پنجشنبه 24 اردیبهشت 1394

ناشران جوان و امید به آینده کتاب در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کتاب ،


همدان

ناشران جوان و امید به آینده کتاب در همدان

نویسنده: حسین زندی‌/خبرنگار
ناشران جوان و امید به آینده کتاب در همدان
16 تا 26 اردیبهشت، مصلای تهران شاهد مهم‌ترین رویداد فرهنگی كشور در حوزه كتاب است. ناشران مختلفی از سراسر كشور در این نمایشگاه حضور دارند. افزون بر ناشران مستقل، اتحادیه‌های ناشران استان‌های مختلف در این نمایشگاه شركت دارند اما تعاونی ناشران همدان باز هم طبق روال 4 سال گذشته غایب این نمایشگاه بود...
1394/02/22
16 تا 26 اردیبهشت، مصلای تهران شاهد مهم‌ترین رویداد فرهنگی كشور در حوزه كتاب است. ناشران مختلفی از سراسر كشور در این نمایشگاه حضور دارند. افزون بر ناشران مستقل، اتحادیه‌های ناشران استان‌های مختلف در این نمایشگاه شركت دارند اما تعاونی ناشران همدان باز هم طبق روال 4 سال گذشته غایب این نمایشگاه بود. «ایرج گلپایگانی» مدیر انتشارات نازلی و رئیس اتحادیه ناشران همدان در گفت‌وگو با همشهری وضعیت نشر استان و علل حضور کمرنگ ناشران همدان را در نمایشگاه تهران تشریح کرد.
اتحادیه ناشران همدان نیامد
رئیس اتحادیه ناشران همدان در مورد حضور نداشتن این نهاد صنفی غیردولتی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران گفت: هزینه حمل‌ونقل بسیار زیاد است. از طرف دیگر هزینه غرفه‌داری و نفراتی كه باید در غرفه حضور داشته باشند نیز اضافه می‌شود. مهم‌تر از همه این است كه آن دسته از ناشران كه كتاب‌هایشان پرفروش است خودشان غرفه اجاره می‌كنند و ناشرانی كه كتاب‌های آنها كم‎فروش است و استقبال نمی‎شود نمی‌توانند هزینه‎ها را جبران كنند. به همین دلیل ما مدت 4 سال است به نام تعاونی ناشران همدان در نمایشگاه غرفه نداریم. گلپایگانی در مورد حمایت‌های دولتی گفت: تشكل‌های صنفی غیردولتی هستند و باید خودكفا باشند. به نظر من درست نیست كه ما از طرف اتحادیه ناشران برای ناشرانی هزینه كنیم كه اصلاً فعال نیستند و ناشران حرفه‌ای خود پیگیر هستند و در نمایشگاه‌ها شركت می‌كنند.
20 ناشر فعال هستند
رئیس اتحادیه ناشران همدان در مورد تعداد ناشران همدان گفت: همدان روی كاغذ بیش از 100 ناشر دارد اما ناشرانی كه فعال هستند تعدادشان حدود 20 انتشاراتی است كه تقریباً به‌صورت حرفه‌ای كار می‌كنند.مدیر انتشارات نازلی افزود: تفریبا در كل كشور روال این‌گونه است. در طول سالیان گذشته نفرات زیادی به بهانه‌های مختلف وارد این حرفه شده‌اند. برخی در آن زمان كه سهمیه كاغذ یارانه‌ای متداول بود برای دریافت رانت كاغذ مجوز گرفتند، بعضی دیگر به خاطر اینكه به ناشران وام‌های كم‌بهره‌پرداخت می‌شد وارد این عرصه شدند. طبیعتاً از آن زمانی كه این امتیازها قطع شد فقط ناشران حرفه‌ای به فعالیت خود ادامه دادند.
معضل توزیع در شهرستان‌ها
گلپایگانی با اشاره به وضعیت توزیع و پخش كتاب در همدان گفت: توزیع مشكلی است كه از ابتدای به وجود آمدن صنعت نشر در كشور وجود داشت؛ به‌خصوص برای شهرستانی‌ها این معضل بیشتر است.
او شهرهای قم و مشهد را مثال زد و گفت: در شهرهایی مانند قم و مشهد صنعت نشر تا حدودی حرفه‌ای شده است اما در همدان حرفه‌ای نیست. صنعت نشر در همدان مشكل دارد هنوز ناشران ما در تولید كتاب‌هایی كه قابل ارائه، فروش و مخاطب داشته باشد مشكل دارند. در تولید كتاب استاندارد از جمله در صفحه‌آرایی، طرح جلد، صحافی، قیمت‌گذاری و مخاطب‌شناسی مشكل دارند. پس فاصله زیادی با حرفه‌ای شدن داریم.وی ادامه داد: صنعت نشر همدان جوان است و نمی‌توان آن را با شهرهایی مانند تهران و مشهد كه سالیان سال است فعالیت می‌كنند مقایسه كرد. این راهی كه ما تازه شروع كرده‌ایم، آنها سال‌ها پیش طی كرده‌اند. تعداد ناشران حرفه‌ای در این شهرها بالاست و كتاب‌ها را پخش می‌كنند. آنها كتاب‌ها را با هم مبادله می‌كنند و امیدوارم در همدان هم‌چنین اتفاقاتی را شاهد باشیم.
انتشار كتاب نویسندگان حرفه‌ای
این ناشر همدانی در مورد انتشار كتاب‌های نویسندگان حرفه‌ای همدان در تهران و مشهد گفت: در بخش ترجمه كتاب، روند كار به این صورت است كه ناشر ترجمه یك كتاب را به مترجم سفارش می‌دهد، قرار داد می‌بندد و مترجم هم كار خود را انجام می‌دهد. این بنیه اقتصادی و توان مالی در ناشران همدانی وجود ندارد كه كتابی را برای نوشتن یا ترجمه سفارش دهند اما نویسنده‌هایی كه كتاب‌های خود را خارج از همدان منتشر می‌كنند به دو دلیل عمده است. یكی حق‌التألیفی كه به نویسنده تعلق می‌گیرد زودتر به دست نویسنده می‌رسد دیگر اینكه كتاب بهتر توزیع و پخش می‌شود و مخاطب بهتر می‌بیند. متأسفانه در شهرستان این‌گونه نیست.گلپایگانی با تشریح وضعیت بیست و هشتمین نمایشگاه كتاب تهران گفت: نمایشگاه كتاب تهران هر سال نسبت به سال پیشین بهتر عمل می‌كند چون درخواست برای حضور در نمایشگاه بیشتر است. امسال نهمین سالی است كه ما در این نمایشگاه حضور داریم. هر سال با تجربه‌های بهتری روبه‌رو هستیم و بازخورد خوبی از مخاطبان می‌گیریم، رقیبان را می‌شناسیم و از ناشران موفق الگوبرداری می‌كنیم اما متأسفانه ناشران شهرستانی كمتر حضور دارند.
مدیر انتشارات نازلی گفت: از همدان تنها 3 ناشر شركت كرده و ما 2 غرفه داریم. یكی در بخش كودك و دیگری در بخش عمومی ناشران است و یك ناشر دیگر در بخش كتاب‌های دانشگاهی شركت كرده است و ناشر دیگری هم در بخش عمومی از همدان حضور دارد. امیدواریم ناشران همدان در سال‌های آینده حضور بیشتری داشته باشند.


برچسب ها: کتاب در همدان ، ناشران همدان ، نویسندگان همدان ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic