دوشنبه 16 شهریور 1394

بازگشت «مرغ درخت اقاقی» پس از 48 سال

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :ادبیات ،معرفی کتاب ،روزنامه همشهری ،

بازگشت «مرغ درخت اقاقی» پس از 48 سال

نویسنده: حسین زندی
مراسم رونمایی از کتاب «مرغ درخت اقاقی» نوشته «عبدالله رضوی عمادی» در دفتر هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد استان برگزار شد...
1394/06/14
مراسم رونمایی از کتاب «مرغ درخت اقاقی» نوشته «عبدالله رضوی عمادی» در دفتر هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد استان برگزار شد.
رضوی عمادی که در حدود 48 سال پیش کتابی از او منتشر شده حالا بعد از سال‌ها کتاب دیگری را روانه بازار کرده است.

خلاء یک کتابخانه
نویسنده و پژوهشگر همدانی در این مراسم گفت: مایه تأسف است که در همدان کتابخانه‌ای وجود ندارد که آثار 100 سال اخیر را در خود داشته باشد که اگر این اتفاق می‌افتاد ما می‌توانستیم با کتاب اول آقای رضوی عمادی هم آشنا شویم و به مقایسه آن با کتاب مرغ درخت اقاقی که 47 سال بعد از آن نوشته شد، بپردازیم.
«علی معصومی» ادامه داد: اگر در این زمینه فعالیتی شود من برای همکاری اعلام آمادگی می‌کنم.
وی افزود: متأسفانه بعد از انقلاب ماهنامه یا فصلنامه‌ای که آثار نویسندگان همدانی را منتشر کند، نداریم. البته چند مجله با این مضمون بیرون آمد اما پا نگرفت. اهالی ادب استان باید همت کنند و در این زمینه آستین‌های خود را بالا بزنند.

رو در رویی با دو جهان
معصومی به تحلیل کتاب مرغ درخت اقاقی پرداخت و توضیح داد: سؤال من این است که ما چگونه یک قصه را می‌خوانیم تا از آن لذت ببریم؟ ما می‌توانیم از روایت، ساختن زمان و مکان و فضای حاکم در قصه لذت ببریم، از این‌که بعدش چه می‌شود یا از جزء جزء آن لذت ببریم. من می‌خواهم همه این‌ها را کنار بگذارم و از خود داستان دفاع کنم.
وی افزود: من با خواندن این کتاب با 2 جهان روبه‌رو شدم. یکی جهانی که از ابتدای داستان تا اواسط آن وجود دارد. در جهان اول چه چیزی هست؟ ما در این داستان با اسم روبه‌رو نمی‌شویم. پسر هست، پدر هست، مادر هست و خواهری که جز در یک جمله کتاب، خبری از او نیست و پیرزنی که فقط 3 بار ظاهر می‌شود. فقط یک ننه‌صغری و یک ترلان که اسم هستند در داستان وجود دارند. خانه و درخت اقاقی را داریم که قدمتشان به اندازه یکدیگر است و مرغ درخت اقاقی که پدر به پسر می‌گوید کسی آن را نمی‌بیند.
معصومی ادامه داد: از صفحه 25 که راوی برای سومین‌بار پیرزن را می‌بیند و از درون گنگ وارد جهان دوم یعنی جهان ماوراء، پریان و یا جنیان می‌شویم. در این جهان جز تازیانه و سکوت وجود ندارد اما پاسخ همه سوالات در این جهان است..

خواندن، حیات اثر یک نویسنده
دیگر نویسنده همدانی نیز صحبت‌هایش را با یک سوال آغاز کرد: چه می‌شود که نویسنده‌ای بین اثر اول و دومش فاصله می‌اندازد و چرا به حرفه‌ای شدن نمی‌رسد؟ بیشتر نویسندگان ما به جایی که باید برسند نمی‌رسند. من فکر می‌کنم دلیل این مسأله این است که نویسنده بازخورد اثر اولش را نمی‌بیند و نمی‌تواند در آثار بعدی که پدید خواهد آورد از این بازخورد استفاده کند.
«مسعود احمدی» گفت: عمادی اثر اولش را سال 47 روانه بازار کرد. کدام یک از ما آن را خوانده‌ایم؟ آن هم اثری که برای نویسندگان بعدی باقی گذاشته است. من فکر می‌کنم بیشتر استان‌های ما با این روش با نویسندگان خود برخورد می‌کنند. وقتی نویسنده پایه‌های اول کارش را می‌گذارد باید پله‌پله بالا برود و ما ببینیم که به حرفه‌ای شدن می‌رسد. یک سری کارها رئال است و نویسنده رئال این مشکل را دارد که باید ریز به ریز اثرش را مورد تحقیق قرار دهد.
نویسنده و شاعر همدانی توضیح داد: آقای عمادی این کار را به بازار فرستاده اما من هیچ‌کجا نوشته‌ای درباره آن ندیدم و این جای تأسف دارد. انتظار دارم در جلسه بعدی تک‌تک قصه‌های این کتاب را نقد و مورد بررسی قرار دهیم. خواندن اثر یک نویسنده حیات اوست و این حیات در آثار بعدی او دیده خواهد شد. کتاب مرغ درخت اقاقی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و نقد و بررسی آن ساعت‌ها طول می‌کشد. این کتاب را حتما بخوانید و جلسه‌ای بگذارید که بیشتر درباره آن صحبت کنیم.

قدرت تخیل و قصه‌پردازی
«عباس شیخ‌بابایی» نویسنده و کارگردان همدانی نیز گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم این اثر نیز بعد از «خر خر» در ادبیات ما ثبت شده و جزو سرمایه‌های این مرز و بوم محسوب می‌شود. طنز عجیب اینجاست که شمارگان آثار ما آنقدر محدود است که حتی به دست دوستان و نویسندگان دیگر هم نمی‌رسد. نسخه‌های محدود که مایه تأسف است و این تأسف برای همه استان‌هاست.
وی ادامه داد: خیلی‌ها می‌گویند ما در دوره پست‌مدرن به سر می‌بریم و حوصله خواندن رمان و داستان بلند را نداریم و جالب این‌که این حرف را کسانی می‌زنند که خود کتاب می‌نویسند و می‌خواهند ثابت کنند دوره، دوره کم‌حوصلگی است. در دوران ما، مادربزرگ‌ها قصه‌های قشنگی داشتند که زیبا بودند و خلاهای ذهنی ما را پر می‌کردند. آنها که می‌گویند امروز جایی برای قصه‌ها و افسانه‌های بلند نیست باید بدانند پرخواننده‌ترین کتاب‌ها، کتاب‌هایی هستند که ریشه در افسانه‌های قدیمی و قصه‌های مادربزرگ‌ها دارند.
شیخ‌بابایی گفت: ما در مقابل این کتاب تعظیم می‌کنیم چون در دنیای سرعت نوشته شده است. نویسنده‌ای که قادر است افسانه‌پردازی و قصه‌پردازی کند.
 زبان شاعرانه‌ای که در این اثر به کار گرفته شده نشان از عظمت نویسنده در تخیل و قصه‌پردازی است. آقای عمادی این اثر را ساخته و ما را به قبل می‌برد و ما آن را باور می‌کنیم درست مثل قصه‌های مادربزرگ‌ها که آنها را باور می‌کردیم.
  • در سال جاری حداقل 4 عنوان کتاب در حوزه ادبیات داستانی در استان نوشته نویسندگان همدانی به چاپ رسیده که هر کدام در خارج از همدان مورد تقدیر قرار گرفته و با استقبال خوانندگان همراه شده است اما همین کتاب‌ها در شهر همدان مهجور هستند و بالطبع آمار فروش بالایی ندارند. معرفی کتاب برای خوانندگان همدانی و برگزاری مراسم رونمایی کتاب می‌تواند به آشنایی بیشتر و استقبال مخاطبان منجر شود. رسانه‌ها نیز وظیفه مهم انتشار گزارش‌ها و نقد و معرفی کتاب‌ها را باید به خوبی به انجام برسانند.
  • سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های ادبی و فرهنگی می‌توانند اجرای مراسم رونمایی را بر عهده بگیرند منتها باید از سوی مسئولان دولتی در برگزاری شایسته مراسم با در اختیار گرفتن امکانات لازم حمایت شوند. امری که با اما و اگر تا کنون همراه بوده است.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%C2%AB%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%82%DB%8C%C2%BB-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-48-%D8%B3%D8%A7%D9%84?magazineid=


برچسب ها: ادبیان داستانی همدان ، همشهری همدان ، مرغ درخت اقاقی ، عبدالله رضوی عماد ،

ارش
یکشنبه 10 بهمن 1395 03:27 ب.ظ
کتاب را خواتدم. گیرا بود . ولی در آن اشتباهات چاپی و سهل انگاری احتمالا ناشر فراوان. چرا که نویسنده مینویسد و ناشر باید دلسوزی کند که بی غلط چاپ شود. و احتمالا برای برخی که به ادبیات همدانی آشنایی ندارند درک معنی واژه ها سخت باشد که باید در پاورقی نوشته شود.
پاسخ حسین زندی : درود و سلام. حق با شماست کتاب در دو نوبت چاپ شد که چاپ دوم غلط کمتری داشت امیدوارم در نوبت بعدی برطرف شود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic