی آن را به دوره اشکانی نسبت می دهند و البته تا کاوش علمی بروی تپه صورت نگیرد نمی توان با قطعیت از تاریخچه آن سخن گفت وعلت نامگذاری اش را دانست.

-اما مسئله اصلی این است که گودال ها و حفرهای ایجاد شده بر قلعه و اطراف آن در یک سال گذشته به شدت افزایش یافته به طوری که دیگر نمی توان سخنی نگفت  و سکوت کرد  چرا که کار از تخریب گذشته و تپه مبدل شده است به ده ها گودال بزرگ و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می شود .-شخم زدن گورستان کنار تپه توسط کشاورزان و سودجویان موجب از بین رفتن سنگ قبرها شده است و از سویی گسترش شهر و خانه سازی ها نیز این محوطه ها را تهدید می کند.اما به راستی چه می توان کرد تا مورد لعن ونفرین آیندگان قرار نگرفت ؟ سال ها پیش از سوی کار شناسان پیشنهاداتی شدمبنی برحفاظت محوطه های تاریخی توسط سربازان ونیرو های انتظامی به نام یگان حفاظت از میراث فرهنگی که توجهی بدان نشد . اما امروز انتظار می رود حداقل پیش از ویرانی کامل موارد این چنینی کاوشی اساسی بر روی ان ها صورت بگیرد. یا بدین پرسش پاسخ داده شود که از تخصص این همه فارغ التحصیل رشته ی باستان شناسی ومرمت آثار تاریخی که سر مایه های این کشورهستند چه روزی استفاده خواهد شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic