شنبه 20 تیر 1394

گفت و گو با دکتر مهرداد مدرکیان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،زیست بوم ،گفتگو ،

محیط زیست؛ در سراشیبی خطر

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
محیط زیست؛ در سراشیبی خطر
این روزها شرایط بحرانی محیط‌زیست در ایران ایجاب می‌كند همه مردم دست به كار شوند تا شاید از پیشروی این وضعیت اندكی جلوگیری كنند....
1394/04/21
این روزها شرایط بحرانی محیط‌زیست در ایران ایجاب می‌كند همه مردم دست به كار شوند تا شاید از پیشروی این وضعیت اندكی جلوگیری كنند.
تلاش‌كردن در زمینه محیط‌زیست، بزرگ كوچك، پیر، جوان، فقیر و غنی نمی‌شناسد و یك همت همه‌جانبه می‌خواهد. در همدان از چندین دهه پیش افرادی در زمینه محیط‌زیست تلاش می‌كردند. از جمله «هوشنگ جمشیدآبادی» معلم بااخلاق و پژوهشگر نام‌آشنا كه یك‌تنه به پاكسازی رودخانه‌های اطراف شهر می‌پرداخت تا سال‌ها بعد عمل او انگیزه‌ای شود برای جوان‌ترها تا اقدام به تشكیل گروه‌های محیط‌زیستی كنند.
یكی دیگر از تلاشگران این عرصه «مهرداد مدركیان» است كه در كنار شغل پزشكی به فعالیت‌های زیست‌محیطی مشغول است و با تشكل‌های مرتبط همراهی و همكاری دارد. او در این گفت‌و‌گو از نقش جامعه پزشكی در فعالیت‌های مدنی می‌گوید.
  • چه عاملی باعث شد به سمت فعالیت‌های محیط‌زیستی كشیده شوید؟
برداشت من از فعالیت اجتماعی یك فعالیت عام‌المنفعه است. كسی كه وارد این عرصه می‌شود قاعدتا نباید منفعت شخصی را در نظر  داشته باشد. در این تلاش‌ها باید منافع جمع مدنظر باشد و برتر شناخته شود. فعالیت عرصه‌های مختلفی دارد و هركس به فراخور علاقه و زمینه‌كاری می‌تواند در رشته‌های مختلف وارد شود. بنابراین فعالیت در زمینه حفاظت از محیط‌زیست یكی از آنهاست.
یكی برای حمایت از كودكان كار و بی‌سرپرست كار و دیگری برای حفاظت از میراث فرهنگی فعالیت می‌كند. این علاقه و تجربه است كه فرد را به سمت نوع فعالیت‌ها می‌كشاند.
  • برای فعالیت مدنی چه ضرورت‌هایی مورد توجه است؟
آنچه مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد این است كه فردی كه وارد گروه می‌شود و فعالیت می‌كند اولا حداقلی از آگاهی، دانش و سواد در زمینه مورد نظر را داشته باشد و به این نكته توجه كند كه به كجا می‌خواهد برسد؟ هدفی برای خود ترسیم كند و از خود بپرسد كه تلاش‌های او چقدر مهم و چقدر لازم است.
  • در همدان شما را علاوه بر اینكه به شغل پزشكی می‌شناسند به‌عنوان یك فعال مدنی و فعال محیط‌زیست نیز پذیرفته‌اند. این فعالیت به شما چه چیزی می‌دهد؟
همان‌طور كه گفتم از آنجا كه در این فعالیت‌ها نفع شخصی و مالی مستقیم وجود ندارد و عام‌المنفعه است (هرچند نفع معنوی برای افراد دارد)، وقتی ما می‌بینیم باغ‌ها در حال نابودی و محیط طبیعی در حال تخریب است، اگر بتوانیم‌درصد اندكی در پیشگیری از این مشكل سهیم باشیم به هرحال یك آرامش و رضایت معنوی به دنبال دارد و اندكی وجدان انسان راحت می‌شود.
  • فعالیت‌های روش‌مند و سیستمی در كشور ما ضعیف است. برای همه‌گیرشدن این تلاش‌ها چه كار باید كرد؟
به نظر من آگاهی مهم‌ترین راه‌حل است. آگاه‌سازی شهروندان بسیار مهم است. به‌طور مثال وقتی شهروندی نمی‌داند ریختن زباله در طبیعت و حتی معابر عمومی چه عواقبی دارد بسیار خطرناك است، اما وقتی نتیجه كارش را بداند كمتر به این اعمال دست می‌زند.
  • این آگاهی‌رسانی از چه طریقی صورت می‌گیرد؟
باید از همه اهرم‌ها استفاده كرد. ابتدا باید ببینیم چه ابزار و اهرم‌های اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی در اختیار نهادهای غیردولتی و فعالان مدنی قرار دارد. طبیعتا ابزار رسانه‌ای مانند رادیو و تلویزیون را در اختیار نداریم و این رسانه‌ها هم با انجمن‌ها و نهادهای غیردولتی همراهی و همكاری ندارند. اما از طریق رسانه‌های مكتوب، بولتن‌های داخلی و با گردهمایی‌ها می‌توانیم فعالیت كنیم. به نظر من یكی از راه‌ها، ارتباط با دانش‌آموزان است. باید در مدارس حضور داشته باشیم و از راه‌هایی كه برای كودكان خوشایند است مانند انیمیشن و مولتی مدیا دانش‌آموزان را وارد فعالیت كنیم. اگر كودكان و نوجوانان وارد فعالیت شوند خانواده‌ها را نیز همراه خواهند كرد.
  • جامعه پزشكی چگونه می‌تواند در این فعالیت‌های اجتماعی وارد شود؟
به نظر من جامعه پزشكی ظرفیت خوبی دارد، زیرا با عموم مردم در ارتباط است، مردم به پزشكان اعتماد دارند و  همچنین جایگاه ویژه‌ای برای این قشر قایل هستند. در نتیجه وقتی این قشر موضوعی را مطرح می‌كنند و سخنی می‌گویند مردم راحت‌تر می‌پذیرند. وقتی پزشکان  من به‌عنوان یك دندانپزشك در مطب از یك نقاشی و تابلوهایی برای آگاه‌سازی در زمینه محیط‌زیست استفاده كنم، مراجعه‌كنندگان من تأثیر می‌پذیرند.
  • با توجه به این نكته كه وضعیت مالی پزشكان نسبت به برخی اقشار بهتر است فكر می‌كنید حمایت مالی آنها از تشكل‌ها مؤثرتر است یا همراه‌شدن خود پزشكان با تشكل‌ها تأثیر بیشتری دارد؟
مسلما در زمینه فعالیت‌ها هرچه بیشتر وارد شوند اثر بهتری دارد. این به احساس مسئولیت هر فرد برمی‌گردد. یك نفر دوست دارد مستقیم وارد فعالیت شود و همراهی كند، اما فرد دیگری زمان كمتری برای فعالیت دارد و می‌تواند حمایت مالی از تشكل‌ها داشته باشد. حمایت‌های مالی حداقل‌كاری است كه می‌توان در تلاش‌های مدنی داشت.
  • این كمك‌ها و حمایت‌ها از چه طریقی صورت می‌گیرد؟
همان‌طورکه در همه جای دنیا متداول است كمك از طریق سمن‌ها و تشكل‌های مدنی بهترین شیوه است. تشكل‌های غیردولتی كه شناخته شده‌ و ثابت كرده‌ تلاش درستی در این زمینه داشته‌اند، می‌توانند با اهرم‌ها و فرصت‌های بیشتری كه در اختیار دارند مفید باشند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9B-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D8%A8%DB%8C-%D8%AE%D8%B7%D8%B1?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، دکتر مهرداد مدرکیان ، محیط زیست همدان ، نقش پزشکان در حفظ محیط زیست ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic