دوشنبه 1 تیر 1394

نگاه منطقی به گردشگری خلاق

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گردشگری ،گفتگو ،

نگاه منطقی به گردشگری خلاق

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
نگاه منطقی به گردشگری خلاق
گردشگری با سرعتی عجیب در حال توسعه و تحول است. نگرش‌های نوین به این صنعت هر روز با‌گونه‌ها و شیوه‌های نوین گردشگری نمود پیدا می‌كند. گردشگری خلاق یكی از این زمینه‌هاست....
1394/04/01
گردشگری با سرعتی عجیب در حال توسعه و تحول است. نگرش‌های نوین به این صنعت هر روز با‌گونه‌ها و شیوه‌های نوین گردشگری نمود پیدا می‌كند. گردشگری خلاق یكی از این زمینه‌هاست.
«معصومه مؤمنی» مدرس دانشگاه در همدان و دانشجوی دكترای جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری در تاجیكستان است. او این روزها در حال مطالعه روی زمینه‌های گردشگری خلاق در همدان است. مؤمنی در گفت‌و‌گویی اختصاصی با ما چگونگی وضعیت و ظرفیت‌های همدان را تشریح می‌كند.
  • ارتباط گردشگری و خلاقیت چگونه شكل می‌گیرد؟
صنعت گردشگری در جهان پیشرفت چشمگیری داشته و به سوی افق‌های تازه و نو در حركت است. در چنین حالتی این صنعت به عرصه‌ای پویا برای خلاقیت و ابتكار متخصصانی تبدیل شده است كه با داشتن فضای مناسب در حوزه گردشگری توانسته‌اند به ابتكارها و نوآوری‌هایی دست یابند. این نوآوری‌ها نه تنها برای این صنعت، بلكه برای تحول پیشرفت جامعه جهانی هم مفید بوده است.
  • چه ارتباطی بین اوقات فراغت، گردشگری و حقوق جامعه محلی وجود دارد؟
گردشگری در سال‌های دور برای گذران اوقات فراغت و دوری از همهمه‌ دنیای صنعتی به اوج رسید و به دلیل مراودات اقتصادی فراوان نام صنعت به خود گرفت. پس از آن دغدغه‌های فرهنگی به یكی از پر طرفدارترین انگیزه‌های سفر مبدل شد.
همچنین بازدید از آثار معماری مورد توجه بیشتر گردشگران قرار گرفت. در كنار آن گردشگری طبیعت و اكوتوریسم نیز پیشرفت چشمگیری داشت.
 اما چند سالی است كه گردشگران از مرز تاریخ و طبیعت فراتر رفته اند و خواهان حضور در جامعه میزبان و درك عمیق‌تری از آن هستند. اینان به نسل سوم گردشگران شهرت یافتند كه «شهروندگردشگر» نیز نامیده می‌شوند. این قبیل گردشگران سفر را با انجام فعالیت‌های تجربی و ایجاد رابطه عمیق با جامعه مقصد سپری می‌كنند.
به عبارتی دیگر مهمان نیستند، بلكه برای مدتی مانند جامعه مقصد رفتار می‌كنند و تجربه عملی زندگی آنان تبدیل به انگیزه سفر گردشگر می‌شود.
  • خلاقیت در گردشگری و یا به عبارت دیگر گردشگری خلاق چگونه در‌گونه‌های مختلف این صنعت خود را نشان می‌دهد؟
گردشگری خلاق گستره‌ای از انگیزه‌های سفر را در بر می‌گیرد كه یك امر مشترك میان آنها وجود دارد و آن همراهی جامعه میزبان در فعالیت‌های روزمره است. به‌عنوان مثال در گردشگری غذا، گردشگر با میزبان خود در تهیه غذا همراه می‌شود و چگونگی طبخ آن همچنین تهیه مایحتاج آن را از نزدیك لمس می‌كند و دیگر مانند گذشته به خوردن آن اكتفا نمی‌كند . همچنین تولید صنایع‌دستی را از ابتدا مشاهده می‌کند و به خرید آن اكتفا نمی‌كند.
زندگی در روستا برای مدتی كوتاه، رفتن به مزارع و باغات و تجربه‌كاری كوتاه در یك مزرعه، موسیقی محلی و آیین‌های سنتی، حضور در مراسم خاص آنها، پوشیدن لباس محلی و حس استفاده از ابزار‌آلات ابتدایی مورد استفاده در روستاها و بسیاری موارد دیگر جاذبه‌های جدید گردشگری هستند كه نسل سوم گردشگران علاقه‌مند به آن شده‌اند.
  • جایگاه ایران در توسعه گردشگری خلاق چگونه است؟
گردشگری با سرعتی عجیب در حال توسعه و تحول است. نگرش‌های نوین به این صنعت هر روز با‌گونه‌ها و شیوه‌های نوین گردشگری نمود پیدا می‌كند. گردشگری خلاق یكی از این زمینه‌هاست.ایران كشوری پهناور و با فرهنگ‌های گوناگون و غنی به لحاظ اقلیم چهارفصل یكی از بازارهای بزرگ در گردشگری خلاق به شمار می‌رود. این‌گونه از گردشگری در ایجاد موازنه میان بازار و حضور گردشگر در تمامی نقاط كشور نقش مهمی دارد و در امر مهم كارآفرینی و اشتغال‌زایی در جوامع كوچك بسیار پر اهمیت است كه می‌طلبد در این مورد برنامه‌ریزان توسعه پایدار این صنعت و این نوع از گردشگری را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
  •  وضعیت همدان را در جذب این نوع گردشگری چگونه ارزیابی می‌كنید؟
همدان در پس چهره كوهستانی‌اش مغفول واقع شده است. این استان مستعد گردشگری خلاقانه است. فرصت‌های جذب توریست خارجی در استان به وفور یافت می‌شود. گردشگری استان حلقه گم‌شده‌ای است كه نیازمند توجه ویژه است‌.
  • همدان چه ظرفیت‌هایی برای توسعه گردشگری خلاق دارد؟
سال‌هاست دم از نداشتن غذای خاص و محلی در این منطقه می‌زنیم. در صورتی كه از تنوع نان‌ها، آش و انواع آبگوشت غافل ماندیم. نماد‌سازی برای صنایع‌دستی كه خود یكی از بهترین سفیران تبلیغی محسوب می‌شود را فراموش كردیم. موسیقی، ادبیات و معماری استان مظلوم و در معرض تهدید واقع شده و تمامی این عناصر گنجینه‌های ناب در زمینه گردشگری خلاق در حال محو‌شدن است.
  • برای رسیدن به گردشگری خلاق در همدان چه باید كرد؟
با نگاهی كارشناسانه و فراهم آوردن بستر مناسب می‌توان به حفظ و احیای داشته‌ها پرداخت و میزان ماندگاری گردشگران را افزایش داد و سهم ناچیز اشتغال را در استان بالا برد.

گردشگری خلاق
گردشگری مجموعه تغییرات مكانی انسان‌ها و فعالیت‌هایی منتج از آن تعریف شده است. خلاقیت، پیدایی و تولید ایده، اندیشه و فكری نو و نوآوری، عملی‌کردن آن ایده و فكر است. گردشگری خلاق نسل جدید گردشگری بعد از نسل اول (گردشگری ساحل، سفر، اوقات فراغت و استراحت) و نسل دوم (گردشگری فرهنگی، متمایل به فرهنگ و موزه‌ها) است. گردشگری خلاق با شعار «موزه‌های كمتر، میدان‌های بیشتر» بر انجام فعالیت‌های تجربی و تعامل عمیق‌تر با زندگی واقعی فرهنگی در شهرها تمركز می‌كند. گردشگری خلاق به شهر مقصد اجازه می‌دهد تا مزایای رقابتی نسبت به جاهای دیگر پیدا كند. محصولات خلاقانه كارآفرین‌ها و افرادی را از بخش‌های فرهنگی جذب می‌کنند. می‌توان تعبیر گردشگری پژوهشی را برای گردشگری خلاق به كار برد. میراث ناملموس شامل سنت‌های شفاهی، هنرهای نمایشی، آیین‌ها و رویدادها دانش و تجربیات مرتبط با طبیعت، جهان و صنایع دستی سنتی با بن‌مایه‌های گردشگری خلاق پیوند دارند.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82


برچسب ها: گردشگری خلاق ، گردشگری همدان ، همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات