مدتی است شهروندان همدانی با چرای دامهای عشایر و گوسفندداران در خیابان ها و محله های شهر روبرو هستند

پایتخت تاریخ و تمدن ایران محل زندگی شهروندان است یا تردد احشام؟

کد خبر: ۲۸۷۶۲۵حسین زندی *مدتی است شهروندان همدانی با چرای دامهای عشایر و گوسفندداران در خیابان ها و محله های شهر روبرو هستند و تاکنون پاسخی برای دلیل ورود احشام به مناطق مسکونی شهری پیدا نکرده اند .به اعتقاد آنها فاتحه پاسخگویی سال‌ها پیش از این در پایتخت تاریخ و تمدن خوانده شده و اگر از متولیان امور عشایر استان علت همزیستی شهروندان پایتخت نشین و احشام را بپرسید بدون شک پاسخشان جزء ارایه آمار و تبلیغاتی که ارتباطی هم به موضوع ندارد نخواهد بود.


۲


چندی است اطلاق عنوان های پرطمطراق و دهان پر کن برای شهرها در ایران متدوال شده است همدان هم از این نمد کلاهی برای خود ساخته است ابتدا بر اساس اینکه همدان قدیمی ترین پایتخت شناخته شده کشور است عنوان پایتخت تاریخ و تمدن را برآن برگزیدند بدون آن که به آثار تمدنی حوزه مادها توجهی داشته باشند هنوز نتوانسته اند محوطه ای را از این دوره تاریخی در همدان شناسایی کنند و بر پایتخت نشینان این شهر کهن معرفی کنند و بشناسانند. تپه ها و محوطه هایی که گمان می رفت ممکن است آثار تمدنی ماد درآن باشد را مانند تپه مصلا یا ارگ تپه نابود کردند همچنین یکی از دستاوردهای مجلس و دولت گذشته این بود که بدون در نظر گرفتن استانداردها و زیر ساخت ها، همدان را کلان شهر نامیدند.از سوی دیگر این تبلیغات توخالی و پوشالی بدون واکنش و پاسخ شهروندان ماند و حتی موجب خوشحالی و مسرت آنان را فراهم کرد از این روی که ساکن پایتخت تاریخ و تمدن و کلانشهر همدان هستند.هیچ مطالبه ای از سوی شهروندان همدانی صورت نگرفت مبنی بر اینکه با حلوا حلوا دهان شیرین نمی شود کلان شهر دارای مولفه و تعریف خاصی است و برای کلا شهرشدن یا پذیرش هر عنوانی باید شرایط، مظاهرو امکانات مناسبی فراهم شود.
همین بی توجهی مردم و بی تدبیری مدیران استانی در گذشته باعث شد امروز اصلی ترین نقطه شهر که یک بافت تاریخی کم نظیر است محل تجمع دستفروشان، مرغ فروشان و بدتر از همه فروشندگان مواد مخدر باشد تا جایی که این بزرگواران به موفقیتی دست یافته اند که خدمات خود را به صورت شبانه روزی ارایه می کنندتا مراجه کنندگان رضایت کامل داشته باشند. یا وقتی حضور گاو وگوسفند در معابر عمومی شهر و بلوارها پررنگ تر می شود چاره ای جز تحسین مدیران برای شهروند پایتخت نشین باقی نمی ماند!
اما حال پرسش اساسی این است که این کلان شهر و پایتخت تاریخ و تمدن محل زندگی شهروندان است یا احشام؟ خوشبختانه مواردی از این دست آنقدر ملموس و قابل مشاهده است که مسئولان محترم نمی توانند انکار کنند.


۳
بیماری های مشترک انسان و احشام مانند تب مالت در استان هرگز ریشه کن نشده و ورود گوسفندان در کنار رودخانه ها به تشدید این بیماری در بین شهروندان دامن خواهد زد.
با شروع فصل بهار کوچ عشایر کشور به مناطق ییلاقی آغاز می شود و به طبع همدان به دلیل شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که دارد یکی از استان‌های میزبان آنهاست افزون بر آن ده ها تیره از عشایر کشور در چراگاه های استان همدان حق چرا دارند. . در چند سال اخیر با گسترش مناطق شهری و محدود شدن چراگاه های استان عشایر با ورود به همدان با مشکلاتی مانند محدودیت اسکان مواجه می‌شوند. حتی سال گذشته به دلیل اسکان موقت آنها در تپه باستانی پیسا جنجال‌هایی هم به پا شد امسال به دلیل شرایط ویژه و بروز مشکلاتی مانند خشکسالی و گرمای طاقت‌فرسا که در مناطق قشلاقی وجود داشت کوچ عشایر به استان زودتر از سال های پیش آغاز شد. رفع همه این مشکلات نیاز به برنامه‌ریزی‌های جدی در این زمینه دارد.
گاهی عشایر برای این که احشام خود را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال دهند از راه های مال رو و متداول استفاده نمی کنند و از درون محوطه های شهری و مسکونی عبور می کنند که این مستلزم آموزش عشایر است با از بین‌رفتن ایل‌راه‌ها شرایط برای آمد و شد عشایر دشوارشده است و نیاز به ایل راه های جایگزین است تا موجب آزار و اعتراض شهروندان فراهم نشود.
اما اسکان عشایر درکنار رودخانه منطقه تاریک دره که روزانه صدها نفر کوهنورد و گردشگراز آن عبور می کنند و یا برای استراحت از آن استفاده می کنند خطرناک است و یا حضور احشام در اطراف شهرک امیرکبیر، حصار حاج شمسعلی، شهرک فرهنگیان، شهرک بهشتی و دیگر مناطق شهری بارها باعث دردسر هایی برای شهروندان شده است. به طور مثال شهروندان به دلیل اینکه گوسفندان گل‌ها و درختان جلو منزل آنها را خورده است با عشایر درگیر شده اند. درست است که میزان مراتع کاهش پیدا کرده و به دشواری زندگی عشایر دامن زده است اما با ایجاد تناسب بین مرتع و دام اندکی از مشکلات حل خواهد شد اگر چه چاره کار در اسکان دائم عشایر و مکانیزه کردن پرورش دام است.


حسین زندیفعال محیط زیست *

http://www.iscanews.ir/news/287625/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AD%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic