یکشنبه 17 خرداد 1394

ساز کوک موسیقی همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :موسیقی ،روزنامه همشهری ،

ساز کوک موسیقی همدان

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
ساز کوک  موسیقی همدان
در طول چند سال گذشته گونه‌ای از موسیقی در سبک پاپ ظهور کرده که در مناسبت‌های دولتی و مذهبی اجرا می‌شود....
1394/03/17
در طول چند سال گذشته گونه‌ای از موسیقی در سبک پاپ ظهور کرده که در مناسبت‌های دولتی و مذهبی اجرا می‌شود. یکی از این خوانندگان «علی پارسا» خواننده جوان همدانی است. او معتقد است شیوه و نوع اجراهایش با دیگر خوانندگان از نظر محتوا متفاوت است و بیشتر مناسبت‌های مذهبی و رسمی را در کارهایش مورد توجه قرار می‌دهد. این خواننده همدانی امیدوار است فضایی در اختیار او و خوانندگان این گونه موسیقی قرار بگیرد تا بتوانند به صورت مداوم برای همشهریان برنامه اجرا کنند. علی پارسا در این گفت و گو از فعالیت‌های خود می‌گوید.
  • چگونه وارد عرصه موسیقی شدی؟
از 9 سالگی علاقه زیادی به خوانندگی داشتم. از همان ابتدا در گروه‌های سرود و موسیقی مدرسه توانستم چند مقام در استان و کشور کسب کنم. از سال 87 فعالیت خود را به صورت مصمم و زیر نظر استادان آواز و نوازندگی گذراندم. ساز تخصصی من گیتار است و این ساز را نزد «سامان ضیایی» آموختم. سپس در کلاس‌های سلفژ «محمدهادی‌خوشکلام» شرکت کردم. مدتی است در گروه کر آوازی باران که به سرپرستی محمدهادی خوشکلام  اداره می‌شود، مشغول هستم.
  • از چه زمانی اجراهای عمومی را آغاز کردی؟
 اجرای برنامه را از سال 90 آغاز کردم. اجرای کنسرت و نوازندگی در اداره ارشاد اسلامی، صدا و سیمای استان همدان از جمله میان برنامه شب غربی، کنسرت در حوزه هنری تهران با حضور دکتر امینی و سعید بیابانکی، اجراهای متعدد در مدارس استثنایی که به نظرم جزو بهترین اجراهایم بوده، اجرا در دانشگاه‌ها، شهرداری حوزه هنری همدان و سمینارهای مختلف استانی و کشوری از جمله فعالیت‌هایم بوده است.
  • موسیقی شما در قالب کدام سبک موسیقی قرار می‌گیرد؟
سبک خوانندگی من پاپ یا مردمی است. بیشتر کارهای من به مناسبت‌هایی خاص مانند مناسبت‌های مذهبی و یا مناسبت‌های رسمی است. اگر در زمینه‌های دیگر هم کاری را انجام دهم سعی می‌کنم دارای محتوا باشد.
  • گاهی اتفاق می‌افتد از اجرای یک کنسرت جلوگیری می شود و یا کنسرتی لغو می‌شود. در حالی که برنامه‌های شما به گفته خودتان تاییدشده است. فکر می‌کنید چرا فضایی برای اجرای مداوم برنامه ندارید؟
عامل اصلی این مشکل وزارت فرهنگ و ارشاد است. ما برای کنسرت سال 90 دردسر زیادی کشیدیم، سعی می‌کردند کنسرت ما را لغو کنند که پس از مدت ها دوندگی توانستیم برنامه‌ای اجرا کنیم. اما به تازگی فضا تغییر کرده و مسئولان ارشاد شهرستان دید بهتری نسبت به موسیقی دارند. در سال جاری خواننده‌های مطرح کشور کنسرت‌هایی در همدان اجرا کردند، اما باز هم تاکید می‌کنم مجوز از طرف اداره ارشاد صادر می‌شود و این نهاد است که باید صدور مجوزها را تسهیل کند و آسان‌تر بگیرد.
  • چه کمبودی در موسیقی وجود دارد و اداره ارشاد چه کار باید کند؟
ما باید موسیقی را رواج بدهیم و موسیقی خوب به مثلث ترانه خوب، آهنگسازی خوب و صدای خوب بر می‌گردد، اما اگر این 3 ضلع را داشته باشیم و شرایط مناسب اجرای برنامه و ارائه اثر وجود نداشته باشد، بی فایده است. اداره ارشاد باید شرایط را آماده کند تا جوانان بتوانند موسیقی خوب گوش کنند.
نیاز جوانان امروز موسیقی خوب است. به نظرم باید اداره ارشاد فضای بروز این استعدادها را ایجاد کند تا این استعدادها شناسایی شود. با ایجاد چند سالن کوچک در سطح شهر می‌توان هر روز برنامه اجرا کرد و نیاز مردم را پاسخ داد. به هر حال ما نیاز به موسیقی داریم.
  • چه عاملی باعث می شود موسیقی به سمت زیر زمینی شدن برود؟
یکی از علت‌هایی که موسیقی به سمت زیرزمینی‌شدن می‌رود هزینه‌های بالای تولید اثر است که نیاز به حمایت اداره ارشاد دارد تا نوازنده‌ها و خواننده‌های بومی همدان در استان خود بتوانند برنامه اجرا و آلبوم تولید کنند. نباید فراموش کنیم افراد با استعدادی که در حوزه موسیقی فعالیت می‌کنند، پس از مدتی یا از موسیقی فاصله می‌گیرند یا از همدان مهاجرت می‌کنند. مسئولان استان با حمایت‌‌های خود می‌توانند از این اتفاق جلو‌گیری کنند.
  • برنامه‌ای برای انتشار آثار خود دارید؟
آلبومی در دست تهیه دارم که به‌زودی در 8 بخش روانه بازار خواهد شد. آهنگسازی این آلبوم به عهده خودم بوده و ترانه‌های آلبوم را «مسعود‌آرمان» مسئول انجمن ترانه همدان سروده است. همچنین تنظیم آهنگ‌های آلبوم توسط «مهرداد‌اردلان» انجام شده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%B3%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%88%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، موسیقی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic