دوشنبه 25 خرداد 1394

کتاب نواختن یسنای رونمایی می‌شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

کتاب نواختن یسنای رونمایی می‌شود

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
کتاب نواختن یسنای رونمایی می‌شود
«یسنای» ساز بادی و چوبی است که توسط «بهروز بیگی» در سال 91 به عنوان یک اختراع به ثبت ملی رسیده است...
1394/03/24
«یسنای» ساز بادی و چوبی است که توسط «بهروز بیگی» در سال 91 به عنوان یک اختراع  به ثبت ملی رسیده است. این ساز توسط استادان برجسته موسیقی چون محمدرضا شجریان، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، مجید درخشانی کیوان ساکت و حسن ناهید به تایید رسید و در سال 92 رونمایی شد. بهروز بیگی ابداع‌کننده این ساز به تازگی کتابی را برای شیوه آموزش یسنای نوشته است. به گفته بیگی، این  کتاب امروز یکشنبه 24 خرداد ساعت 16 با شرکت هنرمندان همدانی و حضور استاد «حسن ناهید» نوازنده چیره‌دست نی در سالن آوینی ارشاد همدان رونمایی می‌شود.
مخترع و سازنده این ساز با اشاره به چگونگی تدوین این کتاب به همشهری گفت: وقتی این ساز توسط استادان موسیقی تایید شد  و بعد از گذراندن مراحل تکمیلی در خانه موسیقی رونمایی شد تصمیم گرفتم یک متد و شیوه آموزشی برای آن تدوین کنم. پس از این‌که کتاب را نوشتم به کوشش «حسین زندی» توسط حوزه هنری استان همدان منتشر شده است.  بیگی با اشاره به این کتاب آموزشی و شیوه نت نویسی آن گفت: تکنیک نوازندگی ساز یسنا اگرچه شباهت‌هایی به ساز نی دارد، اما به نحوی است که با همه سازهای بادی متفاوت است. در این کتاب توضیح داده‌ام که شیوه انگشت‌گذاری آن چگونه است و کلیدگرفتن  به چه شکلی است.
وی افزود: می‌توان گفت این یک کتاب ابتدایی است. همانطور که در کتاب توضیح داده‌ام ساز یسنا در حال تکامل است تا بتواند به یک آلت موسیقی جهانی تبدیل شود. در نتیجه کتابی که برای آن نوشته شده نیز  باید تکامل یابد و مسلما به مرور اشکالات آن رفع خواهد شد که همراه با ساز کتاب نیز تکمیل می‌شود. اما در حال حاضر این کتاب برای کسانی که علاقه‌مند به آموزش این ساز هستند قابل استفاده است.
بیگی با یادآوری دیگر فعالیت‌های خود در زمینه ساخت و ساز آلات موسیقی گفت: مدتی است روی ساز نی کار می‌کنم که اصالت خود را حفظ کند و در عین حال در ساختاری جدید و مواد و ماهیت جدیدی استفاده شود. این ساز هم در مرحله‌ای است که کیفیت صدا بسیار متفاوت و عالی است، اما هنوز مراحل تکاملی را طی نکرده و نهایی نشده است.
این مخترع همدانی ادامه داد: همچنین 2 قطعه برای سازهای بادی غربی ساخته‌ام که در اواخر سال 93 رونمایی شد. این قطعه‌ها مراحل پایانی ثبت ملی را می‌گذراند تا گواهینامه صادر شود. این 2 قطعه برای سازهای کلارینت و ساکسیفون است که در اصطلاح به آن «آنش» یا قمیش گفته می‌شود. وی همچنین به مزیت‌های این ابزار تاکید کرد و گفت: این قطعه‌ها پیشتر از جنس چوب ساخته می‌شد، اما من از یک پلیمر ترکیبی به دست آوردم که بسیاری از مشکلات آنش چوبی را این قطعه ندارد. طول عمر زیادی دارد، نمی‌پوسد، خورده نمی‌شود و کیفیت آن هم خوب است. این قطعه‌ها هم توسط متخصصان خانه موسیقی بررسی و تایید شده است.
بیگی در پایان گفت: منتظر هستم کمک و حمایتی صورت بگیرد تا این قطعه‌ها به تولید انبوه برسد. پیگیری‌های زیادی انجام داده‌ام و به بخش‌های مختلف معاونت‌های وزارت ارشاد درخواست‌هایی را ارائه کرده‌ام تا حمایتی برای تولید صورت بگیرد. چون تقاضا در کشورهای دیگر وجود دارد قابلیت صادرات را دارد که امیدوارم به نتیجه برسد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%86-%DB%8C%D8%B3%D9%86%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF


برچسب ها: موسیقی همدان ، همشهری همدان ، ابداع ساز در همدان ، ساز یسنای ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic