سه شنبه 23 تیر 1394

كارت اهدای عضو برای اعضای تشكل‌های غیردولتی

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

كارت اهدای عضو برای اعضای تشكل‌های غیردولتی

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
كارت اهدای عضو برای اعضای تشكل‌های غیردولتی
رسالت اصلی اعضای تشكل‌های غیردولتی مشاركت در فعالیت‌های عام‌المنفعه است. گاهی این فعالیت‌ها ممكن است با اهداف و اساسنامه انجمن‌ها همخوانی نداشته باشد اما از جنبه انسانی والا و بالایی برخوردار باشند. چند روز پیش اعضای 2 تشكل غیردولتی در اقدامی بشردوستانه كارت اهدای عضو دریافت كردند....
1394/04/23
رسالت اصلی اعضای تشكل‌های غیردولتی مشاركت در فعالیت‌های عام‌المنفعه است. گاهی این فعالیت‌ها ممكن است با اهداف و اساسنامه انجمن‌ها همخوانی نداشته باشد اما از جنبه انسانی والا و بالایی برخوردار باشند. چند روز پیش اعضای 2 تشكل غیردولتی در اقدامی بشردوستانه كارت اهدای عضو دریافت كردند.
این مراسم با حضور بیش از 30 نفر از اعضای كمیته محیط‌زیست «بنیاد مهر همدان» و «انجمن بانوان مهر» همدان برگزار شد و این افراد با حضور جمعی  در جمعیت هلال احمر همدان كارت اهدای عضو گرفتند.

آماری از اهدای عضو در ایران
بنیاد مهر مؤسسه‌ای غیردولتی است كه فعالیت مدنی خود را از سال 82 با مجوز رسمی از استانداری همدان آغاز كرد و در زمینه حمایت از سایر تشكل‌ها و سازمان‌های غیردولتی فعالیت می‌كند. اما گاهی اعضای این بنیاد به‌صورت مستقیم وارد فعالیت اجرایی انسان‌دوستانه هم می‌شوند. از جمله برنامه دریافت كارت اهدای عضو توسط اعضای این نهاد كه با هدف آگاه‌سازی خانواده‌ها برای فعالیت‌های عام‌المنفعه صورت گرفت.
«طیبه معصومی» عضو بنیاد مهر با تشریح اقدام اعضای این بنیاد برای اهدای عضو گفت: برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته اندام‌های حیاتی چون قلب، ریه و كبد تنها راه ادامه حیات پیوند اعضاست، اما باید ببینیم آمارها چه چیزی نشان می‌دهند؛ متأسفانه ایران در سطر جدول آمار مرگ مغزی در جهان قرار دارد. از سوی دیگر در اهدای عضو در صف‌های آخر جدول به سر می‌برد و استقبال بسیار اندكی از اهدای عضو در ایران مشاهده می‌شود.
معصومی ادامه داد: با توجه به مؤلفه‌های پشتیبان چون عوامل فرهنگی و معنوی و علمی ایران، جای دریغ دارد. هنوز برخی باورها مانعی برای پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی در ایران محسوب می‌شوند و حساسیت اجتماعی شهروندان به این امر مهم به قدر كفایت برانگیخته نشده است. به همین دلیل نقش رسانه‌ها، چهره‌های برجسته، سیاست‌ها و قوانین در تسهیل این مهم پرواضح است. اما شاید بیشتر و مؤثرتر از مؤلفه‌هایی كه ذكر كردیم، نهادهای مدنی و تشویق آگاهانه و صمیمانه این نهادها برای‌ ترویج فرهنگ اهدای عضو مؤثر باشد.

نویدبخش زندگی دوباره
وی افزود: در این راستا انجمن‌های بانوان مهر همدان و كمیته محیط‌زیست بنیاد مهر همدان با مراجعه به سازمان هلال احمرهمدان اقدام به دریافت كارت اهدای عضو كردند تا با این اقدام در این ماه پر خیر و بركت، به شهروندان و خانواده‌ها ثابت كنند كه می‌توانند نویدبخش زندگی دوباره باشند.
 این عضو بنیاد مهر همدان ادامه داد: این پیشنهاد ابتدا از سوی زهره رحیمی مدیرعامل انجمن بانوان مهر همدان مطرح شد و اعضای كمیته محیط‌زیست بنیاد مهر همدان از این پیشنهاد استقبال كردند و در مرحله اول بیش از 25 نفر از اعضا در این طرح شركت كردند. البته برخی از اعضای این انجمن پیش از این كارت اهدای عضو دریافت كرده بودند.
معصومی گفت: ما امیدواریم اعضای تشكل‌های غیردولتی كه در همدان فعال هستند در این برنامه‌های عام‌المنفعه شركت كنند. اگر این رفتار در بین مردم ترویج داده شود بسیار مفید است. اینكه انسانی بتواند با اهدای عضوی پس از مرگ جان انسان دیگری را نجات دهد بسیار باارزش و قابل احترام است.

هر خانواده؛ یك امدادگر
«سجاد پورعرب» مسئول آموزش هلال احمر شهرستان همدان نیز ابتدا برنامه‌های آموزشی هلال احمر را برای حاضران تشریح كرد و گفت: ما در هلال احمر برنامه‌ای داریم كه معتقدیم هر خانواده باید یك امدادگر داشته باشد و در این راستا آموزش‌هایی برای افراد در نظر گرفته شده است. این دوره مقدماتی یك دوره 35 روزه است و رایگان و عمومی است و شرط سنی ندارد. این دوره پیش‌نیاز دوره‌های بعدی و تكمیلی است. برای كسانی كه می‌خواهند دوره‌های بالاتر هلال احمر و امداد نجات را طی كنند این دوره ضروری است و در پایان دوره گواهی برای اعضا صادر می‌شود.
وی پس از تشریح دوره‌های تكمیلی و تخصصی از حاضران در این برنامه تشكر كرد و گفت: اهدای عضو یكی از راه‌هایی است كه با آن می‌توان به همنوع خود كمك كرد و این كارهای نمادین روی مردم تأثیر می‌گذارد. در شهر همدان 3 ماه ابتدای سال 426 نفر كارت اهدای عضو دریافت كرده‌اند و امیدواریم با توجه به شرایط فعلی این تعداد افزایش یابد.
پورعرب به آموزش‌های تئوری و عملی اعضای تشكل‌های غیردولتی تأكید كرد و گفت: ما این آمادگی را داریم تا اگر تشكل‌ها تمایل داشته باشند هر زمان كه اعضا فرصت داشته باشند در محل انجمن‌ها، كلاس‌های آموزشی برگزار كنیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%83%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B6%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B4%D9%83%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، تشکل های غیر دولتی ، اهداء عضو ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic