مقامات میراث فرهنگی از کاشف کتیبه باستانی خارک تقدیر کردند!

(حسین زندی)

آبان ماه سال 1386 در پی عملیات احداث جاده در جزیره خارک، سنگ نوشته­ای از زیر خاک بیرون آمد و با تلاش یکی از فعالین میراث فرهنگی به نام شهرام اسلامی به مسئولین میراث فرهنگی و باستان­شناسان معرفی شد که بنابر اهمیتش «سند هویتی خلیج فارس» نام گرفت.

این اثر تاریخی به اندازه 20 در 30 سانتی­متر بر روی سنگ مرجانی در شش سطر به خط میخی و زبان پارسی هخامنشی (سالهای آغازین پادشاهی داریوش بزرگ) نوشته شده بود. پس از شناسایی کتیبه، در پی بی­توجهی مسئولین خارک، با تلاش شهرام اسلامی حصار موقتی در اطراف کتیبه کشیده شد و او شخصاً هر روز با دوچرخه به سنگ­نوشته و دیگر آثار تاریخی نویافته از جمله نرده­های سنگی و سمت­نمای جغرافیایی در خارک که باز هم توسط «اسلامی» پیدا شده بودند و به گفته رضا غیاث­آبادی، باستان­شناس، «حتی یک نمونه مشابه آن در ایران وجود نداشت»، سرکشی می­کرد تا مبادا آسیبی به آنها برسد.

اما آنچه نباید، اتفاق افتاد و در روز 10 خرداد 1387، اسلامی خبر تخریب سنگ­نوشته را توسط افراد ناشناس اعلام کرد و با دیگر همکارانش در میراث فرهنگی خواستار پیگیری شدید مقامات برای شناسایی عاملان تخریب شد. در پی آن رئیس سازمان میراث فرهنگی بوشهر ابراز کرد: فردی مظنون در ارتباط با تخریب کتیبه هخامنشی شناسایی شده و به دلیل مسائل امنیتی و ترس از مخفی شدن فرد مظنون، از دادن اطلاعات سرباززد.

هم­چنین با اینکه معاون بخشدار خارک «علی جاذبی» از تخریب هفتاد درصدی کتیبه به وسیله شیء نوک­تیز خبر داد و همه شواهد نیز تخریب 70 تا 80 درصدی را تایید می­کرد، رئیس سازمان میراث فرهنگی بوشهر گفت: «حدود 10 تا 15 درصد آن دچار تخریب شده و مشخص است که کتیبه تاریخی خارک خیلی متضرر نشده است و قسمت­های اصلی آن مشکلی ندارد.» و پس از آن نیز از گفتگو با خبرنگاران امتناع کرد.

دادستان کل کشور نیز رسماً از دادستان عمومی و انقلاب بوشهر خواست تا در مورد تخریب این اثر توضیح ارسال کند.

پس از آن در پی معرفی شهرام اسلامی به عنوان مظنون از سوی سازمان میراث فرهنگی، مقامات قضایی اقدام به بازداشت وی کردند.

البته در دو دهه اخیر، همواره شاهد چنین فجایعی بوده­ایم؛ از جمله تخریب مجسمه بودا توسط طالبان در افغانستان، تخریب سر سرباز هخامنشی در تخت جمشید توسط عامل فلسطینی یکی از سریالهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی و به تازگی تخریب کتیبه باستانی آپادانا در شوش. اما این اتفاق شرم­آور و بازداشت شهرام اسلامی بسیار سوال­برانگیز است.

در ایران متداول است به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می­کنند، آیا اثری با این اهمیت نباید نگهبانی داشته باشد تا فاجعه­ای چنین رخ ندهد؟ مسئولیت حفظ و حراست دیگر آثار تاریخی با کجاست؟ اگر با سازمان میراث فرهنگی نیست، پس دستگاه عریض و طویلی به نام سازمان میراث فرهنگی به چه کار می­آید؟

در پایان جای سوال است که آیا فجایعی مانند ماجرای سد سیوند، قطار زیرزمینی اصفهان و اهواز، برج جهان­نمای اصفهان و تله­کابین گنجنامه همدان و نیز اصرار به تخریب فقط 10 درصدی کتیبه خارک و پافشلری به این دروغ، نشانه ناآگاهی است یا قصد و غرض؟

 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic