چهارشنبه 14 مرداد 1394

همایش تئاتر کودک و نوجوان در میانه راه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،گفتگو ،

همایش تئاتر کودک و نوجوان در میانه راه

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
همایش تئاتر کودک و نوجوان در میانه راه
همایش تابستانی تئاتر کودک و نوجوان استان با همکاری کانون تئاتر کودک و نوجوان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان همدان به نیمه راه رسیده است....
1394/05/14
 همایش تابستانی تئاتر کودک و نوجوان استان با همکاری کانون تئاتر کودک و نوجوان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان همدان به نیمه راه رسیده است.
این همایش برای پربارکردن اوقات فراغت شهروندان از تاریخ یکم تا 31 مرداد برپاست. دوره دوم این همایش در زمستان سال جاری برگزار خواهد شد. «فریبا یعقوبلو» مسئول کمیته ارتباطات کانون تئاتر کودک و نوجوان و یکی از برگزارکنندگان این همایش از چگونگی روند اجرای نمایش‌ها برای همشهری می‌گوید.
 • هدف از برگزاری همایش چیست؟
از آنجا که استان همدان پایتخت و پایلوت تئاتر کودک و نوجوان کشورمان است و همه ساله جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در این استان فرهنگی برگزار می‌شود و همچنین به دلیل دارابودن ظرفیت فراوان کارهای نمایشی کودک و نوجوان و استقبال فراوان مردم هنردوست استان این برنامه را آغاز کردیم.
 • پذیرش آثار به چه شکلی صورت می‌گیرد؟
متون یا طرح‌های ارائه‌شده به اداره فرهنگ و ارشاد توسط کارشناسان تئاتر استان بازخوانی می‌شود و بعد از تأییدیه متن و طرح وارده، مرحله تمرین توسط گروه اجرا می‌شود. پس از آن توسط شورای بازبینی، کارها برای داشتن شرایط اجرا وارد مرحله بازبینی می‌شوند و دست آخر پس از تأیید آثار توسط شورا به مرحله اجرا برای عموم معرفی می‌شود. از آنجایی که یکی از اهداف تمام هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان، حس مسئولیت در قبال فرهنگ و هنر استان است افق دیدشان به حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و ارائه اثر هنری‌شان به هم‌میهنان و همچنین عرضه و اشاعه فرهنگ کشورمان به سایر گروه‌های شرکت کننده از اقصی نقاط دنیا است.
 • آثار رسیده از چه شهرهایی است؟
تمام کارهای ارسالی از شهر همدان است و بعضی از کارها بعد از 2 بار بازبینی با توجه به اصلاحیه‌هایی که داشتند آماده اجرا شدند.
 • این همایش چه ارتباط و چه تأثیری در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان دارد؟
از آنجا که آثار ارسالی به جشنواره قبلا باید اجرای عموم در شهر یا استان خود را داشته باشند و یکی از بندهای فراخوان شرکت در جشنواره به این امر اختصاص دارد، برای به انجام‌رسیدن این شرط تمام آثار برای حضور در جشنواره باید این مرحله را طی کنند. همچنان که اشاره کردم همدان پایلوت و پایتخت تئاتر کودک و نو جوان است و باطبع متقاضیان این بخش در استان بیشتراست. کانون تئاتر کودک و نوجوان که در اردیبهشت سال جاری به ثبت رسید بر آن دید که اجراهای مذکور ساماندهی شوند و در قالب یک همایش، دوستان هنرمند آثار فاخر خود را در معرض دید مردم فهیم هنردوست شهرمان و میهمانان شهرمان بگذارند.
 • مضمون کارهایی که اجرا می‌شود چیست؟
دومین همایش جشنواره مسائل آموزشی، ‌سرگرمی، شناخت دنیای کودک و نوجوان، داستان‌های فولکلور شهرمان و با آنچه مربوط به آینده‌سازان این مرز و بوم است را در بر می‌گیرد.این همایش زمستان امسال برگزار می‌شود.
 • استقبال مردم همدان از چنین رویدادهایی چگونه است؟
استقبال شایان و بی‌نظیر مردم شهرهمدان باعث ماندگاری جشنواره در همدان است به همین دلیل چشم امید و دلگرمی تمامی هنرمندان این عرصه به این سرمایه‌های هنردوست و فرهنگ‌پرور همدان است تا با حضور در سالن‌های تئاتر و دیدن نمایش‌ها ما را در پیشبرد هدف‌ها یاری کنند.
 • چه تعداد از کسانی که در این همایش حضور دارند پیش از این هم کار اجرا کرده‌اند؟
همه دوستان با سابقه حضور چندین دوره در جشنواره به اجرای آثار می‌پردازند. البته ممکن است در میان عوامل اجرایی به جز کارگردان افرادی کم‌سابقه یا تازه‌کار هم باشند. از آنجا که آوازه این جشنواره فاخر به عنوان یکی از جشنواره‌های تخصصی ویژه کودکان و نوجوانان در خارج از مرزهای کشورمان طنین‌انداز و مطرح شده است بدون شک این رخداد هنری در سرتاسر کشور شناخته شده است.
 • تاکنون چه تعداد اثر به همایش رسیده است؟
تاکنون 68 اثر در بخش بین‌الملل از سرتاسر دنیا به دبیرخانه دائمی جشنواره در همدان ارسال شده که از میان آثار ارسالی کشورهای ایتالیا، آلمان، کره‌جنوبی، هندوستان، آمریکا و چندین کشور دیگر به چشم می‌خورند که تنها 8 اثر در این بخش حضور خواهند داشت. از متولیان فرهنگ و هنر در پایتخت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیریت مرکز هنرهای نمایشی، کمال امتنان و استعانت برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره را داریم تا با نگاه ویژه مادی و معنوی خود ما را در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رخداد هنری یاری کنند.
 • منظور من کارهای رسیده به اولین همایش تئاتر همدان بود.
اکنون 8 اثر پذیرفته شده که هر یک از کارها به مدت 10روز روی صحنه در معرض دید علاقه‌مندان، کودکان و نوجوانان قرار خواهد گرفت.
 • وضعیت کانون تئاتر کودک و نوجوان چگونه است؟
کانون دارای 130 عضو وابسته و پیوسته و افتخاری است. تازه‌کارها و کسانی که در دوره کارگاهی تئاتر شرکت می‌کنند بعد از پشت سر گذاشتن مرحله مقدماتی در این کانون عضو می‌شوند. به اطلاع همه هنردوستان برسانم که در بهمن‌ سال گذشته آقای «گوردون واین» مدیر خانه تئاتر شهر فرانکفورت آلمان به اتفاق خانواده خود عضو افتخاری کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان شدند.
 • شما در این همایش اثری ارائه کرده‌اید؟
بله. علاوه بر مسئولیت محوله در این همایش با یک اثر نمایشی با نام «یه دنیای رنگی» در همایش حضور دارم. یه دنیای رنگی ویژه دختران 6 تا 12 سال از تاریخ 21 مرداد تا 31 مرداد در سالن پلاتوی تئاتر شهر(آوینی) روی صحنه می‌رود.
 • در پایان...
این همایش در مجتمع فرهنگی - هنری شهید آوینی (تئاتر شهر) همه روزه از ساعت 18:30 تا 31 مرداد در حال برگزاری است و نمایش‌های آن طرف دریاها کجاست (سعید باغبانی‌نیر)، پرواز ستاره‌ای (نیما بیگلریان)، یه دنیای رنگی (فریبا یعقوبلو)، گلپری (محسن پورقاسمی)، وضعیت غیرطبیعی (محمدمهدی کلهری) از جمله آثار راه‌یافته به این همایش هستند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D9%87?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic