دوشنبه 14 اردیبهشت 1394

شهرداری در چارچوب قانون عمل كند

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،روزنامه همشهری ،

شهرداری در چارچوب قانون عمل كند

نویسنده: حسین زندی /همدان -خبرنگارهمشهری
شهرداری در چارچوب قانون عمل كند
چند روز پیش، تعدادی از اعضای انجمن‌های غیردولتی حوزه گردشگری به صحن مجلس رفتند و در 2 دیدار جداگانه با رئیس فراكسیون گردشگری مجلس و رئیس كمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس مطالبات و دغدغه‌های خود را بیان كردند...
1394/02/14
چند روز پیش، تعدادی از اعضای انجمن‌های غیردولتی حوزه گردشگری به صحن مجلس رفتند و در 2 دیدار جداگانه با رئیس فراكسیون گردشگری مجلس و رئیس كمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس مطالبات و دغدغه‌های خود را بیان كردند.
تسهیل در همكاری دستگاه‌ها
در ابتدای این دیدار كه نمایندگان گروه‌كاری سازمان‌های غیردولتی حامی گردشگری پایدار از استان‌های تهران، همدان، گیلان، یزد، كرمانشاه و اردبیل حضور داشتند، «جواد هادی‌زاده» ضمن معرفی گروه‌كاری خطاب به «جبار كوچكی‌نژاد» رئیس فراكسیون گردشگری مجلس گفت: ما خواستار تعامل بهتر دستگاه‌های دولتی با تشكل‌های غیردولتی و تسهیل در فرایند همكاری دستگاه‌های تخصصی با سازمان‌های غیردولتی هستیم.این فعال حوزه گردشگری در ادامه گفت: ما می‌خواهیم شرایطی فراهم شود تا نمایندگان تشكل‌های گردشگری بتوانند در جلسات داخلی فراكسیون‌ها شركت كنند. همچنین دستگاه‌های مرتبط دولتی مانند سازمان میراث فرهنگی بیشتر رویكرد اجرایی تشكل‌ها را دنبال كند.
توانمندسازی فعالان گردشگری
«بابك مغازه‌ای» از فعالان مدنی همدان نیز در این دیدار گفت: گروه‌كاری تشكل‌های غیردولتی حامی گردشگری پایدار كشور با تجمیع 61 انجمن از 23 استان شكل گرفته است و در زمینه معاش جایگزین مناطق روستایی با تكیه بر گردشگری پایدار فعالیت می‌كند و در این زمینه نیازمند حمایت نمایندگان مجلس است.این فعال گردشگری در همدان گفت: توانمندسازی فعالان گردشگری در استان‌های مختلف و امكان‌سنجی گردشگری روستایی نیازمند حمایت‌های قانونی توسط نمایندگان مجلس را طلب می‌كند.
برنامه‌های مجلس برای تشكل‌ها
«جبار كوچكی‌نژاد» رئیس فراكسیون گردشگری مجلس گفت: ما پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد تا دستگاه‌های مرتبط با گردشگری حمایت بیشتری از تشكل‌ها داشته باشند و برای تسهیل ارتباط تشكل‌های غیردولتی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را از طریق نماینده پارلمانی سازمان میراث پیگیری خواهیم كرد.كوچكی‌نژاد ادامه داد: نمایندگان نیز خواستار تعامل و ارتباط بیشتر با تشكل‌های غیردولتی هستند و ما از مشورت‌های این تشكل‌ها در مجلس استفاده خواهیم كرد.رئیس كمیسیون امور داخلی مجلس و شوراها نیز گفت: اگر تشكل‌های غیردولتی مطالبات خود را به‌صورت طرح تقدیم مجلس كنند ما تلاش خواهیم كرد این طرح‌ها در چارچوب قانون به تصویب برسد و موانع موجود برطرف شود.نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: دولت بدون كمك سازمان‌های غیردولتی نمی‌تواند وظایف غیرحاكمیتی را به خوبی انجام دهد چرا كه وظیفه دولت حاكمیتی است و برخی تصدی‌گری‌ها باید به سمن‌ها محول شود.
حفاظت از میراث فرهنگی همدان
اما بخشی از جلسه فعالان گردشگری تشكل‌های غیردولتی با رئیس كمیسیون داخلی و امور شوراهای مجلس به موضوع تخریب میراث فرهنگی در همدان اختصاص یافت.یكی از فعالان گردشگری همدان ضمن گزارش اتفاقات پیش آمده در حریم هگمتانه و زورخانه تاریخی همه‌كسی همدان از این نماینده خواست این این موضوع را پیگیری كند.«امیر خجسته» در پاسخ گفت: من بارها به مسئولان گفته‌ام میراث فرهنگی مانند ناموس ماست و باید از آن دفاع كنیم. در این مورد مسئولان اداره میراث فرهنگی همدان باید با قدرت جلو تخریب‌ها و زیاده‌خواهی‌ها را بگیرند و به شدت با این موضوع مقابله كنند. شهرداری هم باید در چارچوب‌های اداری و قانونی اقدام كند نه بیشتر از قانون.این نماینده مجلس گفت: وقتی بنایی به ثبت ملی می‌رسد یعنی باید از آن محافظت كرد. این مسأله دشواری نیست. ما با قدرت این مسأله را پیگیری خواهیم كرد همچنان كه تاكنون از میراث تاریخی و طبیعی دفاع كرده‌ایم.لازم به ذكر است كه شهرداری همدان در حریم مجموعه تاریخی هگمتانه اقدام به ایجاد پارك‌سوار برای اتوبوس‌های شركت واحد كرده است كه موجب اعتراض فعالان میراث فرهنگی و گردشگری این شهر شده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%88%D8%A8-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%83%D9%86%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، میراث فرهنگی همدان ، تشکل های گردشگری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic