یکشنبه 7 تیر 1394

هر چیزی می‌تواند دلیل نوشتن باشد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :گفتگو ،هنر ،روزنامه همشهری ،

هر چیزی می‌تواند دلیل نوشتن باشد

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
هر چیزی می‌تواند دلیل نوشتن باشد
فیلمنامه‌نویسی از حوزه‌های خاص نویسندگی است كه اگر كسی هم در این زمینه فعالیت كند تلاش می‌كند توسط ناشران پایتخت منتشر شود تا از فرصت و زمینه احتمالی ساختن فیلم بیشتر بهره‌ببرد اما گاهی برخی از نویسندگان ترجیح می‌دهند آثارشان را در زادگاه و شهر خود منتشر كنند.
1394/04/07
 «تیری در قلب یك رویا» نام فیلمنامه‌ای است كه به تازگی توسط «امیر ملكی» نویسنده جوان همدانی با شمارگان 1000 نسخه به بازار آمده است. ملكی سال 1358 در شهر همدان‌زاده شده و از علاقه‌مندان به هنر و ادبیات است. مهم‌ترین دلمشغولی او از نوجوانی نوشتن بوده اما مدتی است به‌عنوان بازیگر و صدابردار در فیلم‌هایی كه در همدان ساخته می‌شود همكاری دارد. این گفت‌و‌گو به بهانه انتشار اولین اثر این نویسنده همدانی انجام شده است كه در ادامه می‌خوانید.

عشق به نوشتن
ملكی درباره چگونگی ورودش به عرصه نویسندگی این‌گونه گفت: از كودكی عاشق نوشتن بودم، كتاب قصه‌ها را دوست داشتم، تمام ذهنم در رویاها و خیالات بود.
 دنیای من همیشه رویایی بود، در دنیای رویاها گذر می‌كردم، هر چیزی كه به ذهنم خطور می‌كرد را می‌نوشتم. من برای نوشتن به یك موسیقی خاص گوش فرا می‌دهم و كلمات مانند پازل‌های گم شده در جلوی چشمانم نمایان می‌شوند. فقط می‌نویسم، از همه‌چیز و همه‌جا و همه‌كس بهره‌می‌برم و الهام می‌گیرم.
وی نقش تخیل در كارش را بسیار مهم دانست و ادامه داد: چون تنها بودم در ذهنم آدم‌های رویایی می‌ساختم، با زندگی‌شان زندگی می‌كردم، با خوشحالی آنها خوشحال بودم و با ناراحتی‌شان، غمگین. با آنها حرف می‌زدم، راه می‌رفتم، چیز می‌خوردم.
من عاشق نوشتن بودم، تنها چیزی كه مرا راضی می‌كرد همان نوشتن بود. اولین داستانم را در 9 سالگی نوشتم.

تنوع در كاركردن
ملكی با اشاره به تنوع كارهایش در عرصه نویسندگی گفت: 2 فیلمنامه بلند نوشتم، كتابی در مورد رجال و شخصیت‌ها دارم، 3 عنوان كتاب شعر ادبی و همچنین كتابی در مورد مخترعین گردآوری كرده‌ام، كتابی نیز در مورد نویسندگان مطرح دنیا دارم. اكنون رمان بلندی را شروع كرده‌ام.
این نویسنده همدانی با اشاره به فعالیت‌هایش در حوزه سینما توضیح داد: از سال 1385 كار در سینما را با عنوان بازیگر شروع كردم و در 2 فیلم بلند و حدود 10 فیلم كوتاه برای جشنواره‌های مختلف بازی كردم. از جمله در فیلم‌های «پلك» و «سارهای زخمی» به كارگردانی «علیرضا شرانجانی» كه در سال 1386 ساخته شد، «آستیگمات» به كارگردانی «علیرضا معصومی» كه در سال 1393 ساخته شد، «پاهای ابری» كه خودم كارگردانی كردم، «زمانی برای گریستن» به كارگردانی «علی زارع‌كار» كه در سال 1388 ساخته شد و «نسیان» به كارگردانی «شاهین شیرخوانی» كه در سال 1392 ساخته شد. بیشتر این فیلم‌ها به جشنواره‌ها راه یافتند.

دغدغه‌های یك فیلمنامه‌نویس
این فیلمنامه‌نویس همدانی در پایان به دغدغه‌هایش اشاره كرد و گفت: دوست دارم یكی از فیلمنامه‌هایم را خودم بسازم اما فعلاً شرایط فراهم نیست، چون كاركردن در شهرستان بسیار دشوار است. این روزها در بعضی از فیلم‌ها به‌عنوان صدابردار و دستیار تصویر برداری همكاری می‌كنم.

جدال نیكی و بدی
فیلمنامه تیری در قلب یك رؤیا داستان جدال نیكی و بدی است كه با دستمایه قرار دادن زندگی پر فراز و نشیب شخصیتی به نام كیان پیش می‌رود.
در این درام اجتماعی ملكی تلاش كرده است با به تصویر كشیدن شخصیت‌های مختلف در قالب یك فیلمنامه، مسائل اجتماعی مردم را نشان دهد و نقش صبر، حوصله، اعتماد و ایمان به خدا را در زندگی سازنده جلوه دهد و آنچه در جامعه امروز به‌عنوان خلا و كمبود احساس می‌شود را برجسته كند.
این فیلمنامه به تازگی در كتابفروشی‌های همدان توزیع شده است.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic