سه شنبه 24 شهریور 1394

کانون، همزمان با جشنواره ها فعال می‌شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

کانون، همزمان با جشنواره ها فعال می‌شود

نویسنده: حسین زندی همدان- خبرنگار همشهری
مهر سال جاری 2 رویداد مهم فرهنگی در همدان رقم خواهد خورد؛ جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک به زودی برگزار خواهد شد...
1394/06/24
مهر سال جاری 2 رویداد مهم فرهنگی در همدان رقم خواهد خورد؛ جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک به زودی برگزار خواهد شد.
اما نقش کم رنگ فعالان حوزه کتاب در رویدادهای مهم فرهنگی غیر قابل انکار است. یکی از متولیان حوزه کتاب کودک و نوجوان در استان کانون پرورش فکری کودک و نوجوان است و می‌تواند نقش مهمی در تقویت جشنواره‌ها داشته باشد.
به همین دلیل با «محمدرضا جوادی» مدیر کانون پرورش کودکان و نوجوانان استان همدان درباره فعالیت‌های این نهاد فرهنگی گفت و گویی داشتیم.
  • کانون به عنوان یک نهاد فرهنگی چقدر در بحث کتاب و کتاب‌خوانی و نشر کتاب کودک وارد می‌شود؟
مجموعه برنامه‌های مستمری داریم. این برنامه‌ها در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، توسعه کتابخانه و آموزش کودکان و نوجوانان است. یکی از شاخص‌های اصلی ما در مراکز کانون پرورش کودک و نوجوان، کتاب و کتابخوانی است و به صورت مداوم جلسات نقد کتاب، خوانش کتاب و معرفی کتاب را در طول سال به صورت مداوم برگزار می‌کنیم. همچنین در طول سال نمایشگاه‌های متعددی را در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان برگزار می‌کنیم. همچنین در مناسبت‌های مختلف معرفی کتاب و مسابقه‌هایی در حوزه کتابخوانی داریم.
  • برنامه‌هایی خارج از موارد ذکرشده دارید؟
جلسات دو پنجره با حضور نویسنده‌های شناخته شده کشوری در طول سال برگزار می‌شود. اهدای کتاب نیز به صورت مداوم انجام می‌شود. به طور مثال در مراکز شهرستان‌ها، کتابخانه‌های سیار داریم که در دورافتاده‌ترین مناطق استان برای ترویج کتابخوانی تلاش می‌کنند.
این کتابخانه‌ها در روستاهای شهرستان‌های بهار، کبودراهنگ، همدان، تویسرکان، فامنین و اسدآباد فعال است. همچنین واحدهایی داریم که در مدارس حضور پیدا می‌کنند و برای بچه‌ها کتاب می‌برند. برنامه بعدی ما راه‌اندازی واحدهای سیار شهری است که از همدان آغاز خواهد شد و در شهرستان‌های دیگر ادامه خواهد یافت.
  • سوال بعدی بیشتر در مورد جشنواره‌های پیش روست. در این جشنواره‌ها چه برنامه ای دارید؟
ما در عین حال که رسالت خود را در تمامی روزهای سال ادامه می‌دهیم و در توسعه کتابخوانی می‌کوشیم، در مناسبت‌هایی مانند جشنواره تئاتر فعالیت‌ها را بیشتر می‌کنیم. در دوره‌های گذشته غرفه‌هایی دایر و کتاب عرضه می‌کردیم. امیدواریم امسال هم تدابیری باشد که این موضوع ادامه پیدا کند. همچنین سال‌های پیش جلساتی را در برخی از سالن‌ها داشتیم که کودکان را با فعالیت‌های کانون آشنا می‌کردیم.
 امسال هم این آمادگی را داریم تا در کنار مخاطبان کودک و نوجوان جشنواره باشیم.
  • نگاه شما به انتشارات کانون پرورش فکری و بعد وضعیت نشر در استان چگونه است؟
کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ناشران کودک در کشور، وظایف و مسئولیت تعریف شده‌ای دارد. روش آن با دیگر ناشران متفاوت است. ما واحدی به نام واحد تولید داریم که مسئولیت گزینش و سفارش کتاب برای گروه‌های سنی الف تا ه دارد. در فروشگاه‌های کانون از انتشارات دیگر کمتر استفاده می‌کنیم و بیشتر تولید آثار از کانون پرورش فکری است.
اگر بحث انتشارات حوزه کودک و نوجوان استان است باید بگویم که انتشارات تخصصی در این حوزه نداریم. اگر چه وضعیت نشر استان همدان نسبت به سایر استان‌های کشور بهتر است و بخشی از ظرفیت‌های نشر استان اختصاص به کودکان و نوجوانان دارد ، اما ناشر تخصصی نداریم؛ امیدوارم در سال‌های آینده وضعیت بهتر شود. هرچند امروز هم از استان‌های برتر کشور هستیم.
  • از همدان به عنوان قطب ادبیات کودک یاد می‌شود، نظر شما چیست؟
ظرفیت ما خوب است و نیاز به کار و تلاش بیشتری داریم تا به جایگاه واقعی برسیم. جایگاهی که همدان به عنوان قطب کتاب کودک و نوجوان کشور شود.
  • وضعیت مخاطب در استان چگونه است؟
در همدان یک نشریه تخصصی به نام «نغمه کودکانه» داریم که توانسته مخاطبان خوبی را جذب کند.
  • کانون پرورش فکری چه ارتباطی با نهادهای مدنی استان دارد؟
کانون آمادگی دارد با تشکل‌های مدنی و انجمن‌های غیر دولتی حوزه کودک و نوجوان همکاری کند اما تاکنون مراجعه نداشته‌ایم؛ امیدوارم بتوانیم از ظرفیت‌های انجمن‌های ادبی غیر‌دولتی در استان هم بهره ببریم.

http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%D8%8C-%D9%87%D9%85%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AFبرچسب ها: همشهری همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic