یکشنبه 29 شهریور 1394

با رونق گردشگری مشکل بیکاری هم حل می شود

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :زیست بوم ،گردشگری ،روزنامه همشهری ،

با رونق گردشگری مشکل بیکاری هم حل می شود

نویسنده: حسین زندی همدان ـ خبرنگار همشهری
با رونق گردشگری  مشکل بیکاری هم حل می شود
پنجشنبه گذشته دکتر «معصومه ابتکار» به همراه هیأت همراه به همدان سفر کرد و در دیدار با مسئولان استانی و فعالان مدنی مباحث محیط زیستی استان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد...
1394/06/28
پنجشنبه گذشته دکتر «معصومه ابتکار» به همراه هیأت همراه به همدان سفر کرد و در دیدار با مسئولان استانی و فعالان مدنی مباحث محیط زیستی استان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد. یکی از همراهان رئیس سازمان در این سفر «محمد درویش» مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور بود که در گفت‌و‌گوی اختصاصی با همشهری موانع محیط زیستی گردشگری همدان و وضعیت تشکل‌های مدنی استان را تشریح کرد.
  • یکی از بهانه‌های مدیران ارشد این است که بخش بزرگی از نیروی کار استان بیکارند. از طرفی این بیکاری باید به نحوی مهار شود. چه صنایعی را می‌توان جایگزین صنایعی مانند فولادسازی کرد؟
هفته پیش تیم گوام آمد و با تیم ایران بازی کرد. فکر می‌کنید وسعت گوام چقدر است؟ وسعتش یک سوم وسعت جزیره قشم است. یعنی 50 کیلومتر مربع. سال گذشته 3/5 میلیون گردشگر وارد این کشور شد و گردش مالی آن چیزی حدود 40 میلیارد دلار است. چگونه است که شما می‌گویید در چنین استانی با این همه کهن‌زادبوم‌ها، با این همه جلوه‌های منحصربه فرد تاریخی، فرهنگی و طبیعی زیرساخت‌های لازم برای جوابگویی به بحث اشتغال وجود ندارد؟ جز این‌ است که ما از علم روز گردشگری و  از متخصصان واقعی حوزه گردشگری و بوم گردی استفاده نکردیم و به خاطر برخی ملاحظات فرامتنی اجازه ندادیم تا استان در این حوزه رشد کند؟ استان همدان نه تنها می‌تواند معیشت مردم خودش را با بهترین کیفیت فقط از محل گردشگری طبیعی، فرهنگی و تاریخی خود تأمین کند، بلکه می‌تواند به کشور در این حوزه کمک کند.
  • در بحث گردشگری مکان‌گزینی و مکان‌یابی که برای توسعه گردشگری دارند خطرناک است. یعنی خود آن باعث تخریب منابع طبیعی و محیط زیست می‌شود. در منطقه عباس‌آباد 5 مجوز برای ساخت هتل بلندمرتبه داده‌اند که بلندترین آنها نزدیک به 30متر ارتفاع دارد و می‌تواند نماد گردشگری ناپایدار باشد. چه طرح جایگزینی می‌توان ارائه کرد؟
ما تجربه اکوکمپ‌های طبیعت‌گردی را داریم که در متین‌آباد نطنز  و در منطقه گلستان جواب داد و در برخی از مناطق دیگر هم ترویج می‌شود. در عین حال یادمان باشد که خطر توسعه گردشگری به مراتب از خطر توسعه صنعت و کشاورزی ناپایدار کمتر است و اگر قرار بر انتخاب باشد توسعه گردشگری به مراتب ضررهای کمتری برای استان دارد. ما می‌توانیم با توجه به تجربه‌های خوبی که در دنیا وجود دارد از آن خطاها استفاده کنیم و دوباره آن خطاها را تکرار نکنیم. ما تجربه سرعین را داریم که آنچنان و با تراکم بدون توجه به استانداردها در چشم اندازها و ظرفیت برد منطقه هتل‌سازی را رواج دادند که چیزی از آن جلوه اصلی گردشگری طبیعی منطقه -که استفاده از چشمه‌های آب معدنی آب گرم بوده-  باقی نمانده است، یعنی افراد در سرعین باید دنبال چشمه آب معدنی و چشمه آب گرم بگردند، اما چیزهای دیگری پیدا می‌کنند. در عین حال ما به راحتی می‌توانیم با رعایت اصول این مشکلات را به کمینه برسانیم و اینچنین مشکلاتی نباید به ما آدرس غلط بدهد که نباید گردشگری توسعه پیدا کند.
  • روش مدیران استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برای رویه‌ای که مسئولان در این استان گرفتند بحث تله‌کابین را می‌توان مثال زد که میدان میشان را دارد ویران می‌کند. همین تله‌کابین در دنیا تجربه خود را پس داده است که اگر جانمایی آن درست باشد و از ابزارهای تکنولوژیک روز استفاده شود می‌تواند خسارت‌ها را کم و درآمد پایدار ایجاد کند و آن درآمد پایدار سبب می‌شود تا فشار معیشتی روی سرزمین کاهش پیدا کند و سفره‌های آب زیرزمینی نیز تأمین شود. این را هم باید در نظر داشته باشیم که خسارت تله‌کابین را ما نمی‌توانیم به صفر برسانیم، اما می‌توانیم به نحوی مدیریت کنیم که از خسارت گزینه‌های جایگزین آن که ترویج کاشت برخی محصولات پرمصرف است ممانعت کنیم. شما تبدیل تاکستان‌ها به باغ‌های سیب را ببینید؛ چرا اتفاق می‌افتاد؟ وقتی ما می‌دانیم هر هکتار باغ سیب 5 برابر هر هکتار تاکستان آب مصرف می‌کند، بنابراین این کار به مراتب خسارتش بیشتر از جانمایی نادرست تله کابین و هتل‌های چند ستاره است.
  • یکی از ظرفیت‌هایی که می‌تواند مثلا در حوزه‌های اجتماعی و تغییر رفتار کمک کند بحث تشکل‌هاست. تشکل‌ها فعال نیستند. دلیلش هم این است که بخشی از تشکل‌ها در نطفه خفه می‌شوند یعنی موانع بروکراتیک آنقدر زیاد است که یک عده خسته می‌شوند و برمی‌گردند. چه کار باید کرد که مقداری از این قضیه ساماندهی شود؟
وضعیت تشکل‌های ما البته وضعیت ایده‌آل و مطلوبی نیست. اما در طول 2 سال گذشته این روند امیدبخش بوده است یعنی در واقع یکی از نشانه‌های امید در همین استان شما در طول 2 سال گذشته تحرکی است که در جامعه مدنی در سرمایه اجتماعی و حساسیت مردم نسبت به محیط زیست اتفاق افتاده است. تشکل‌های محیط زیستی خوبی در کشور و در همدان شکل گرفته است و فعالیت می‌کند. در شورای عالی تدوین برنامه ششم توسعه هم که نیاز به 2 نماینده داشتیم یکی از همدان انتخاب شده که خودش ظرفیت استان شما را نشان می‌دهد که خوب و حرفه‌ای عمل می‌کند و می‌تواند در واقع به عنوان نماینده کل تشکل‌های مردم نهاد کشور انتخاب شود. تعداد تشکل‌ها از حدود 413 تشکل تا سال 92 که من وارد سازمان محیط زیست شدم به حدود 778 تشکل رسیده است و این خود نشان‌دهنده این است که مردم احساس می‌کنند حاکمیت حرف آنها را می‌شنود و می‌توانند در سرنوشت خودشان موثر باشند و احساس می‌کنند که این‌بار موضوع می‌تواند جدی‌تر باشد. ما هم باید تسهیلات بیشتری قائل بشویم، نگاه‌های امنیتی را تا آنجا که امکان دارد نگاه‌های دست‌و‌پاگیر بروکراتیک را کاهش بدهیم و روند ثبت NGO‌ها را تسهیل کنیم؛ سازمان حفاظت محیط زیست باید تلاش بکند تا نرم‌افزار لازم را در اختیار تشکل‌ها قرار بدهد تا تشکل‌ها بهبود کیفی پیدا کنند. خود ما در دفتر آموزش و مشارکت مردمی سال 94 را به عنوان سال اعتلای کیفی تشکل‌ها معرفی کردیم و داریم به صورت مرتب در هر فصل کارگاه‌های آموزشی برایش برگزار می‌کنیم. کارگاه آموزشی در گلستان در بهار در تبریز در تابستان برگزار شد و قرار است پاییز در سمنان برگزار ‌شود. ما بهترین و مجرب‌ترین استادان را دعوت می‌کنیم تا به تشکل‌ها آموزش بدهند که یک تشکل واقعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چگونه می‌توانند در بهبود توان زیست پالایی سرزمینشان و بازگرداندن نشاط به سرمایه اجتماعی موثر واقع شوند؛ در مجموع تشکل‌ها و سرمایه‌های  اجتماعی یکی از نقاط امیدبخش در طول 2 سال گذشته در کارنامه دولت تدبیر و امید است.
  • به بحث برنامه توسعه ششم اشاره کردید. تشکل‌ها چقدر می‌توانند نقش داشته باشند و به نظر شما نقش آنها واقعی است؟
خیلی زیاد. در حال حاضر تشکل‌ها 2 رای در شورا دارند و می‌توانند جلوی رأی‌دادن به برخی از مواردی را که به ضرر محیط زیست است، بگیرند. چون برای اولین‌بار است که در طول تاریخ تدوین برنامه‌های 5ساله در این 6 دوره نمایندگان واقعی مردم با حق رای شرکت دارند و اگر اینها بتوانند آن کیفیت درخور سواد و تجربه مردمی را در این شورا نشان دهند این امر می‌تواند زمینه‌ساز جلب اعتماد دولتی برای استفاده بیشتر از ظرفیت مردم در تصمیم‌گیری‌ها هم باشد.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%82-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85-%D8%AD%D9%84-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF?magazineid=


برچسب ها: همشهری همدان ، محمد درویش ، تخریب محیط زیست در همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic