جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ؛ 30 اجرا روی صحنه

نویسنده: حسین زندی همدان - خبرنگار همشهری
جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ؛ 30 اجرا روی صحنه
در نشست خبری دبیر بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اهالی رسانه، برنامه‌های جشنواره تشریح شد...
1394/06/28
در نشست خبری دبیر بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اهالی رسانه، برنامه‌های جشنواره تشریح شد.
شهرام کرمی دبیر جشنواره در این نشست یکی از مشکلات جشنواره را کمبود سالن عنوان کرد و گفت: سالن‌های نمایش مناسبی نداریم. سالن محدود است و با این‌که استقبال خوبی از سوی گروههای خارجی برای حضور در جشنواره شد. ما نتوانستیم بیش از8 کشور را دعوت کنیم.

مشکل کمبود سالن
دبیر بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به بخش بین‌الملل جشنواره گفت: در این جشنواره 10 گروه نمایشی از 8 کشور اجرا خواهند داشت؛ ما تلاش کردیم تعداد بیشتری از گروه‌ها را در بخش بین‌الملل داشته باشیم اما به دلیل کمبودها میسر نشد .
کرمی افزود: در بخش بین‌الملل به دنبال جذب مخاطب عام نیستیم؛ بلکه می‌خواهیم حضور گروه‌های معتبر و حرفه‌ای به رشد تئاتر ما کمک کند و هنرمندان ما با انواع اجراها آشنا شوند.

وضعیت مطلوب همدان
فاضل عبادی مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان در پاسخ به سوال خبرنگار همشهری که پرسید با توجه به این‌که جشنواره عنوان بین‌المللی را با خود دارد انتظار می‌رود گروه‌های خارجی پررنگ‌تر حضور داشته باشند، اما در سال‌های گذشته این بخش از جشنواره بسیار ضعیف عمل کرده و امروز هم دبیر جشنواره از نبود سالن نگران است و با توجه به این‌که سال‌هاست جشنواره در همدان برگزار می‌شودآیا این نگرانی به جاست؟و آیا مدیران فرهنگی استان نمی‌توانند حداقل هر سال یک سالن به سالن‌های شهر اضافه کنند گفت: درست است که ما برای اجرای نمایش در جشنواره کمبود داریم، اما توجه داشته باشید که استان ما نسبت به دیگر استان‌های کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار است و بیش از 100 نمایش در طول یک سال گذشته در همدان اجرا شده و در سال 139 هزار بازدیدکننده در حوزه تئاتر داریم که از تماشاگران سینما هم بیشتر است. استان همدان از لحاظ ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها وضعیت بهتری نسبت به دیگر استان‌ها دارد. 8 سالن در شهرستان همدان برای اجرای نمایش‌های جشنواره امسال اختصاص داده شده است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت: بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از نهم تا چهاردهم ماه امسال برگزار می‌شود. این جشنواره با شعار «بچه‌های امروز؛ تماشاگران خلاق» و با هدف ایجاد روحیه نشاط و شادابی و گسترش اخلاق و تربیت نسل امروز برگزار خواهد شد.

50 مهمان خارجی
عبادی در این نشست گفت: ۵۰ مهمان خارجی در جشنواره حضور خواهند داشت که بیشتر از کشورهای اسپانیا، ایتالیا، آفریقا، استرالیا، هندوستان، آلمان، ارمنستان، فنلاند و روسیه خواهند بود. شعار ما در سال گذشته تبدیل‌شدن همدان به قطب فرهنگی کودکان و نوجوانان بود. تلاش‌های خوبی هم داشته‌ایم. امسال علاوه بر جشنواره تئاتر، جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان، نمایشگاه تخصصی کتاب کودکان و نوجوانان را نیز برگزار می‌کنیم. ما به دنبال واگذاری تصدی‌گری امور به بخش‌های مختلف بودیم که یکی از اقدامات در این زمینه تشکیل کانون تئاتر کودک و نوجوان همدان در سال گذشته بود.

رسانه‌ها ؛یار دوازدهم تئاتر
شهرام کرمی در این نشست اهالی رسانه را یار دوازدهم تئاتر خواند و گفت: خبرنگاران نقش اثرگذاری در رشد تئاتر مخاطبان تئاتر داشته‌اند. جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به یک جشنواره شناخته‌شده در جهان تبدیل شده و پس از جشنواره فجر استانداردترین، باسابقه‌ترین و مهم‌ترین جشنواره است.
کرمی بازگشت جشنواره فیلم به همدان و همزمانی آن با جشنواره بیست  و دوم را به فال نیک گرفت و افزود: همدان می‌تواند برای همیشه به قطب هنر در ایران تبدیل شود. این مهم با وجود هنرمندان خوب، مسئولان دلسوز و زیرساخت‌های فرهنگی دست‌یافتنی است.

افتتاحیه مردمی
دبیر جشنواره بیست‌و‌دوم گفت: افتتاحیه جشنواره 9 مهر در مکان عمومی به شکل مردمی برگزار خواهد شد و از این تاریخ جشنواره به طور رسمی آغاز می‌شود و 14 مهر نیز اختتامیه جشنواره برگزار می‌شود. در بخش تجلیل از پیشکسوت‌ها بزرگداشت «مرضیه برومند» را در جشنواره بیست‌و‌دوم خواهیم داشت به این دلیل که این هنرمند همواره متعلق به تئاتر بوده و سهم مهمی در تئاتر کودک و نوجوان داشته است.

اجرای 30 تئاتر
کرمی گفت: 9 اثر در بخش کودک 9 اثر در بخش نوجوان 9 اثر در بخش مسابقه تئاتر خیابانی و 3 اثر در بخش دانش‌آموزی اجرا می‌شود که هر 3 اثر بخش دانش‌آموزی از همدان است. با توجه به این‌که تئاتر دانش‌آموزی بخش ویژه‌ای است و می‌تواند به تئاتر استان کمک کند از آثار بومی استفاده کردیم.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%9B-30


برچسب ها: همشهری همدان ، بیست دومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان ، نمایش در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic