آموزش سفالگران لالجین حلقه مفقوده پایتخت سفال ایران

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
آموزش سفالگران لالجین حلقه مفقوده پایتخت سفال ایران
سفال و سفالگری در همدان به ویژه در لالجین که شهر سفال است مشکلات متعددی دارد. در کنار حمایت نهادهای دولتی، آگاهی مردم و آموزش سفالگران، تولیدکنندگان و حتی فروشندگان مسأله‌ای مهم و ضروری است. گزارش همشهری حاصل بررسی و پژوهش در این حوزه است....
1394/05/06
 سفال و سفالگری در همدان به ویژه در لالجین که شهر سفال است مشکلات متعددی دارد. در کنار حمایت نهادهای دولتی، آگاهی مردم و آموزش سفالگران، تولیدکنندگان و حتی فروشندگان مسأله‌ای مهم و ضروری است. گزارش همشهری حاصل بررسی و پژوهش در این حوزه است.

دانشگاه علمی- کاربردی موفق نبود
شیوه‌های سنتی آموزش با ابزار و فن‌آوری فعلی همخوانی ندارد و دانشگاه علمی کاربردی شهر هم نتوانسته موفقیت چندانی در امر آموزش بدست آورد. شیوه آموزشی آموزشگاه‌های خصوصی پاسخگوی سفالگران شهر لالجین نیست. برای رشد و نجات سفالگری لالجین باید در امر آموزش اقدام درستی صورت گیرد. لالجین به عنوان پایتخت سفال ایران، این روزها با مشکلات زیادی درگیر است.
از یک سو صحبتِ از بین‌رفتن بافت هنری لالجین است که رغبت گردشگران برای رفتن به این شهر را کم کرده و از سوی دیگر بحث واردات بی‌رویه سفال از چین که به گفته بسیاری از کارشناسان سفال لالجین را زمین زده و ضربه‌های زیادی به این هنر وارد کرده است. یکی از دلایل صادر نشدن سفال لالجین به اروپا مسأله سمی بودن است. اتحادیه اروپا به دلیل سمی بودن ظروف لعاب‌دار لالجین از وارد کردن آن خودداری می‌کند، اما مسئولان دلیل این مسأله را تحریم می‌دانند.
اگر نهادهای دولتی با شکل‌گیری نهادهای مدنی همکاری کنند و در این زمینه سخت‌گیری نداشته باشند این نهادها راحت‌تر می‌توانند بحث اطلاع‌رسانی و آموزش در این زمینه را پیگیری کنند.

نقش بخش خصوصی کجاست؟
سفال و سفالگری به دلیل نزدیکی بسیار زیاد و پیوند ناگسستنی همدان و لالجین که پایتخت همیشگی سفال این مرز و بوم است باید بیشتر مورد توجه مسئولان همدان قرار می‌گرفت، اما در این زمینه بسیار مظلوم واقع شده و آموزش سفال تنها به چند مورد بسیار محدود در حد طرح‌های آموزشی اداره صنایع دستی و گردشگری میراث فرهنگی محدود شده است. از آنجا که سفال و سفالگری بسیار گسترده است و پوشش دادن کلیه ابعاد آن مستلزم تلفیق سال‌ها تجربه در کنار مطالعات گسترده و تحقیق مستمر محققان است و از حدود توانایی افراد معمولا خارج است به نظرمی‌رسد بهترین راه برای بهره‌گیری کامل از توانایی علمی و عملی استفاده از هنرمندان سنتی و بومی در کنار محققان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری باشد‌.

کوتاهی قابل توجیه نیست
آموزش و توسعه این هنر ارزشمند و تاریخی علاوه بر حفظ پیشینه و تاریخ كشور، می‌تواند باعث رونق بخشی از صنعت گردشگری شود كه مربوط به صنایع‌دستی است. از سوی دیگر توسعه این صنعت و هنر منحصر به فرد می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و حل مشكل بیكاری در استان همدان شود و ضمن حفظ یادگار نیاكان ارجمند و هنرمند این دیار،‌ یادگاری ارزشمند برای آیندگان باشد.
ضمن توسعه آموزش‌ها، تبلیغات و اطلاع‌رسانی،‌استفاده از نظرات استادان بنام و بازماندگان عصر گذشته این هنر و صنعت، تشكیل بازارچه‌های فروش، برگزاری جشنواره‌ها با همكاری دیگر استان‌های دارای این صنعت، تشكیل كمیته‌های تخصصی و هنری و سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش صادرات این محصول می‌تواند راهگشا باشد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%AC%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D9%84%D9%82%D9%87-%D9%85%D9%81%D9%82%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%A7%D9%84-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، سفال لالجین ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic