پنجشنبه 2 مهر 1394

تئاتر خیابانی هنر را به میان مردم می‌برد

   نوشته شده توسط: حسین زندی    نوع مطلب :روزنامه همشهری ،

تئاتر خیابانی هنر را به میان مردم می‌برد

نویسنده: حسین زندی همدان - خبرنگار همشهری
تئاتر خیابانی هنر را به میان مردم می‌برد
نمایش «توبگو، توچی» در بخش خیابانی بیست دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اجرا خواهد شد...
1394/07/01
  نمایش «توبگو، توچی» در بخش خیابانی بیست دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اجرا خواهد شد.
داستان نمایش از این قرار است که سهند، شخصیت اصلی نمایش، یک روز تصمیم می‌گیرد به مدرسه نرود و به جای آن برای نفس‌کشیدن به پارک برود و با مردمی که در پارک حضور دارند، درد دل کند، به این دلیل که پدر و مادر سهند به خواسته‌ها و علایق او اهمیت نمی‌دهند. پدر و مادر سهند کارهایی را که خودشان نتوانستند انجام دهند، به او تحمیل می‌کنند. اما سهند این کارها را دوست ندارد انجام دهد.
«توبگو، توچی» دربخش خیابانی همراه با 7 نمایش پذیرفته شده در بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان رقابت خواهد کرد. «بهداد بلیغ‌فر» کارگردان این نمایش در گفت‌و‌گو با همشهری درباره این نمایش سخن می‌گوید.
  • نمایش تو بگو تو چی اولین تجربه شما به عنوان کارگردان است؟
بله این بار اول است که به عنوان کارگردان در جشنواره بین‌المللی حضور دارم اما در 5 دوره قبل این جشنواره به عنوان بازیگر حضور داشتم. در جشنواره بیستم به عنوان بازیگر نقش اول مرد برای بازی در نمایش‌های «پادشاه خوابش می‌آید» و «من و برادرم اقبال» تندیس جشنواره را به دست آوردم. در کارهایی مانند «دوست من گولاخوف»، «3+1» و «ستاره‌های جیبی» هم در جشنواره‌های پیشین به ایفای نقش پرداختم.
  • ایده نمایش «تو بگو، تو چی» چگونه شکل گرفت؟
امسال بر اساس تصور خودم و مطالعات در زمینه‌های هنجارها و قانون‌هایی که پدر و مادرها برای فرزندان خود تعیین می‌کنند اما خودشان آن هنجارها را رعایت نمی‌کنند، شروع کردم به نوشتن نمایشنامه و به جشنواره فرستادم. خوشبختانه پذیرفته شد، بازیگران را انتخاب کردم، تمرین‌ها شروع شد و وقتی فیلم کار را به دبیرخانه فرستادیم در بین 8 نمایش انتخاب شد.
  • اخیرا نویسندگان و کارگردانان کودک و نوجوان به طنز اقبال بیشتری نشان می‌دهند نمایش شما چقدر به این نوع نمایش نزدیک است؟
فضای نمایش من آکنده از طنز است و اعتقاد دارم اگر زمانی پیامی را بخواهیم به مخاطب انتقال دهیم ، در قالب طنز باشد اثرآن بیشتر است و وقتی با خندیدن باشد در ذهن تماشاگر ماندگار تر است. من بر این باورم که مسایل جدی را هم با بیان طنز راحت‌تر و سریع‌تر می‌توان به مخاطب رساند.
  • برخی از اهالی تئاتر معتقدند حضور جشنواره بین‌المللی در همدان، همه توجه را متوجه تئاتر کودک و نوجوان کرده شما چطور به این قضیه نگاه می‌کنید؟
سوال خیلی خوبی است. من به عنوان بازیگر کودک و نوجوان جا افتاده‌ام و اگر بخواهم به کار بزرگسال و یا ملودرام وگونه‌های دیگر تئاتر وارد شوم شاید به راحتی نتوانم. اما گویی که بخش قابل توجهی از کارگردانان حوزه‌های دیگر هم به سمت کار کودک و نوجوان آمده‌اند این به خودی خود بد نیست و به دلیل حضور جشنواره تئاتر در همدان شور و شوقی در تئاتری‌های همدان به وجود آمده و هرکس توانایی خود را به رخ می‌کشد. اما در عین حال باید تدابیری را اندیشید تا تئاتر بزرگسال ما به این حوزه کشانده نشود متاسفانه ما چندین سال است که جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را از دست داده‌ایم و کاری از همدان در این جشنواره شرکت نمی‌کند. کار جدی در حوزه بزرگسال نمی‌بینیم و اگر کاری هم اجرا می‌شود با سالن خالی مواجه هستیم. اما تئاتر کودک و نوجوان به دلیل پیوستگی و تبلیغات جای خود را پیدا کرد.
  • امسال حضور نمایش‌های همدان را در جشنواره چگونه می‌بینید؟
نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب است. در آستانه جشنواره 8 نمایش به صورت پی در پی و گاهی همزمان اجرا شد. آن قدر استقبال خوب بود که برخی اجراها تمدید شد. این در سال‌های گذشته ممکن نبود و امسال بی‌سابقه است. ای کاش مسئولان ما، کارگردانان ما و متولیان ما در این شهر به این فکر بودند که تئاتر بزرگسال را هم نجات دهند. ما سال‌هایی در تئاتر استان داشتیم که بزرگانی چون عباس شیخ بابایی، محمدعلی مهیمنی، صادق آشورپور و استادان دیگر در جشنواره بین المللی فجر کار اجرا می‌کردند اما امروز اصلا حضور نداریم.
  • انتخابی که کرده‌اید تئاتر خیابانی است. تئاتر خیابانی در همدان اجرای دائمی ندارد و منتهی می‌شود به 3 اجرای جشنواره، برای این‌که بشود از تئاتر خیابانی هم درآمدزایی کرد و این نوع نمایش را پس از جشنواره اجرا کرد و به درون جامعه برد چه کار باید کرد؟
من اولین کاری که کردم تمرین‌ها را در فضای باز انجام دادم. در حالی که همه نمایش‌ها در پلاتوها تمرین می‌شد. اما ما خارج از سالن پلاتو کارکردیم. این کار به نفع بازیگر هم هست، با تماشاگر آشنا می‌شود و این باعث می‌شود استرس بازیگر از بین برود. وقتی در تمرین‌ها مردم می‌آیند و کار را تماشا می‌کنند با این گونه تئاتر آشنا می‌شوند. ما در روز تمرین نهایی و فیلم‌برداری 150 تماشاگر داشتیم. ما باید از خودمان شروع کنیم. اگر منتظر باشیم دیگران وارد صحنه بشوند نتیجه‌ای ندارد. من مطمئن هستم تئاتر خیابانی هم برای تماشاگران ما ناشناخته نخواهند ماند.
نمایش «تو بگو، تو چی» در بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان حضور خواهد داشت و با بازیگرانی چون پیمان زندی، یاسر محمدی، مسعود کیانی، رضا شریفی، محمد طلایی و بهداد بلیغ فر به اجرای عمومی خواهد رفت.
http://ostani.hamshahrilinks.org/Ostan/Iran/Hamedan/Contents/%D8%AA%D9%8A%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%D8%B1%D8%AF


برچسب ها: همشهری همدان ، تئاتر همدان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic