چهارشنبه 11 شهریور 1394

هگمتانه در انتظار ثبت جهانی و رسیدن به فهرست یونسکو

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :میراث فرهنگی ،روزنامه همشهری ،

هگمتانه در انتظار ثبت جهانی و رسیدن به فهرست یونسکو

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
هگمتانه در انتظار ثبت جهانی و رسیدن به فهرست یونسکو
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نخستین برنامه‌ سفر رئیس دولت و هیات همراه به استان همدان از محوطه تاریخی هگمتانه بازدید کرد و خبر از ارسال پرونده ثبت جهانی هگمتانه را به یونسکو داد...
1394/06/07
  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نخستین برنامه‌ سفر رئیس دولت و هیات همراه به استان همدان از محوطه تاریخی هگمتانه بازدید کرد و خبر از ارسال پرونده ثبت جهانی هگمتانه را به یونسکو داد.
«مسعود سلطانی‌فر» گفت: اکنون مشغول تشکیل و تهیه پرونده تپه هگمتانه برای ارسال به یونسکو و ثبت جهانی آن هستیم. این اتفاق فرایندی 2 تا 3 ساله خواهد داشت که امیدواریم با همکاری مسئولان استانی، برای تهیه و تشکیل پرونده تا سال 2018 شاهد ثبت جهانی هگمتانه باشیم. به دنبال بررسی‌های انجام شده پرونده‌ اولیه را برای ثبت جهانی این سایت تاریخی به یونسکو ارسال می‌کنیم. همچنین مشکلات این پرونده در مراحل مختلف بررسی می‌شود.
یکی از خواسته‌های دوستداران میراث فرهنگی و فعالان مدنی حوزه میراث در استان قرار‌گرفتن تعدادی از آثار طبیعی و تاریخی در فهرست موقت ثبت جهانی و در نهایت ثبت جهانی این آثار است، اما متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

آثار تاریخی و طبیعی همدان در نوبت انتظار
از آثاری که قابلیت ثبت جهانی را داشتند می‌توان به غار علیصدر، بازار تاریخی همدان، مجموعه هگمتانه، کتیبه‌های گنجنامه، تپه نوشیجان، شهر زیر زمینی سامن، مقبره استر و مردخای اشاره کرد. دخالت‌های انسانی در برخی از این آثار امکان ثبت جهانی را از بین برده است. از جمله تغییر وضعیت طبیعی غار علیصدر و تبدیل این غار طبیعی به یک غار دستکند و دخالت‌های شرکت توریستی تله‌کابین گنجنامه در عرصه و حریم کتیبه‌ها و آبشار گنجنامه که نه تنها آسیب جدی به این آثار زده است، بلکه امکان ثبت جهانی را از بین برده است.
یکی از گزینه‌هایی که در یک سال اخیر مطرح شده و در یک ماه گذشته با سفر فرهاد عزیزی مدیر کل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی به همدان جدی‌تر شد، قرارگرفتن تپه هگمتانه در فهرست ثبت جهانی است. این نکته را این روزها از زبان مدیرکل استان شنیده‌ایم و بر آن تأکید شده است.
این موضوع با سفر دکتر سلطانی‌فر ریاست سازمان به استان قوت گرفت، اما باید توجه داشت که پایگاه هگمتانه در کنار بازار همدان سال‌ها تعطیل بود و در سفر فرهاد عزیزی بار دیگر فعالیت خود را از سرگرفت هرچند که مسائل حل نشده بسیاری در حریم این تپه و مجموعه تاریخی وجود دارد.

گام نخست تشکیل پرونده
وقتی اثری قرار است در فهرست آثار جهانی قرار گیرد باید پرونده‌ای تشکیل داد که دوباره ارجاع نشود و باید مطمئن بود حتما ثبت خواهد شد. این اتفاق به شرطی در مورد تپه هگمتانه خواهد افتاد که وضعیت آن ساماندهی شود.
دخالت‌های نهادهای متولی در بافت شهر همدان متاسفانه در سال‌های اخیر این امکان را کمرنگ کرده است. اقدام به ایجاد پارک سوار اتوبوس در حریم تپه هگمتانه می‌تواند مانع اصلی برای هدفی باشد که مسئولان استان و فعالان فرهنگی برای تحقق آن تلاش می‌کنند.
نامه‌نگاری هنرمندان و فعالان مدنی به استاندار همدان در ماه‌های گذشته بخشی از این تلاش‌هاست هرچند هنوز پاسخی نگرفته اند.
علاوه بر پارک‌سوار که باعث وارد شدن آسیب جدی به تپه شده ایجاد فضایی‌اند که کارگران فصلی در عرصه این تپه استقرار پیدا می‌کنند و همچنین حضور مرغ‌فروشان در حریم تپه از دیگر مشکلاتی است که وجود دارد و باید برای رفع آن‌ها فکری شود.
تخریب بخشی از تپه با بیل مکانیکی، نصب میل 60 متری پرچم در کنار ترانشه اصلی، ایجاد پارک در وسط تپه و موارد دیگر از آسیب‌های جدی به این اثر تاریخی است که در زمان تصدی دولت قبل انجام شد.
مورد دیگری که می‌توان تأکید کرد این است که هنوز بخشی از تپه آزاد‌سازی نشده و برای آزاد‌سازی نیاز به بودجه و اعتبار ملی دارد که با بودجه استانی امکان‌پذیر نیست. همچنین ساختمان نیمه تمام موزه منطقه‌ای در داخل این تپه باید تکمیل شود و آن هم نیاز به اعتبار ملی دارد.

کاوش‌های باستانی تعطیل شده است
موضوع مهم‌تر این است که کاوش‌های باستانی در این تپه هرگز تداوم نداشته و هر باستان‌شناسی در گوشه‌ای ازآن ترانشه‌ای ایجاد و رها کرده است. با آغاز به کار دوباره پایگاه هگمتانه ضرورت دارد این کاوش‌ها با یک برنامه مدون و مداوم ادامه داشته باشد و کارهای پژوهشی درستی روی آن صورت پذیرد.

توسعه گردشگری؛ چگونه؟
 استاندار همدان همواره به توسعه گردشگری در استان تأکید می‌کند اما آیا عالی‌ترین مقام اجرایی استان در میراث فرهنگی به عنوان پشتوانه گردشگری توجه ویژه‌ای دارد؟حفظ میراث تاریخی و طبیعی این شهر تا امروز آنچنان که شایسته و بایسته است مورد توجه قرار نگرفته است. تخریب باغ‌ها و تهدید بر تخریب آثار تاریخی شاهدی بر این مدعاست.اگر خواستار ثبت میراث تاریخی و فرهنگی همدان هستیم باید شاهد مدیریت یکپارچه شهری در همدان و درک منطبق با اصول علمی نزد مدیران شهری از میراث فرهنگی باشیم.تپه هگمتانه آسیب‌های زیادی متحمل شده است. با توجه به گفته سلطانی‌فر مبنی بر ثبت جهانی این اثر کم نظیر ابتدا باید زمینه لازم برای آمادگی آن به وجود آید. این موضوع نمی‌تواند تحقق یابد مگر با تغییر رویکرد همسو و دلسوزانه نهادهای تصمیم‌گیرنده و موثر در حوزه مدیریت شهری مانند شهرداری همدان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با راهبردهای اجرایی استانداری همدان.امید است در سفر استانی رئیس دولت و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گامی درجهت ثبت جهانی آثار همدان صورت بگیرد تا زمینه ثبت یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی همدان یعنی محوطه هگمتانه فراهم شود.

وعده ریاست سازمان میراث فرهنگی کشور
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سفر اخیر به همدان به این نکته تأکید کرد که شرط امکان ثبت به همکاری مسئولان استان بستگی دارد و گفت: درباره رعایت ضوابط یونسکو اگر همکاری‌های لازم انجام شود این پرونده در سال 2018 تا 2019 در فهرست جهانی قرار می‌گیرد. این امر منوط به همکاری همه مسئولان است مسئولان استان همدان برای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید تلاش کنند همچنان که مسئولان برای ثبت جهانی شوش حدود 2 سال ایستادند.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%87%DA%AF%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%B3%DA%A9


برچسب ها: هگمتانه ، همشهری همدان ، میراث فرهنگی همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic