دوشنبه 16 شهریور 1394

میراث ناملموس و توسعه گردشگری در همدان

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

میراث ناملموس و توسعه گردشگری در همدان

نشست تخصصی ثبت میراث ناملموس و ارتباط آن با توسعه گردشگری در ساختمان شماره 3 استانداری برگزار شد...
1394/06/14
نشست تخصصی ثبت میراث ناملموس و ارتباط آن با توسعه گردشگری در ساختمان شماره 3 استانداری برگزار شد. به گزارش همشهری، در این نشست جمعی از فعالان میراث فرهنگی، اعضای تشکل‌های غیردولتی و پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی حضور داشتند.

فرهنگ غیر مادی و زندگی انسان‌ها
رئیس سابق پژوهشکده مردم‌شناسی و عضو شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: گرد هم آمده‌ایم تا درباره فرهنگ و به‌ویژه فرهنگ غیرمادی یا معنوی و به قول ادبیات یونسکو ناملموس به گفت‌و‌گو بپردازیم. عناصر این شاخه از فرهنگ، جان و ذات همه آثار انسان اعم از بناها و اشیا و وقایع طبیعی هستند که در زندگی انسان نقش دارند یا داشتند. آدمی با آنچه در ذهن می‌پرورد و به آن می‌اندیشد، آنچه را که می‌سازد، طرح می‌دهد و شکل می‌آفریند. معابد و زیارتگاه‌ها، کاخ‌ها و آثار ماندگار معماری و مانند اینها همه بر رفتارها و صورت‌های ذهنی و آثار ناملموس مبتنی هستند.«محمد میرشکرایی» در ادامه گفت: شناخت از چراغ فن و دانش و نیز برپایه باورها و دانسته‌ها که همه از گونه فرهنگ‌های ناپدیدار و ناملموس هستند به این ترتیب به وجود آمده‌اند. یعنی از طریق میراث ناملموس است که سایر صورت‌های انسانی در فرهنگ‌های مادی پدیدار می‌شوند. هر آنچه در چنین شرایطی پدید می‌آید، لاجرم هدف و منظوری را نشان می‌دهد و انسان در آن فضا و چیزهایی که پدید می‌آورد، هویت می‌یابد.

راز تداوم دیرپای هستی
وی افزود: از این رو انسان در همه آثارش حضور دارد. این حضور به نوبه خود از وجود آثار ناملموس است. درباره طبیعت هم آنچه عنصر طبیعی را وارد عرصه فرهنگ می‌کند، جنبه‌های ناپدیدار و ناملموس آن است. همه صورت‌های فرهنگی‌شده طبیعت این فرایند را طی کرده‌اند و از سر گذرانده‌اند. در همین همدان کوه الوند آثاری دارد که منشأ آن باورهای فرهنگی است. طبیعت به دو صورت در فرهنگ انسان وارد می‌شود. یکی به صورت مورد استفاده‌اش. اما گاهی خود عنصر طبیعی تبدیل به فرهنگ می‌شود.
سبلان وقتی تبدیل به کوه از بهشت آمده می‌شود خودش تبدیل به فرهنگ می‌شود.عضو شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور در پایان تأکید کرد: همه این صورت‌های فرهنگی‌شده طبیعت، از مسیر میراث ناملموس می‌گذرند و وارد فرهنگ انسانی می‌شوند. راز مطلب اینجاست که در چنین مواردی کارکرد پنهان عناصر فرهنگ یعنی باورها و صورت‌های ذهنی رخ می‌نمایند و از مجموعه عناصر مختلف ایران یک کل همگون می‌سازد. ایران یک متنوع اما هم‌ریشه است و این کل بر پایه همین صورت‌های ذهنی فرهنگ یکی است.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%84%D9%85%D9%88%D8%B3-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86


برچسب ها: همشهری همدان ، میراث ناملموس ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic