چهارشنبه 11 شهریور 1394

دلتنگی‌های کوهنورد برای تنهایی‌های کوه

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،کوهنوردی ،

دلتنگی‌های کوهنورد برای تنهایی‌های کوه

نویسنده: حسین زندی
دلتنگی‌های کوهنورد برای تنهایی‌های کوه
«محمد اطلسی» یکی از این کوهنوردان قدیمی همدان است که همه عمر خود را در کوهستان الوند گذرانده است...
1394/06/10
«محمد اطلسی» یکی از این کوهنوردان قدیمی همدان است که همه عمر خود را در کوهستان الوند گذرانده است.
وی تمام جان‌پناه‌های این کوهستان را با دست خود ساخته است و الوند باشکوه، این کوهنورد را هرگز فراموش نخواهد کرد.
در یک عصر تابستانی پای صحبت‌های او نشستیم و از صفای کوه و کوهنوردی شنیدیم. صفای این کوهنورد کهنه‌کار را از ترانه‌های کردی که برایمان زمزمه می‌کرد بیشتر احساس کردیم.
  • کوه چه چیزی به شما می‌داد؟
تنهایی در کوه باعث می‌شد دلم پاک و با خدا باشد و به کسی خیانت نکنم و مال کسی را نبرم، پشت سر کسی حرف نزنم و ناسزا نگویم. در کوه فقط دعا و ترانه‌های کردی می‌خواندم. اما حالا در خانه تنها می‌نشینم و کسی را ندارم. همسرم چند سالی است مرحوم شده و فقط عروسم خیلی به من محبت می‌کند.
  • از خاطره‌هایی که از کوه دارید برایمان بگویید.
در کوه‌هایی مانند ملک، قزل و چشمه فرشته جان‌پناه و سرویس بهداشتی می‌ساختم.  چند شب تنهایی در کوه می‌ماندم و اینها را می‌ساختم، چاه می‌کندم و لوله‌کشی می‌کردم. حسین و حسن و علی فره‌گردی هم در ساختن جان‌پناه‌ها کمکم می‌کردند.
  • هنوز هم کوه می‌روید؟
نه دیگر نمی‌توانم و 2 سال است که کوه نرفته‌ام. آخرین‌بار به قزل رفتم.
  • کدام بخش از کوهستان الوند را بیشتر دوست دارید؟
قزل را از همه بیشتر دوست دارم. چون فضای بازتری دارد و حال بهتری به آدم می‌دهد. فقط هم کوه‌های همدان را رفته‌ام و هیچ کوهی را در استان‌های دیگر تجربه نکرده‌ام. از دره مرادبیک بگیر تا امامزاده کوه و کوه‌های تویسرکان همه را رفته‌ام. زیر برف مانده‌ام و زیر برف خوابیده‌ام. همه این کوه‌ها را با شادی و خوشی می‌رفتم. دوستانم را می‌دیدم و از کنار آنها بودن لذت می‌بردم.
  • از کوهنوردان قدیمی کدام را بیشتر دوست دارید؟
حسن و حسین فره‌گردی را بیشتر از همه دوست دارم.
  • توصیه شما به کوهنوردان امروزی چیست؟
به کوه آسیب نزنند. در الوند چشمه‌ای نمانده که از آن لوله‌کشی نکرده باشند. ملک، تخت نادر، قزل و چشمه فرشته همه را لوله‌کشی کرده‌اند. احساس خیلی بدی از تخریب کوهستان الوند دارم و اگر ببینم کسی این کار را انجام می‌دهد، حتما به او تذکر می‌دهم. نباید طبیعت کوه را دستکاری کنند چون خیلی صفا دارد. من شب‌ها در کوه ماندم اما نه درنده‌ای و نه گزنده‌ای و نه حیوانی اذیتم نکرد.
  • چه تجهیزاتی به کوه می‌بردید؟
کوه‌های همدان نیاز به تجهیزات زیادی ندارد. من زمستان‌ها زیر برف‌ها می‌خوابیدم. یک شب در چشمه فرشته خوابیده بودم. شب احساس کردم رویم سنگین است. بیدار شدم دیدم برف همه بدنم را گرفته است. دوستانم خیلی دنبالم گشتند تا پیدایم کردند و از زیر برف بیرونم آوردند.

مكث
پای صحبت‌های یک دوست قدیمی
«اکبر چلوئیان» کوهنورد باسابقه همدانی هم کنار اطلسی نشسته و از دوست قدیمی خود برایمان می‌گوید: همدان کوهنوردان باسابقه و خوشنامی چون مرحوم «فریدون اسماعیل‌زاده» و مرحوم «محمود اجل» را به خود دیده است. آقای اطلسی چند سال پیش در کوه آسیب دید و 15 روز در بیمارستان بود. بعد از آن دیگر نتوانست کوه برود. ویژگی کوهنوردان قدیمی چون آقای اطلسی این است که هیچگاه به کوه آسیب نزدند و طبیعت بکر آن را دستکاری نکردند. اما امروز تخریب‌هایی که حتی کوهنوردان در الوند انجام می‌دهند، دل آدم را به درد می‌آورد.

مكث
اطلسی از زبان اطلسی
در سال 1319 در روستای «گومه» متولد شدم و از 9 سالگی به همدان آمدم و همه عمرم را محله کمال‌آباد گذراندم. هر شغلی از شاگردی تا کارگری و بنایی انجام داده‌ام و اکنون هم بازنشسته خودکارفرمایی هستم.
11 یا 12 سالم بود که برای اولین‌بار به کوه رفتم و دیدم چه حال خوبی دارد. همین شد که به کارم ادامه دادم و کوهنورد شدم. در 15 سال گذشته، کوهی در همدان نماند که من نرفته باشم و بیشتر هم تنها کوهنوردی می‌کردم. پنج‌شنبه‌ها عصر دست از کار می‌کشیدم و به کوه می‌رفتم و شنبه‌‌ها صبح برمی‌گشتم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AF%D9%84%D8%AA%D9%86%DA%AF%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87?ContentType=2


برچسب ها: همشهری همدان ، کوهنوردی در همدان ، کوهنوردان همدان ، جانپناه در کوهستان همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic