پنجشنبه 24 اردیبهشت 1394

آسیب شناسی چاپ کتاب ناشران شهرستانی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کتاب ،

آسیب شناسی چاپ کتاب ناشران شهرستانی

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
آسیب شناسی چاپ کتاب ناشران شهرستانی
نویسندگان همدانی سال پركاری را پشت سرگذاشته‌اند این موضوع را با نگاهی به آمار كتاب‌هایی كه در بیست و هشتمین نمایشگاه كتاب تهران عرضه شده می‌توان دریافت...
1394/02/23
نویسندگان همدانی سال پركاری را پشت سرگذاشته‌اند این موضوع را با نگاهی به آمار كتاب‌هایی كه در بیست و هشتمین نمایشگاه كتاب تهران عرضه شده می‌توان دریافت. در این نمایشگاه آثاری در زمینه‌های پژوهشی، ترجمه، رمان و شعر به نمایش درآمده است از جمله 4 اثر از «حمید حیاتی» نویسنده و پژوهشگر همدانی با نام‌های «میشل فوكو؛ پیدایش عقل كیفری»، «انگار به آن طرف خیابان رسیده‌ای»، «بر فراز عبثناكی زندگی» و «نامه‌ای به خورشید» به بازار آمده است. این نویسنده سال 1345 در همدان‌زاده شده و نویسندگی را از دهه 70 خورشیدی آغاز كرده است. از او علاوه بر 4 اثر منتشر شده 3 رمان دیگر در دست انتشار است. حیاتی در این گفت‌وگو از رابطه خود با كتاب می‌گوید:
  • از چه زمانی با كتاب آشنا شدید؟
در زمان كودكی عضو كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان شدم و از 12 سالگی كتاب خواندن را به‌صورت حرفه‌ای آغاز كردم. آن زمان عضو كتابخانه آزادی بودم و وقتی برخی كتاب‌ها را می‌خواندم متوجه نمی‌شدم چون زمینه نظری و تئوریك این كتاب‌ها را نداشتم، اما تلاش می‌كردم مانند پدیده‌ای كه ناشناخته است، ادامه بدهم تا شناخت پیدا كنم. از همان زمان روزی بیش از 6 ساعت مطالعه می‌كردم.
  • به تازگی 4 اثر از شما منتشر شده است، این آثار شما را به‌عنوان یك نویسنده حرفه‌ای معرفی می‌كند، اما سؤالی كه پیش می‌آید این است كه چرا با وجود اینكه در همدان زندگی می‌كنید همه كارهای شما در تهران منتشر شده است؟
یكی از مهم‌ترین دلایل این است  که نویسندگان شهرستان‌ها آثارشان را به ناشران محلی نمی‌سپارند ،زیرا این ناشران در كار توزیع كتاب ضعیف عمل می‌كنند. در حالی كه اگر شما با یك ناشری كه در تهران فعالیت می‌كند، همكاری كنید و كتاب خود را برای انتشار به او بسپارید، مطمئن هستید كه كار شما در تمامی ایران دیده می‌شود، اما ناشران محلی اگر اهتمام كنند، تنها می‌توانند كتاب را به شهرستان‌های اطراف برسانند. مسأله مهم‌تر این است كه ناشرانی كه در تهران به‌صورت تخصصی فعالیت می‌كنند عنوان انتشاراتی آنها به‌صورت یك برند برای كتابفروشان و مخاطبان شناخته شده است بر همین اساس مخاطبان هم به این ناشران اعتماد دارند، چراكه هم در حوزه پخش كتاب و هم در زمینه پذیرش، انتخاب و بررسی كتاب برای انتشار مورد اعتماد مخاطبان هستند چون اگر كتاب ضعیف منتشر كنند مخاطبان را از دست می‌دهند.
  • برای چاپ كتاب‌های شما ناشران تهرانی پولی دریافت كرده یا حق التألیف برای شما در نظر گرفته‌اند؟
خیر. هیچ‌یك از ناشران كتاب‌های من مبلغی را دریافت نكرده‌ و با هزینه خودشان آثار مرا منتشر كرده‌اند.
  • وقتی‌كاری را می‌نویسید چقدر به این نكته فكر می‌كنید كه مرزها را بشكنید تا آثار شما مخاطبان بیشتری داشته باشند و حتی در كشورهای دیگر نیز دیده شوند؟
به این نكته فكر كرده‌ام و دوستانی هم در این زمینه به من پیشنهاد كرده‌اند تا آثارم به زبان‌های دیگر ترجمه شود. به‌ویژه رمان «انگار به آن طرف خیابان رسیده‌ای» مورد استقبال مترجمان باتجربه قرار گرفته است، اما من در ابتدا به بازخورد خوانندگان داخل كشور فكر می‌كنم و امیدوارم بتوانم كارهایم را در خارج از كشور هم منتشر كنم.
  • ما چه بپذیریم و یا نپذیریم وضعیت كتاب در كشور مناسب نیست و شمارگان كتاب بسیار پایین است. ظاهرا متوسط تیراژ كتاب‌های شما هم هزار نسخه است. از این هزار نسخه چه تعداد در زادگاه شما همدان به فروش می‌رسد؟
كتاب «انگار به آن طرف خیابان رسیده‌ای» 23 اسفند 1393 به بازار آمد و تا اواسط اردیبهشت 150 جلد یعنی حدود 50‌درصد كتاب‌ها در همدان به فروش رفته است.
  • شرایط كتابخوانی را در همدان چگونه ارزیابی می‌كنید؟
وضعیت كتابخوانی در همدان، حتی نسبت به شهرهای كرمانشاه بدتر و سرانه مطالعه پایین‌تر است. همچنین تعداد كتابفروشی‌ها هم كمتر است. البته بر اساس آمارهای میدانی، تحقیق‌های شفاهی و اظهارات دوستان می‌گویم شرایط خوبی نداریم.
  • برای بهتر شدن وضعیت چه‌كار باید كرد؟
به نظر من اگر مسئولان به كتاب و كتابخوانی به اندازه ورزشی مانند فوتبال توجه می‌كردند و در رسانه‌ها هم كتاب جایگاهی پیدا می‌کرد شرایط بهتر می‌شد. وقتی كودكان و نوجوانان بدانند و ببینند كه در رسانه‌ها نسبت به كتاب و نویسنده برخورد احترام‌آمیزی صورت می‌گیرد با كتاب آشتی می‌کند. اگر فرهنگ در جامعه لطمه ببیند و فرهیختگان سرخورده و ناامید شوند جامعه لطافت را از دست می‌دهد و شكل خشن به خود می‌گیرد. باید پذیرفت همین تعداد اندك هستند كه برای زیست بهتر سایر افراد جامعه تلاش می‌كنند؛فرهنگ بازدارنده در مقابل افسارگسیختگی‌های اجتماعی است.
  • چه دلایلی باعث به وجود آمدن چنین شرایطی است؟ آیا می‌توان گفت فناوری‌های نوین چنین تأثیری داشته است؟
مظاهر مدرنیته از غرب وارد شده است، اما آنها مانند گذشته كتاب می‌خوانند و هیچ آماری وجود ندارد كه ثابت كند كتابخوانی در غرب تنزل كرده است اما در كشور ما گفته می‌شود  که كتاب نخواندن به دلیل فناوری‌های جدید است.


برچسب ها: همشهری همدان ، کتاب همدان ، انتشارات در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic