یکشنبه 1 شهریور 1394

از بیمه خبرنگاران تا دلیل لغو کنسرت‌ها

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :هنر ،روزنامه همشهری ،

از بیمه خبرنگاران تا دلیل لغو کنسرت‌ها

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
از بیمه خبرنگاران تا دلیل لغو کنسرت‌ها
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی این وزارتخانه با حضور در جمع خبرنگاران همدان به پرسش‌های آنان را پاسخ گفت...
1394/05/31
 معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی این وزارتخانه با حضور در جمع خبرنگاران همدان به پرسش‌های آنان را پاسخ گفت. در این نشست خبری که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد همدان و ده‌ها نفر از اهالی رسانه در این شهر برگزار شد، مسائلی از جمله وضعیت ناشر و کتاب، مشکل بیمه خبرنگاران، حضور جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر و فیلم کودک و نوجوان در استان و شبکه‌های اجتماعی مورد پرسش و پاسخ قرار گرفت.

رسانه‌ها؛ رگ حیات فرهنگی و اجتماعی جامعه
به گزارش همشهری، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد در جمع خبرنگاران رسانه‌ها را رگ حیات فرهنگی و اجتماعی جامعه دانست و گفت: اگر رسانه سالم باشد و جریان اطلاعات را به خوبی در جامعه به گردش در بیاورد سلامت کل جامعه در امنیت است. اگر رسانه‌ها عملکرد مناسب و به روزی داشته باشند کمک رسان خوبی در چرخه فرهنگ و اقتصاد کشور خواهند شد.

کتاب باید از ناشران استان خریداری شود
یکی از مسائلی که ناشران و نویسندگان همدانی بارها از آن ابراز نگرانی کرده اند خرید گزینشی محصولات فرهنگی به ویژه کتاب است و گفته می‌شود مدیران اداره کل ارشاد استان از طیف خاصی حمایت می‌کنند. «حسین نوش آبادی» در پاسخ به سؤال خبرنگار همشهری در این زمینه و دغدغه نویسندگان و ناشران همدانی گفت: وزارت ارشاد سیاستی را دنبال می‌کند به جهت این‌که خرید کتاب متمرکز در تهران نباشد. اعتبار هر استان را جداگانه در نظر می‌گیرد و به مدیران توصیه می‌کند که برای خرید کتاب از کتاب‌های چاپ شده در استان استفاده کنند. در واقع ملاک ما برای خرید کتاب در استان‌ها انتشار کتاب در همان استان است. اگر خرید کتاب از خارج استان صورت بگیرد خلاف مقررات است و در این زمینه توصیه کرده‌ایم که گزینشی برخورد نشود و همه تولیدکنندگان کتاب به صورت عادلانه از حمایت‌های وزارت ارشاد بهره‌مند شوند.

توجه به جامعه مطبوعاتی
نوش آبادی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در پیشرفت مادی و معنوی گفت‌: هر چقدر به جامعه مطبوعاتی توجه شود و ارتباط بین حاکمیت و رسانه محکم‌تر شود به حل مشکلات کمک قابل توجهی خواهد شد. رسانه‌ها پل ارتباط مردم و مسئولان هستند که اگر در این ارتباط اختلالی ایجاد شود قطعا این تعامل دچار نقصان خواهد شد.

اولویت حمایت از مطبوعات محلی و استانی
بیشتر پرسش‌های خبرنگاران در زمینه دغدغه‌های صنفی فعالان این حوزه بود. سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد با اشاره به فروش نرفتن روزنامه‌های استانی گفت: همان‌گونه که در ارشاد برنامه‌ای برای خرید کتاب داریم، اگر از مطبوعات نیز حمایت شود و شورایی برای حمایت از مطبوعات شکل بگیرد شرایط بهتر خواهد شد. از آنجایی که بودجه ارشاد برای حمایت از روزنامه‌داران اندک است دست ما خالی است، اما می‌توان با جذب بودجه‌های متفرقه این مشکل را حل کرد. حمایت از مطبوعات محلی و استانی اولویت ارشاد است.
بسیاری از اولویت‌ها مانند بیمه سلامت به سمت مطبوعات استان‌ها قرار گرفته است و در پرداخت یارانه مطبوعات اولویت را به استان‌ها داده‌ایم. البته یارانه‌هایی که به روزنامه‌ها اختصاص داده شده کفاف خرج روزنامه‌ها را نمی‌دهد و این یارانه تنها به عنوان کمک و حمایت ارشاد از روزنامه‌هاست.

جشنواره فیلم نوجوان همدان
به تازگی جشنواره فیلم نوجوان به همدان بازگشته است. نوش آبادی با اشاره به جشنواره فیلم نوجوانان در همدان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در این استان گفت: حضور جشنواره‌های تئاتر و فیلم کودک و نوجوان که به صورت ملی در همدان برگزار می‌شود، نشان از ظرفیت بالای فرهنگی در استان همدان است. تمرکز‌ زدایی برگزاری برخی جشنواره‌ها به استان‌ها واگذار شده است و علاوه بر برگزاری جشنواره دو بیتی رضوی در همدان،‌ برگزاری جشنواره فیلم نوجوان و تئاتر کودک و نوجوان نیز در این استان انجام می‌شود.

مشکل بیمه خبرنگاران
مشکل بیمه خبرنگاران اصلی‌ترین نگرانی خبرنگاران است و در این نشست نیز بیشتر پرسش‌ها به این موضوع اختصاص داشت. معاون وزیر ارشاد در این زمینه گفت: هرکسی که در عرصه تولید خبر قرار بگیرد مشمول قانون سخت بودن شغل خبرنگاری و از بیمه تامین اجتماعی باید بهره‌مند شود. عوامل مؤثر در تولید و نشر خبر می‌توانند از بازنشستگی قبل از موعد با 20 سال سابقه استفاده کنند که این قانون شامل خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران و نویسندگان می‌شود. او با اشاره به توزیع 20 میلیارد تومان یارانه برای بیمه خبرنگاران در 3 ماه نخست سال جاری گفت: با افزایش اعتبارات میزان یارانه‌ها نیز افزایش می‌یابد و با تلاش دولت یازدهم هیچ خبرنگاری محروم از بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی نخواهد بود.

دلیل لغو کنسرت‌ها چیست؟
در سال‌های گذشته بارها شاهد لغو کنسرت‌ها در همدان بوده‌ایم. اما نوش‌آبادی از این مشکل روایتی دیگر را با خبرنگاران در میان گذاشت. او در پاسخ به این پرسش که رویکرد وزارت ارشاد در مقابل لغو کنسرت‌ها چیست، گفت: در صورت تأیید عوامل اجرایی و محتوای برنامه و همچنین محل برگزاری مجوز اجرای کنسرت از سوی ارشاد صادر می‌شود و در این خصوص مسئولان و دستگاه‌های استان نیز دخیل هستند. لغو کنسرت‌ها در برخی استان‌ها از سوی مقامات انتظامی استان‌ها و یا مسئولان مذهبی است و در استان تهران موارد اندکی در لغو کنسرت مشاهده می‌شود. لغو کنسرت به هر بهانه‌ای را نمی‌پسندیم‌. هر دستگاه و نهادی باید در چهارچوب قانون به وظایف خود عمل کند و وارد حریم یکدیگر نشوند تا از ایجاد مشکلات در برگزاری کنسرت‌ها کاسته شود.

شبکه‌های مجازی، فرصتی برای کار فرهنگی است
سخنگوی وزارت ارشاد شبکه‌های مجازی را فرصت دانست و گفت: با مدیریت شبکه‌های اجتماعی بهترین فرصت برای کار فرهنگی و اجتماعی در این حوزه وجود دارد و باید به جای برخورد سلبی با آنها برخورد ایجابی شود.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%84%D8%BA%D9%88-%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7


برچسب ها: همشهری همدان ، هنر درهمدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic